Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. května 2021 Bonifác

Mladí řidiči se rychle nechají vyprovokovat. Drsňák Tigran je to odnaučí

K agresivitě za volantem se nechá vyprovokovat 82 procent řidičů do 29 let, ukázal průzkum České asociace pojišťoven. Mladí řidiči jsou na silnicích 2,5krát rizikovější. Kampaň Agresivita zabíjí proto nyní cílí především na ně. Ve videu je školí komik Tigran Hovakimyan.

„Tvoje bába je úzká!“ „Vždyť je tu padesátka, a ty jedeš snad minus dvacet!“ Série videí s komikem Tigranem Hovakimyanem odstartovala další rok kampaně Agresivita zabíjí České asociace pojišťoven. Po emotivních videích cílících na city a ztráty nejbližších se letos zaměřuje s vtipem a nadsázkou na nesmysly za volantem a mladé řidiče, kteří jsou výrazně rizikovější. Videa mají připomenout, jaké chování nás v autoškole neučili a co za volant rozhodně nepatří.

Z dat České asociace pojišťoven vyplývá, že přibližně každý pátý majitel vozu ve věku 18 let způsobí dopravní nehodu. U řidičů do 24 let je riziko, že způsobí nehodu, téměř 2,5krát vyšší, než je průměrná nehodovost v Česku. Příčin dopravních nehod je celá řada a nadměrná agresivita je jednou z nich.

Nedomýšlí následky

K agresivitě za volantem se nechá během jízdy vyprovokovat 82 procent řidičů do 29 let. Vadí jim především cyklisté, pomalí řidiči nebo bezdůvodná jízda ostatních aut v rychlém pruhu.

Spousta mladých řidičů se ale přiznala i k vlastním chybám: více než 80 procent z nich občas neřeší maximální povolenou rychlost, asi 60 procent mladých řidičů se záměrně lepí na zadek autu před sebou a celá polovina se přiznala, že občas předjíždí na poslední chvíli. Naopak, když chce někdo předjet mladého řidiče, každý šestý z nich dokonce zrychlí.

„V průzkumu navíc mladí respondenti hodnotili závažnost všech agresivních projevů na desetibodové škále vždy značně níž než zbytek populace. Zároveň však k sobě byli poněkud kritičtější a své nevhodné chování si uvědomují lépe než starší řidiči,“ doplnil výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

„Všechna tato čísla nám ukazují, že mladí si jen nedokážou spočítat, jaké následky může občasné nevhodné chování za volantem mít,“ dodává.

Tigran a prevence pomohou

Série videí se stand-up komikem Tigranem Hovakimyanem coby agresivním instruktorem autoškoly s nadsázkou ilustruje, jak by se mladí při řízení rozhodně chovat neměli.

„Chceme poukázat na to, jak hloupě může jejich bezhlavé jednání za volantem vypadat, a přesvědčit je, aby se podobného chování na silnici vyvarovali,“ vysvětlil Matoušek. Režie nových spotů se ujal Pavel Soukup, autor seriálu #martyisdead, oceněného mezinárodní cenou Emmy.

Partnery kampaně Agresivita zabíjí jsou i BESIP a Policie České republiky. „Mladé řidiče je vždy potřeba zaujmout, oceňuji proto styl, jakým se realizační tým se spoty vydal,“ míní vedoucí oddělení Besip Tomáš Neřold.

O kampani

Kampaň Agresivita zabíjí, která byla spuštěna 17. září 2020, staví zejména na emotivních televizních a rádiových spotech popisujících konkrétní nebezpečné situace způsobené agresivními řidiči, které mají fatální následky, a to nejen pro samotné účastníky dopravních nehod, ale i pro jejich blízké. Spoty doplňuje bannerová reklama i tištěná inzerce. Veškeré aktivity v rámci kampaně jsou financovány z Fondu zábrany škod.

Zdroj: ČAP

Dodává, že s mladým řidičem je potřeba pracovat individuálně, proto by v autoškolách měl dostat mnohem větší prostor nácvik reálných krizových situací. „Ať už v praxi, nebo pomocí takzvaných hazard perception videí, díky nimž se budoucí řidiči snáze naučí rozpoznávat nebezpečí,“ dodal Neřold. Ego za volantem mohou zkrotit i setkání s dopravními psychology, kteří mohou mladým řidičům vysvětlit, jak při řízení pracuje hlava a kde má každý z nás své limity.

Podle statistik dopravní policie přibližně 133 smrtelných nehod ročně způsobí řidiči do třiceti let a téměř 18 procent všech nehod zaviní řidiči s praxí do pěti let od získání řidičského průkazu.

„Mladí řidiči jsou často nevybouření, neohleduplní a přeceňují své řidičské schopnosti. Dvacet osm hodin jízd v autoškole z nikoho zkušeného řidiče neudělá, závěrečná zkouška může být jen dílem náhody. Umět řídit auto dopředu nestačí, řidič musí umět reagovat a být i mentálně připraven na situace, které provoz přináší,“ říká ředitel služby dopravní policie ČR Jiří Zlý.

Online test agresivity

Online test agresivity, který Česká asociace pojišťoven zveřejnila v rámci kampaně, přilákal během prvních pěti měsíců desítky tisíc řidičů. Pro více než pětinu z nich není prioritou při řízení bezpečný dojezd do cíle. Téměř každý sedmý člověk za volantem dává přednost rychlosti.

„Extrémně rychlá jízda, lepení se na zadek jiných aut, vybržďování, to jsou asi nejčastější projevy agresivity, s nimiž se na českých silnicích setkáváme. Jak vyplynulo z odpovědí v našem testu řidičů, do jisté míry za těmito přestupky stojí jeden společný jmenovatel a tím je všudypřítomný spěch. Řidiči jsou pod vlivem stresu náchylnější k nevhodnému chování či chybám při řízení vozidla,“ komentuje výsledky testu řidičů výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

  • Jen necelá polovina řidičů si nechává dostatečnou časovou rezervu pro případ nečekaných komplikací na cestě. Pětina odpovídajících má dokonce „nervy nadranc“, protože je zastihla dopravní zácpa. Přitom právě tomu lze do určité míry předcházet.
  • Třetina testovaných přiznala, že pravidla silničního provozu dodržuje především kvůli obavám z pokuty nebo trestných bodů, nikoliv proto, že je to bezpečné nebo aby se vyhnuli dopravní nehodě.
  • Z výsledků testů také vzešlo, že téměř čtyři z pěti řidičů (78,2 procenta respondentů) se považují za bezpečnějšího řidiče, než jsou ostatní. Když se ale podíváme na odpovědi týkající se znalosti a dodržování pravidel silničního provozu, zjistíme, že kupříkladu jen necelá polovina řidičů ví, jaká je maximální rychlost v obytné zóně. Každý třináctý by ji projížděl dokonce dvakrát rychleji, než je povoleno.
  • Ještě závažnější jsou pak přiznání k řízení pod vlivem alkoholu. S takzvaným „ranním zbytkáčem“ po oslavě by na silnice vyjel každý desátý řidič.
  • K občasnému porušení pravidel se přiznává dokonce celých 92 procent řidičů. Většina (57 procent) argumentuje tím, že si to vyžádala situace, dalších 13 procent přiznává chyby z nepozornosti, celá pětina řidičů je však přesvědčená, že není potřeba dodržovat všechna pravidla, když mají přehled.
  • Nejčtenější

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

VIDEO: Proč jsou kanály na silnici jak naschvál tak, abychom do nich vlítli

Jízda po českých silnicích často připomíná slalom. Řidiči se totiž snaží vyhýbat kanálům. Těch je na vozovkách...

GLOSA: Nahotinky a auta naposledy. Příště hrozí pokuta

Před třinácti měsíci jsme psali glosu o tom, jak si Volkswagen zahrává s progresivisty a genderaktivisty, protože se...

Nabít elektroauto na sídlišti je očistec, i když najdete nabíječku

Elektromobil se nejpohodlněji nabíjí doma – v garážovém stání, garáži nebo u rodinného domku. Komplikovanější je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čipů bude málo až do roku 2023. Velmoci zbrojí, která přes ně ovládne svět

Současný globální nedostatek čipů by mohl trvat až do roku 2023. Podle serveru CNBC se na tom shodují analytici, kteří...

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Ojetý tiguan je šlágr, problémy se mu ale nevyhýbají. Pozor na udřené kusy

Premium Tiguan je v dějinách kategorie SUV i značky Volkswagen významným modelem. Prodaly se ho statisíce a v posledních letech...

Celoevropská policejní akce s radary. Rekordman jel v Belgii 262 km/h

Tradiční Speed ​​Marathon, který letos evropské policejní složky uspořádaly 21. dubna v šestnácti zemích...

Škoda startuje prodej nového elektromobilu. Enyaq vyráží k nejnedočkavějším

Hned dva čtenáři iDNES.cz nachytali novou Škodu Enyaq při cestě k dealerům, kde ve čtvrtek 13. května startuje naostro...

Praha znovu vypíše tendr na přístroje k měření emisí na silnicích

Pražský magistrát znovu vypíše tendr na přístroje, s jejichž pomocí chce na silnicích identifikovat vozidla s...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Právníci Applu se snaží dokázat, že Epic Store prodává porno

Během soudního sporu mezi společnostmi Epic a Apple přišla řeč i na obchod s nezávislými hrami Itch.io, jehož klienta...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...