Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Američanka se nakazila koronavirem. Přesto dál protestuje proti karanténě

  19:36
V USA pokračují protesty proti karanténním omezením. Demonstranti nemají roušky, nedodržují předepsanou vzdálenost ani zákazy veřejného shromáždění. To se vymstilo protestní skupině ze Severní Karolíny, jejíž členy policie zatkla. Vůdkyně protestujících totiž přiznala, že měla pozitivní testy na koronavirus.

Audrey Whitlocková předsedá Facebookové skupině Reopen NK (Znovuotevřete Severní Karolínu), která má 70 000 členů. V neděli napsala na sociálních sítích, že měla pozitivní testy na koronavirus. Zprávu později smazala, média ji však zachytila.

Žena v příspěvku tvrdí, že karanténní opatření porušují její ústavou daná práva. „Jako asymptomatický pacient s pozitivními testy na covid-19 (karanténa skončí 26/4) jsem byla přinucena k dvoutýdenní karanténě,“ postěžovala si Whitlocková. „Bylo mi řečeno, abych se nenavštěvovala žádná veřejná či soukromá zařízení, a tedy mi bylo upřeno právo na svobodu vyznání podle prvního dodatku ústavy,“ uvedla.

Průzkum o koronaviru

Jak zvládáte omezení spojená s koronavirem právě vy, vaše rodina a děti? Zapojte se do velkého průzkumu portálu iDNES.cz.

Podle Whitlockové karanténa též znamená, že nemůže do zaměstnání. Pokud by porušila státní nařízení a šla ven či pracovat, úřady by ji mohly zadržet za porušení karanténního opatření. Whitlocková má za to, že se jedná o diskriminaci, kterou ústava zakazuje.

Podle serveru WRAL Whitlocková v neděli naznačovala, že se po ukončení karantény zúčastní protestů proti omezením přijatým v boji proti koronaviru. „Budu tam (na demonstracích) každý den, dokud nebudeme svobodní, protože někdo musí uskutečnit dobrou věc tváří tvář špatnosti,“ napsala.

Whitlocková však v pondělí uvedla, že se nechystá účastnil úterní demonstrace. Další organizátorka protestů Ashley Smithová sdělila médiím, že Whitlocková dodržovala domácí karanténu a že nebyla na žádné akci, kterou skupina pořádala.

Server Newsweek podotýká, že Whitlocková není jedinou obyvatelkou Severní Karolíny s koronavirem, která vyzývá k uvolnění karantény. Colleen Gill Sprinkleová, řekla serveru WXII, že řada opatření je „špatná“.  Její otec přitom zemřel na covid-19 a sama je nemocí nakažena. Souhlasí jen s nošením masek a dodržováním sociální vzdálenosti. Nechápe však, proč nesmí jít do kostela.

Policisté nedodržovali sociální vzdálenost

Policie Smithovou v úterý zadržela spolu se třemi lidmi během další demonstrace Reopen NK kvůli porušení státních nařízení o shromažďování. Smithová a další zadržení odmítali dodržovat sociální vzdálenost, ačkoliv je k tomu policisté vyzývali. Demonstranti se podle policejní tiskové zprávy také pokusili vniknout do budovy, kde zrovna zasedala vláda.

Videa ukazují, jak Smithová v poutech nadává policistům do „prasat“. Její manžel Adam Smith řekl, že „takhle začalo nacistické Německo“.

Smithová tvrdí, že policie ji zranila na zápěstí a vzala jí brýle, takže neviděla. „Žádný policista nedodržoval sociální vzdálenost. Tolik k následování zákona,“ řekla.

Akci přihlíželi američtí zdravotníci, kteří uspořádali vlastní „protiprotest“, s rouškami na tváři a dva metry od sebe. Někteří odpůrci karanténních opatření je osočili, že jsou najatí a nutili je, aby odešli.

Severokarolínská Demokratická strana silně zkritizoval Reopen NK s tím, že skupina znovu „ukazuje do nebe volající nedostatek společenské zodpovědnosti a naprostou ignoraci našich odborníků a zdravotnických pracovníků, kteří jsou v přední linii této krize.“

Ačkoliv demonstranti tvrdí, že nepatří k žádné politické straně, silně kritizují demokratického guvernéra Severní Karolíny Roye Coopera a požadují jeho odchod. Mnozí z nich také veřejně vyjadřovali sympatie prezidentovi Donaldu Trumpovi, který je kritizován za bagatelizování koronavirové krize.

Koronavirus si vyžádal v USA více mrtvých než válka ve Vietnamu

Proti karanténním opatřením se pořádají protesty napříč Amerikou, při některých lidé nosí zbraně. Americká média tvrdí, že jsou protestní skupiny napojeny na krajně pravicová hnutí. Trump vyjádřil demonstrantům podporu.

Trumpův viceprezident Mike Pence vzbudil velké pobouření svou úterní návštěvou nemocnice Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě, kde jako jediný člen delegace neměl roušku, přestože to má nemocnice ve svých pravidlech. Pence neměl roušku ani v laboratoři, kde se testuje na koronavirus. Viceprezident to odůvodňuje tím, že je pravidelně testován na koronavirus a je zdravý.

USA jsou nejpostiženější zemí na světě. Na covid-19 už zemřelo více Američanů než během války ve Vietnamu, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse. Vojenský konflikt trval zhruba deset let, první oběť současné nákazy USA oznámily koncem února.

Autor:
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Nerudová, Síkela, Kolaja či Mora? Poraďte politikům s výběrem eurokomisaře

17. června 2024  13:45

Emoce spjaté s letošními eurovolbami ještě nestihly doznít a vládní strany čeká další důležitá...

Univerzita Karlova rozporuje závěry vyšetřování střelby. Podá stížnost

17. června 2024  13:18,  aktualizováno  13:44

Karlova univerzita si bude stěžovat na závěry vyšetřování prosincové střelby na filozofické...

Putin dorazí do KLDR v úterý. Pak navštíví i Vietnam, Američanům to vadí

17. června 2024  13:39

Ruský diktátor Vladimir Putin navštíví ve dnech 18. a 19. června KLDR, pak odcestuje do Vietnamu....

„Chtěli, abych zemřel.“ Řecká pobřežní stráž shazovala migranty zpět do moře

17. června 2024  13:13

Řecká pobřežní stráž během tří let zavinila smrt desítek migrantů ve Středozemním moři, včetně...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...