Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Mladí řidiči se rychle nechají vyprovokovat. Drsňák Tigran je to odnaučí

K agresivitě za volantem se nechá vyprovokovat 82 procent řidičů do 29 let, ukázal průzkum České asociace pojišťoven. Mladí řidiči jsou na silnicích 2,5krát rizikovější. Kampaň Agresivita zabíjí proto nyní cílí především na ně. Ve videu je školí komik Tigran Hovakimyan.

„Tvoje bába je úzká!“ „Vždyť je tu padesátka, a ty jedeš snad minus dvacet!“ Série videí s komikem Tigranem Hovakimyanem odstartovala další rok kampaně Agresivita zabíjí České asociace pojišťoven. Po emotivních videích cílících na city a ztráty nejbližších se letos zaměřuje s vtipem a nadsázkou na nesmysly za volantem a mladé řidiče, kteří jsou výrazně rizikovější. Videa mají připomenout, jaké chování nás v autoškole neučili a co za volant rozhodně nepatří.

Z dat České asociace pojišťoven vyplývá, že přibližně každý pátý majitel vozu ve věku 18 let způsobí dopravní nehodu. U řidičů do 24 let je riziko, že způsobí nehodu, téměř 2,5krát vyšší, než je průměrná nehodovost v Česku. Příčin dopravních nehod je celá řada a nadměrná agresivita je jednou z nich.

Nedomýšlí následky

K agresivitě za volantem se nechá během jízdy vyprovokovat 82 procent řidičů do 29 let. Vadí jim především cyklisté, pomalí řidiči nebo bezdůvodná jízda ostatních aut v rychlém pruhu.

Spousta mladých řidičů se ale přiznala i k vlastním chybám: více než 80 procent z nich občas neřeší maximální povolenou rychlost, asi 60 procent mladých řidičů se záměrně lepí na zadek autu před sebou a celá polovina se přiznala, že občas předjíždí na poslední chvíli. Naopak, když chce někdo předjet mladého řidiče, každý šestý z nich dokonce zrychlí.

„V průzkumu navíc mladí respondenti hodnotili závažnost všech agresivních projevů na desetibodové škále vždy značně níž než zbytek populace. Zároveň však k sobě byli poněkud kritičtější a své nevhodné chování si uvědomují lépe než starší řidiči,“ doplnil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

„Všechna tato čísla nám ukazují, že mladí si jen nedokážou spočítat, jaké následky může občasné nevhodné chování za volantem mít,“ dodává.

Tigran a prevence pomohou

Série videí se stand-up komikem Tigranem Hovakimyanem coby agresivním instruktorem autoškoly s nadsázkou ilustruje, jak by se mladí při řízení rozhodně chovat neměli.

„Chceme poukázat na to, jak hloupě může jejich bezhlavé jednání za volantem vypadat, a přesvědčit je, aby se podobného chování na silnici vyvarovali,“ vysvětlil Matoušek. Režie nových spotů se ujal Pavel Soukup, autor seriálu #martyisdead, oceněného mezinárodní cenou Emmy.

Partnery kampaně Agresivita zabíjí jsou i BESIP a Policie České republiky. „Mladé řidiče je vždy potřeba zaujmout, oceňuji proto styl, jakým se realizační tým se spoty vydal,“ míní vedoucí oddělení Besip Tomáš Neřold.

O kampani

Kampaň Agresivita zabíjí, která byla spuštěna 17. září 2020, staví zejména na emotivních televizních a rádiových spotech popisujících konkrétní nebezpečné situace způsobené agresivními řidiči, které mají fatální následky, a to nejen pro samotné účastníky dopravních nehod, ale i pro jejich blízké. Spoty doplňuje bannerová reklama i tištěná inzerce. Veškeré aktivity v rámci kampaně jsou financovány z Fondu zábrany škod.

Zdroj: ČAP

Dodává, že s mladým řidičem je potřeba pracovat individuálně, proto by v autoškolách měl dostat mnohem větší prostor nácvik reálných krizových situací. „Ať už v praxi, nebo pomocí takzvaných hazard perception videí, díky nimž se budoucí řidiči snáze naučí rozpoznávat nebezpečí,“ dodal Neřold. Ego za volantem mohou zkrotit i setkání s dopravními psychology, kteří mohou mladým řidičům vysvětlit, jak při řízení pracuje hlava a kde má každý z nás své limity.

Podle statistik dopravní policie přibližně 133 smrtelných nehod ročně způsobí řidiči do třiceti let a téměř 18 procent všech nehod zaviní řidiči s praxí do pěti let od získání řidičského průkazu.

„Mladí řidiči jsou často nevybouření, neohleduplní a přeceňují své řidičské schopnosti. Dvacet osm hodin jízd v autoškole z nikoho zkušeného řidiče neudělá, závěrečná zkouška může být jen dílem náhody. Umět řídit auto dopředu nestačí, řidič musí umět reagovat a být i mentálně připraven na situace, které provoz přináší,“ říká ředitel služby dopravní policie ČR Jiří Zlý.

Online test agresivity

Online test agresivity, který Česká asociace pojišťoven zveřejnila v rámci kampaně, přilákal během prvních pěti měsíců desítky tisíc řidičů. Pro více než pětinu z nich není prioritou při řízení bezpečný dojezd do cíle. Téměř každý sedmý člověk za volantem dává přednost rychlosti.

„Extrémně rychlá jízda, lepení se na zadek jiných aut, vybržďování, to jsou asi nejčastější projevy agresivity, s nimiž se na českých silnicích setkáváme. Jak vyplynulo z odpovědí v našem testu řidičů, do jisté míry za těmito přestupky stojí jeden společný jmenovatel a tím je všudypřítomný spěch. Řidiči jsou pod vlivem stresu náchylnější k nevhodnému chování či chybám při řízení vozidla,“ komentuje výsledky testu řidičů výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

  • Jen necelá polovina řidičů si nechává dostatečnou časovou rezervu pro případ nečekaných komplikací na cestě. Pětina odpovídajících má dokonce „nervy nadranc“, protože je zastihla dopravní zácpa. Přitom právě tomu lze do určité míry předcházet.
  • Třetina testovaných přiznala, že pravidla silničního provozu dodržuje především kvůli obavám z pokuty nebo trestných bodů, nikoliv proto, že je to bezpečné nebo aby se vyhnuli dopravní nehodě.
  • Z výsledků testů také vzešlo, že téměř čtyři z pěti řidičů (78,2 procenta respondentů) se považují za bezpečnějšího řidiče, než jsou ostatní. Když se ale podíváme na odpovědi týkající se znalosti a dodržování pravidel silničního provozu, zjistíme, že kupříkladu jen necelá polovina řidičů ví, jaká je maximální rychlost v obytné zóně. Každý třináctý by ji projížděl dokonce dvakrát rychleji, než je povoleno.
  • Ještě závažnější jsou pak přiznání k řízení pod vlivem alkoholu. S takzvaným „ranním zbytkáčem“ po oslavě by na silnice vyjel každý desátý řidič.
  • K občasnému porušení pravidel se přiznává dokonce celých 92 procent řidičů. Většina (57 procent) argumentuje tím, že si to vyžádala situace, dalších 13 procent přiznává chyby z nepozornosti, celá pětina řidičů je však přesvědčená, že není potřeba dodržovat všechna pravidla, když mají přehled.

Autem do Chorvatska 2022

Kde se dá na cestě k Jadranu nejlevněji natankovat, jaké překážky na trase čekají a kolik stojí dálniční známka?

  • Nejčtenější

Koruna i tři padesát za kilometr. Elektroauto už za hubičku nenabijete

Premium Zdražování elektrické energie se promítlo i do cen nabíjení elektromobilů ve veřejných nabíječkách. Někde povyrostlo...

Hustá americká kára: vila na kolech pro hollywoodské superstar slaví 25 let

Impozantní kolos známe i z pražských ulic. Lincoln Navigator si nechal Anthony Denny, zakladatel sítě autocenter AAA...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Německu vyšetřují smrtelnou nehodu, v podezření je autonomně řízený vůz

Při nehodě, kterou zřejmě způsobil automobil s autonomním způsobem řízení, zemřel v Německu jeden člověk a dalších...

VIDEO: V křižovatce řízené policistou chybovali i profesionální řidiči

Několik posledních dní suplují kvůli výměně semaforů na rušné křižovatce u hlavního nádraží v Brně práci světelné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krysy ničí Newyorčanům auta, covid hlodavcům změnil život

Newyorčanka Libby Denaultová jezdí už osm let se svou Toyotu Prius do stejného servisu v Brooklynu na seřízení a další...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Pětadvacetimetrová tatra vozí tyče v ostravské huti, je nejdelší na světě

Sedm náprav, z toho čtyři hnané a pět řízených – ten modrý kolos je nejdelší tatrovka, kterou kdy v Kopřivnici...

Škoda Superb z bazaru: benzin nezatracujte, počítejte s investicemi

Premium Třetí generace Škody Superb je stále velmi atraktivní auto a je potřeba říci, že se automobilce designově tento model...

Petice proti plzeňské gigafactory na baterky do elektroaut sbírá podpisy

Petici proti plánované stavbě továrny na výrobu baterií do elektroaut na letišti Líně, tzv. gigafactory, předali...

Formule na dálnici? Stačí malá díra a je neřiditelná, potvrzují čeští závodníci

Premium Projet se po dálnici druhou nejrychlejší formulí na světě, tak jak to už podruhé udělal neznámý řidič minulý týden na...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...