Nehoda, na kterou je zákon krátký. Musí pomoci zdravý rozum

aktualizováno 
Zákony jsou někdy slepé. A zdravý rozum jde stranou. Utvrdil se v tom Tomáš, kterého kamion vytlačil na svodidlo v jeho pruhu. Policista však trval na znění zákona, Tomáše to stálo plechy a pokutu.

U Tomášovy fabie to odnesl pravý bok a levé zrcátko | foto: iDNES.cz

"Najížděl jsem na pražskou Jižní spojku. To místo znám, vím, že tam je připojovací pruh. Nahoře jsem viděl blížící se kamion," líčí Tomáš, jak přišla jeho služební fabie ke šrámům. Nájezd je trochu do kopce, takže nejsou vidět jízdní pruhy na okruhu. Tomáš tedy neviděl, v jakém pruhu kamion jede.

Byl to tahač s prázdným velkým návěsem pro převoz nadměrných nákladů a jel odstavným pruhem. Ten v místě nájezdu končí "zebrou" šikmých čar a na několik desítek metrů ho nahrazuje "Tomášův" připojovací pruh. Šikmé rovnoběžné čáry na silnici "vyznačují plochu, do které je zakázáno vjíždět nebo nad ni nákladem zasahovat, pokud to není nutné k objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci; přitom nesmějí být ohroženi ostatní účastníci provozu na pozemních komunikacích,"  píše se ve vyhlášce.

Řidič kolosu však stále pokračoval rovně. Tomáš už nestihl zabrzdit a aby předešel většímu průšvihu, opřel fabii o svodidlo.

Plánek nehody

Plánek nehody

"Když mám svůj vlastní pruh, jsem oprávněn po něm jet," myslel si Tomáš. Jenže policista, který celou situaci posuzoval a nehodu vyšetřoval, nakonec prohlásil za jednoznačného viníka Tomáše. Trval totiž na tom, že kdo jede po hlavní, má vždycky přednost. Bez ohledu na to, že porušuje předpisy a v daném místě nemá co dělat.

Ondřej Horázný, předseda asociace autoškol upřesňuje, že to, že prázdný kamion blikal oranžovými majáky, ho neopravňuje k porušování předpisů. "Kdyby jel plný a náklad na každou stranu výrazně přesahoval, mohl by odstavným pruhem jet." Paragraf 42 silničního zákona říká, že v takových případech může řidič nadměrného nákladu porušovat určité předpisy, třeba jet v protisměru. "Je však povinen dbát zvýšené opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost provozu na pozemních komunikacích," píše se také ve stejném paragrafu. Prázdný kamion ovšem musí předpisy dodržovat.

Princip omezené důvěry

Zavinění obviněného ze spáchání přestupku nutno posuzovat také s ohledem na tzv. princip omezené důvěry, podle něhož po účastníkovi silničního provozu nelze spravedlivě požadovat, aby bez dalšího předpokládal veškerá možná porušení pravidel tohoto provozu jinými účastníky.

Zdroj: Nejvyšší správní soud

"Myslím, že v tomto případě za to mohl řidič náklaďáku. Když už chtěl být policista přísný, měli dostat pokutu oba," souhlasí Michal Dlabola, právník specializovaný na dopravní právo. Uznává ovšem, že úplně jednoduché k posouzení to být nemusí.

"Z hlediska textu zákona platí, že ten, kdo je na hlavní, má vždycky přednost. Zákon ovšem nepostihne každou situaci, která může nastat."

"Tyto případy soud posuzuje takzvaným principem omezené důvěry," vysvětluje právník. Tomáš jel svým pruhem a nemohl tušit, že do něj vjede kamion, který tím porušoval předpisy.

Kamion byl na hlavní, ale jel pruhem, kterým neměl.

Kamion byl na hlavní, ale jel pruhem, kterým neměl.

Tomáš neměl náladu se s policisty dohadovat a pokutu zaplatil. Tím udělal chybu, shodují se Dlabola s Horázným.

"Kdyby to nezaplatil, tak by ho z toho právník v následném řízení dostal," říká Michal Dlabola. Protože s ní však Tomáš souhlasil, vzal vinu na sebe. "Takhle může nejvýš požádat o přezkum. Tam jsou však vyhlídky dosti nejisté," uzavírá právník.

  • Nejčtenější

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Daň z chudoby ve jménu ekologie: návrh na zdražení převodu auta je zpět

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se „emisní poplatky platí za auta starší...

Premium

Škoda může zahýbat trhem elektroaut, dotované citigo trápí konkurenci

Elektrické citigo je na trhu zhruba měsíc a v Česku sesbíralo na 360 objednávek. To je podle Luboše Vlčka, šéfa českého...

Tragédii na D1 předejít nešlo, řekl v Rozstřelu zástupce šéfa dopravní policie

Není den, aby se nepsalo o tragické nehodě na silnicích. Začátkem týdne zůstala paralyzovaná dálnice D1, kde při srážce...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Autofotka týdne: Král českého designu má známku

Nová poštovní známka připomíná krále českého průmyslového designu – je na ní jeho supertatra. Pulmilionová edice...

Původní Defender se vrátí se jménem hospody, elektroniku otestují v Česku

Firma MBtech Bohemia, zaměřená na vývoj automobilových dílů a elektroniky, pomáhá zakládat novou automobilku ve Velké...

Volkswagen zvažuje prodej nebo nabídku akcií Lamborghini

Automobilová skupina Volkswagen uvažuje o budoucnosti své značky luxusních aut Lamborghini, včetně jejího prodeje či...

Na Dakar míří poprvé hybridní kamion. Postavili ho v Česku

Severočeský tým MKR Technology zbrojí na Dakar 2020. A ten bude mimořádný. Vůbec prvně stáj vyšle kvarteto svých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz