Mladí řidiči se rychle nechají vyprovokovat. Drsňák Tigran je to odnaučí

K agresivitě za volantem se nechá vyprovokovat 82 procent řidičů do 29 let, ukázal průzkum České asociace pojišťoven. Mladí řidiči jsou na silnicích 2,5krát rizikovější. Kampaň Agresivita zabíjí proto nyní cílí především na ně. Ve videu je školí komik Tigran Hovakimyan.

„Tvoje bába je úzká!“ „Vždyť je tu padesátka, a ty jedeš snad minus dvacet!“ Série videí s komikem Tigranem Hovakimyanem odstartovala další rok kampaně Agresivita zabíjí České asociace pojišťoven. Po emotivních videích cílících na city a ztráty nejbližších se letos zaměřuje s vtipem a nadsázkou na nesmysly za volantem a mladé řidiče, kteří jsou výrazně rizikovější. Videa mají připomenout, jaké chování nás v autoškole neučili a co za volant rozhodně nepatří.

Z dat České asociace pojišťoven vyplývá, že přibližně každý pátý majitel vozu ve věku 18 let způsobí dopravní nehodu. U řidičů do 24 let je riziko, že způsobí nehodu, téměř 2,5krát vyšší, než je průměrná nehodovost v Česku. Příčin dopravních nehod je celá řada a nadměrná agresivita je jednou z nich.

Nedomýšlí následky

K agresivitě za volantem se nechá během jízdy vyprovokovat 82 procent řidičů do 29 let. Vadí jim především cyklisté, pomalí řidiči nebo bezdůvodná jízda ostatních aut v rychlém pruhu.

Spousta mladých řidičů se ale přiznala i k vlastním chybám: více než 80 procent z nich občas neřeší maximální povolenou rychlost, asi 60 procent mladých řidičů se záměrně lepí na zadek autu před sebou a celá polovina se přiznala, že občas předjíždí na poslední chvíli. Naopak, když chce někdo předjet mladého řidiče, každý šestý z nich dokonce zrychlí.

„V průzkumu navíc mladí respondenti hodnotili závažnost všech agresivních projevů na desetibodové škále vždy značně níž než zbytek populace. Zároveň však k sobě byli poněkud kritičtější a své nevhodné chování si uvědomují lépe než starší řidiči,“ doplnil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

„Všechna tato čísla nám ukazují, že mladí si jen nedokážou spočítat, jaké následky může občasné nevhodné chování za volantem mít,“ dodává.

Tigran a prevence pomohou

Série videí se stand-up komikem Tigranem Hovakimyanem coby agresivním instruktorem autoškoly s nadsázkou ilustruje, jak by se mladí při řízení rozhodně chovat neměli.

„Chceme poukázat na to, jak hloupě může jejich bezhlavé jednání za volantem vypadat, a přesvědčit je, aby se podobného chování na silnici vyvarovali,“ vysvětlil Matoušek. Režie nových spotů se ujal Pavel Soukup, autor seriálu #martyisdead, oceněného mezinárodní cenou Emmy.

Partnery kampaně Agresivita zabíjí jsou i BESIP a Policie České republiky. „Mladé řidiče je vždy potřeba zaujmout, oceňuji proto styl, jakým se realizační tým se spoty vydal,“ míní vedoucí oddělení Besip Tomáš Neřold.

O kampani

Kampaň Agresivita zabíjí, která byla spuštěna 17. září 2020, staví zejména na emotivních televizních a rádiových spotech popisujících konkrétní nebezpečné situace způsobené agresivními řidiči, které mají fatální následky, a to nejen pro samotné účastníky dopravních nehod, ale i pro jejich blízké. Spoty doplňuje bannerová reklama i tištěná inzerce. Veškeré aktivity v rámci kampaně jsou financovány z Fondu zábrany škod.

Zdroj: ČAP

Dodává, že s mladým řidičem je potřeba pracovat individuálně, proto by v autoškolách měl dostat mnohem větší prostor nácvik reálných krizových situací. „Ať už v praxi, nebo pomocí takzvaných hazard perception videí, díky nimž se budoucí řidiči snáze naučí rozpoznávat nebezpečí,“ dodal Neřold. Ego za volantem mohou zkrotit i setkání s dopravními psychology, kteří mohou mladým řidičům vysvětlit, jak při řízení pracuje hlava a kde má každý z nás své limity.

Podle statistik dopravní policie přibližně 133 smrtelných nehod ročně způsobí řidiči do třiceti let a téměř 18 procent všech nehod zaviní řidiči s praxí do pěti let od získání řidičského průkazu.

„Mladí řidiči jsou často nevybouření, neohleduplní a přeceňují své řidičské schopnosti. Dvacet osm hodin jízd v autoškole z nikoho zkušeného řidiče neudělá, závěrečná zkouška může být jen dílem náhody. Umět řídit auto dopředu nestačí, řidič musí umět reagovat a být i mentálně připraven na situace, které provoz přináší,“ říká ředitel služby dopravní policie ČR Jiří Zlý.

Online test agresivity

Online test agresivity, který Česká asociace pojišťoven zveřejnila v rámci kampaně, přilákal během prvních pěti měsíců desítky tisíc řidičů. Pro více než pětinu z nich není prioritou při řízení bezpečný dojezd do cíle. Téměř každý sedmý člověk za volantem dává přednost rychlosti.

„Extrémně rychlá jízda, lepení se na zadek jiných aut, vybržďování, to jsou asi nejčastější projevy agresivity, s nimiž se na českých silnicích setkáváme. Jak vyplynulo z odpovědí v našem testu řidičů, do jisté míry za těmito přestupky stojí jeden společný jmenovatel a tím je všudypřítomný spěch. Řidiči jsou pod vlivem stresu náchylnější k nevhodnému chování či chybám při řízení vozidla,“ komentuje výsledky testu řidičů výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

  • Jen necelá polovina řidičů si nechává dostatečnou časovou rezervu pro případ nečekaných komplikací na cestě. Pětina odpovídajících má dokonce „nervy nadranc“, protože je zastihla dopravní zácpa. Přitom právě tomu lze do určité míry předcházet.
  • Třetina testovaných přiznala, že pravidla silničního provozu dodržuje především kvůli obavám z pokuty nebo trestných bodů, nikoliv proto, že je to bezpečné nebo aby se vyhnuli dopravní nehodě.
  • Z výsledků testů také vzešlo, že téměř čtyři z pěti řidičů (78,2 procenta respondentů) se považují za bezpečnějšího řidiče, než jsou ostatní. Když se ale podíváme na odpovědi týkající se znalosti a dodržování pravidel silničního provozu, zjistíme, že kupříkladu jen necelá polovina řidičů ví, jaká je maximální rychlost v obytné zóně. Každý třináctý by ji projížděl dokonce dvakrát rychleji, než je povoleno.
  • Ještě závažnější jsou pak přiznání k řízení pod vlivem alkoholu. S takzvaným „ranním zbytkáčem“ po oslavě by na silnice vyjel každý desátý řidič.
  • K občasnému porušení pravidel se přiznává dokonce celých 92 procent řidičů. Většina (57 procent) argumentuje tím, že si to vyžádala situace, dalších 13 procent přiznává chyby z nepozornosti, celá pětina řidičů je však přesvědčená, že není potřeba dodržovat všechna pravidla, když mají přehled.
  • Nejčtenější

Čínský Dongfeng v Česku odpálí cenovou bombu. Elektrický Box bude za půl milionu

10. dubna 2024  12:51,  aktualizováno  13:15

Součástí uvedení modelů luxusní značky Voyah státního čínského koncernu Dongfeng bylo i představení...

První jízda: Kodiaq si škodováci na rozloučenou se spalováky vymazlili

11. dubna 2024

S novým Kodiaqem si Škoda mohla vyhrát. Tým Jiřího Dytrycha, šéfa projektů spalovacích aut značky,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na trh přichází spousta nových aut, cenová válka nese ovoce

9. dubna 2024

Zdá se, že letošní rok přijde na trh výrazně víc nových modelů než v předchozích pár letech. A...

Test servisů: značková dílna je jistota, garážisté umí pozitivně překvapit

8. dubna 2024

Exkluzivně Po dvou letech jsme chtěli opět ověřit, jak si stojí servisní sítě oproti menším nezávislým dílnám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestovatelé vyměnili trabanty za obojživelná auta. Míří s nimi do Mongolska

8. dubna 2024  7:58

Skupina cestovatelů vedená Danem Přibáněm odstartovala v neděli 7. dubna po 15:00 od pražského...

Kontroverze nové alfy. Smí Milano do Milána? A je zakázáno vyrábět ji v Polsku?

15. dubna 2024

Tak bizarní start kariéry umí autu nalinkovat jen Italové. Zní to jak komedie z pera nobelisty...

Povinná antihackerská ochrana znamená stop pro oblíbené fiaty i hravá porsche

15. dubna 2024

Premium Od července 2024 bude platit nový předpis, který říká, že na území EU musí být všechna nově...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

Autovideo týdne: Vodíková tatra se představila v Praze

14. dubna 2024

Tatra Force e-Drive FCEV, prototyp těžkého nákladního vozu poháněného elektrickým trakčním motorem...

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...