Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Téměř devadesát procent řidičů pravidelně překračuje rychlost

  16:00
Na devadesát procent řidičů přiznává, že jezdí rychleji, než je potřeba, a to v obci i mimo ni. Nepřizpůsobení rychlosti přitom může za čtyřicet procent nehod, které končí smrtí. Změnit chování řidičů chce kampaň s názvem Zpomal, dokud není skutečně pozdě.

Dopravní nehoda. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nepřizpůsobení rychlosti má za vinu 40 procent dopravních nehod, které končí úmrtím. Přitom rychlost překračuje 86 procent řidičů, ukázaly dopravní statistiky policie a výzkum společnosti Behavio.

„Na 86 procent řidičů se přiznává, že překračuje rychlost v obci i mimo ni. Čtvrtina z nich přiznala, že je to kvůli spěchu, 22 procent dohání zpoždění či ztracený čas, 16 procent chce být rychleji v cíli, 24 procent řidičů jezdí rychleji, protože je to baví, a 15 procent si myslí, že překračování rychlosti je normální, protože to tak dělají všichni,“ vyčíslil statistiky výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Spěch a rychlá jízda se staly normou, kterou mnoho řidičů omlouvá, což ukázal i spot dokumentaristy Víta Klusáka, který před pár dny vypustili organizátoři kampaně Zpomal, dokud není skutečně pozdě. Přečtěte si zde.

„Chceme skutečně zjistit, proč lidé tolerují překračování rychlosti, a chceme to chování změnit. Není to o dodržování povinné předepsané rychlosti. Je to o tom, že řidič má vždy jet tak rychle, aby stihl reagovat a zabránit tragické události. To je nepřiměřená rychlost,“ dodal Matoušek.

Videa ke kampani už od čtvrtka kolují po internetu a za poslední tři dny měla tisíce zhlédnutí. Organizátoři kampaně je pustili do světa takto živelně právě proto, aby zjistili bezprostřední reakce a názory sledujících.

„Komentáře lidí ukázaly, jak se lidé staví k nepřiměřené rychlosti, která byla v tomto případě přes devadesát kilometrů v hodině. Spousta z komentujících měla tendenci rychlost omlouvat, což ukazuje, že s tématem přicházíme v ten správný čas,“ poznamenal Tomáš Neřold z Besipu. Spolu s ministerstvem dopravy se na kampani podílí i Česká asociace pojišťoven a Police ČR.

„Ve spolupráci s dokumentaristou Vítem Klusákem odhalujeme příběhy pěti lidí, kterým vysoká rychlost změnila život,“ dodal ke kampani proti nepřiměřené rychlosti Matoušek.

Čas na reakci

Neřold upozornil, že ač čas od času v silničním provozu zachybují všichni, řidiči jsou ti, kteří mohou svým chováním a zpomalením ochránit sebe i ostatní účastníky provozu. Měli by si tedy uvědomit, že fyziku neošálí.

„Řidiči nepřizpůsobují rychlost konkrétní situaci. Na úzké silnici nižší třídy, na mokré vozovce nebo v místech, kde se nachází zvýšený počet chodců a cyklistů. Řidiči obecně vliv rychlosti na smrtelné nehody podceňují. Statistiky i analýzy nehod ale hovoří jasně: právě vysoká rychlost je hlavním faktorem u nejtragičtějších nehod. Rychlost má zásadní dopad na to, kolik času máme na reakci na neočekávanou situaci,“ poznamenal vedoucí Besipu s tím, že kampaň má pomoci naučit řidiče přemýšlet o tom, že dopravní nehody nejsou anonymní a vždy se týkají konkrétních osudů.

Zaběhnuté chování českých řidičů potvrzují i policejní statistiky. Loni zemřelo při nehodách zaviněných nepřiměřenou rychlostí 179 lidí. Za poslední dekádu to bylo 2 168 lidí.

„Utvrzování se v tom, že mně se obdobná kolize stát nemůže, protože jsem dobrý řidič, je opravdu mýtem. Na silnici je potřeba brát v úvahu veškeré faktory a hlavně předvídat, kde se může objevit jiný účastník silničního provozu a jak se může zachovat. Hraje-li pak hlavní roli rychlost, čas na bezpečnou reakci se zkracuje a následky bývají fatální,“ dodal ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Zpomal, dokud není skutečně pozdě

  • Společná kampaň Besipu, Policie ČR a České asociace pojišťoven cílí proti nepřiměřené rychlosti a snaží se řidiče upozornit na zautomatizované a tolerované chování na českých silnicích.
  • Spoty ke kampani natáčel dokumentarista Vít Klusák.
  • Vyvrcholením kampaně bude uvedení celovečerního Klusákova dokumentu s názvem 13 minut 10. června, který popisuje příběhy pěti řidičů, kteří kvůli nepřiměřené rychlosti zavinili dopravní nehodu a jimž pod koly někdo zemřel.
  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

To z pravidel nevyčtete. Vysoká řidičská upozorní na časté chyby ve městech

Přednost v jízdě na větších křižovatkách a nesprávné parkování na sídlištích jsou podle dopravního experta Romana...

Evropa poznává Havana efekt. Ojetá auta zdražují a lidé nemají na nová

Premium Svých aut se Němci nechtějí vzdát v žádném případě. Vysoké ceny pohonných hmot a práce z domu však vedou k tomu, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejrychlejší Češka se pokutám vyhýbá. Chlapům na okruhu nic nedaruje

Gabriela Jílková, nejrychlejší Češka a dost pravděpodobně jedna z nejrychlejších závodnic na světě, už si brzdové...

24 centimetrů od smrti. Francouzi zveřejnili mrazivé video o práci silničářů

Francouzi spustili osvětovou kampaň, která má lidi donutit dívat se na silnici a ne do mobilů. Ukazují v ní okamžiky ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Autofotka týdne: Zloději obrali auto k nepoznání

Vykuchané BMW v německém Hildenu, tak sama policie uvedla snímky auta, které zničili zloději. Fotky jsou hitem...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Počet ojetých elektromobilů roste, ale kupce hledají déle než spalováky

S tím, jak roste počet nově prodávaných elektromobilů, roste i počet těch ojetých. Data z českého trhu ukazují, že k...

Je to oficiální, první elektrické ferrari dorazí v roce 2025

Elektrické a hybridní modely by se měly do roku 2030 ve společnosti Ferrari na celkovém prodeji aut podílet z 80...

Autofotka týdne: Matchbox v životní velikosti v podání české firmy

Je to sen všech kluků schovaných v každém chlapovi – mít co nejvěrnějšího „angličáka“. V Berlíně to splní Driverama....

Autonovinky snů. Supermercedes jede pozdě, Picasso postavil sporťák z uhlíku

Čerstvý přehled zajímavých novinek ukazuje, že automobilový průmysl je stále nekončící pestrou směsicí zajímavých...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...