Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poslední Trumpův den: odtajnění ruského vlivu i úleva pro Venezuelany

  11:11
Ještě několik rozhodnutí učinil v poslední den svého úřadování prezident Donald Trump. Dočasně zastavil deportace Venezuelanů, nařídil odtajnění dokumentů FBI, které se zabývají vlivem Ruska na americké volby v roce 2016, omilostnil také svého exporadce Stevea Bannona. Ministr zahraničí Mike Pompeo navíc označil útlak Ujgurů v Číně za genocidu.
Donald Trump nastupuje do letounu Air Force One. (12. ledna 2021)

Donald Trump nastupuje do letounu Air Force One. (12. ledna 2021) | foto: Reuters

Krátce před odchodem Trump podepsal exekutivní příkaz, jímž na příštích 18 měsíců zastavil deportace Venezuelanů, kteří se nelegálně usadili ve Spojených státech. Rozhodnutí, jež se nevztahuje na zločince, zdůvodnil krizí, v níž se Venezuela ocitá. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

Trump v dopisu ministrům zahraničí a vnitřní bezpečnosti uvedl, že situace ve Venezuele se zhoršuje a ohrožuje „bezpečnost a blahobyt amerického lidu, což si žádá odklad vyhoštění venezuelských státních příslušníků, kteří jsou přítomni ve Spojených státech“. 

Krok podporovali Trumpovi republikánští spojenci na Floridě, kde se usadilo mnoho Venezuelanů poté, co uprchli z vlasti kvůli vážné hospodářské a politické krizi.

Nastupující prezident Joe Biden mimochodem koncem října řekl, že by okamžitě poskytl humanitární ochranu Venezuelanům žijícím v USA, což by jim v zemi umožnilo zůstat a dostat pracovní povolení. Podle odhadů think tanku Pew Research Center v roce 2017 žilo ve Spojených státech 130 tisíc Venezuelanů nelegálně.

Zveřejněte soubor FBI k ruskému vlivu, nařídil Trump

Trump také podle agentury Reuters nařídil odtajnění souboru dokumentů, které souvisejí s šetřením možného vlivu Ruska na americké volby v roce 2016. To vedlo k dlouhému vyšetřování Trumpovy prezidentské kampaně. 

Prezident, který se dlouhodobě snaží dokázat, že se jej demokraté snažili pomocí vyšetřování svrhnout, v prohlášení uvedl, že odtajněný text byl částečně zredigován, aby jej bylo možné zveřejnit.

Zázrak, zhodnotil Trump svůj mandát při loučení s prezidentskou funkcí

Jakou část dokumentů Trump nařídil odtajnit, podle serveru Politico však v tuto chvíli není jasné. Prezident uvedl, že se jeho rozhodnutí opírá o výsledky přezkumu ministerstva spravedlnosti z 30. prosince. 

Ministerstvo mu podle něj předalo šanon dokumentů, které dosud nebyly odtajněny a o jejichž zveřejnění v „maximálním možném rozsahu“ Trump požádal.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se zveřejněním nesouhlasil a uvedl, že by dokumenty alespoň měly být zredigovány. Trump oznámil, že návrhy těchto úprav přijal. Kdy budou nově odtajněné dokumenty zveřejněny, není jasné. Politico Trumpovo rozhodnutí označil za odklon od jeho dřívějších tvrzení, že odtajní veškeré dokumenty související s vyšetřováním FBI.

Milost pro Bannona, který ještě ani nebyl odsouzen

Trump se rovněž v závěru svého působení v Bílém domě rozhodl udělit milost svému bývalému poradci a hlavnímu stratégovi Steveu Bannonovi, který čelil obvinění z podvodu v souvislosti se sbírkou na stavbu zdi na hranici s Mexikem. S odvoláním na představitele Bílého domu to napsal americký list The New York Times (NYT).

Televize CNN s odkazem na své zdroje upozorňuje, že nejde o konečné rozhodnutí, dokud Trump nepodepíše příslušné dokumenty. Podle agentury Reuters Trump naopak neomilostnil sebe sama či svého právníka Rudyho Giulianiho.

Trumpův exporadce Bannon je obviněný z podvodu

Omilostnění Bannona je pozoruhodné, protože byl obžalován, ale nebyl dosud odsouzen. Naprostá většina prezidentských milostí a zmírnění trestů se v minulosti týkala lidí, kteří byli obžalováni a odsouzeni. 

Milost NYT popsal jako preventivní krok, který by v praxi zrušil obvinění Bannona, pokud by byl usvědčen. Kromě Bannona Trump omilostnil ještě dalších dvaasedmdesát lidí, dalším sedmdesáti zmírnil trest. Celý seznam zveřejnil Bílý dům na svém webu.

Pompeo na poslední chvíli odsoudil násilí na Ujgurech

Trumpova administrativa v posledních 24 hodinách svého mandátu rovněž oznámila, že považuje zacházení Číny s menšinou Ujgurů v autonomní oblasti Sin-ťiang na západě země za genocidu. Tamními internačními tábory, které Čína nazývá převýchovnými, prošly až tři miliony lidí.

Podle ministra zahraničí Mikea Pompea se Peking vůči této menšině dopouští zločinů proti lidskosti. Agentura Reuters oznámení označila za další nepříjemný úder Číně, k němuž dochází necelý den před nástupem Bidena do funkce.

„Po pečlivém přezkoumání dostupných informací jsem dospěl k závěru, že Čína, pod řízením a kontrolou Čínské komunistické strany, páchá genocidu vůči převážně muslimským Ujgurům a dalším etnickým a náboženským skupinám v Sin-ťiangu. Domnívám se, že tato genocida stále trvá a že jsme svědky systematických pokusů o zničení Ujgurů čínskou státostranou,“ uvedl Pompeo.

Označení čínského jednání za genocidu nespouští konkrétní mechanismy ani sankce, ostatní státy si však podle Reuters budou od nynějška muset velmi dobře rozmyslet, zda dovolí svým firmám nadále podnikat v provincii Sin-ťiang, která je producentem bavlny celosvětového významu. Spojené státy zakázaly dovoz veškeré bavlny a rajčat z provincie už minulý týden.

Dřív černoši, dnes Ujgurové. Na polích s bavlnou jich dře přes půl milionu

Krok také zřejmě ještě vyhrotí vztahy Washingtonu s Pekingem, které se pod Trumpovým vedením dostaly v posledním roce na nejhorší úroveň za poslední desetiletí. Odcházející administrativa přijala v několika předchozích týdnech řadu opatření, která Peking tvrdě odsoudil.

Spojené státy prohlašují konflikty po světě za genocidu jen velmi vzácně, pojem má totiž v mezinárodním právu jasnou definici stanovenou Úmluvou OSN o zabránění a trestání zločinu genocidy z roku 1948. Ta vymezuje genocidu jako zločin úmyslného vyvražďování národní, etnické, rasové nebo náboženské skupiny obyvatelstva.

YouTube Trumpovi prodlužuje zákaz

Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi zákaz nahrávat videa či sdílet živé přenosy prostřednictvím svého kanálu.

YouTube 12. ledna Trumpův kanál zablokoval nejméně na týden za porušení pravidel proti podněcování násilí. Prodloužení blokace server v úterý zdůvodnil přetrvávajícími obavami z násilí.

Trump ve videu zveřejněném na youtubovém kanálu Bílého domu dříve v úterý odsoudil „zastavení debaty“. „V Americe netrváme na absolutní konformitě, nevymáháme rigidní doktríny a represivní mluvní kodexy, prostě to neděláme,“ řekl.

Podle expertů a veřejně dostupných příspěvků Trumpovi stoupenci na sociálních sítích otevřeně plánovali protesty na 6. leden, které pak vyústily ve vpád do Kapitolu. A to poté, co prezident sociální sítě využíval ke zpochybňování výsledků listopadových prezidentských voleb. 

Aktivisté pohrozili bojkotem YouTube, pokud platforma Trumpa nezablokuje natrvalo, jako to udělal Twitter. Facebook Trumpovy účty zablokoval na dobu neurčitou.

Šéf Alphabetu (mateřské společnosti Googlu) Sundar Pichai minulý týden Reuters řekl, že YouTube zachází s Trumpem stejně jako s jakýmkoli jiným uživatelem a jeho účet nezruší, pokud neporuší zásady služby třikrát za 90 dní.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Na jednání ministrů NATO v Praze dorazí i Blinken. Bude jednat s Lipavským

24. května 2024  18:06

Americký ministr zahraničí Antony Blinken příští týden navštíví Českou republiku, informovala s...

Novotný se omluvil Zemanovi za urážky a přání smrti. V dopise je zopakoval

24. května 2024  18:03

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) se zveřejnil dopis s omluvou bývalému prezidentovi Miloši...

Sunak jde do ofenzivy, jiné eso nemá, říká komentátor k náhlým volbám v Británii

24. května 2024

Podcast Premiér Rishi Sunak překvapil Británii, když vyhlásil předčasné volby už na počátek července....

KOMENTÁŘ: Mezi Francií a Německem. Proč na nich závisí budoucnost Evropy

24. května 2024

Premium Která ze dvou velmocí, Německo, nebo Francie, dnes po odchodu Velké Británie více ovládá Evropskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...