Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Trumpovo tlačítko na colu je pryč. S Bidenem se změnila nejen Oválná pracovna

  20:14
Oválná pracovna v Bílém domě s nástupem Joea Bidena dostala nový vzhled. Změnil se koberec, zmizela busta Winstona Churchilla, chybí tlačítko na dietní colu. Mění se i nálada v sídle amerického prezidenta. Člen krizového štábu pro boj s koronavirem Anthony Fauci například popsal, že teď už zase může říkat fakta bez obav z budoucích následků. „Je to poněkud osvobozující,“ řekl.
Joe Biden podepsal řadu exekutivních příkazů, které zvrátí některá Trumpova...

Joe Biden podepsal řadu exekutivních příkazů, které zvrátí některá Trumpova rozhodnutí. (20. ledna 2021) | foto: Reuters

Nastupující prezidenti si obvykle změní úřadovnu k obrazu svému. S příchodem Bidena tomu nebylo jinak a ve srovnání s Oválnou pracovnou Donalda Trumpa je nyní odlišných hned několik věcí. Místo světle hnědého koberce je na zemi tmavě modrý, vytažený ze skladu po Billu Clintonovi.

Biden úřaduje: Negativní test před odletem do USA a při příletu karanténa

Za Trumpa byla v pracovně busta britského premiéra z doby druhé světové války Winstona Churchilla. 

Tu nechal Biden odstěhovat, což podle listu The Guardian mělo odezvu i ve Velké Británii. Tamní premiér Boris Johnson to prý „přijal s klidem“. Ovšem když to samé udělal exprezident Barack Obama, označil to za záměrnou urážku...

Nejznámějšího Brita v Bidenově kanceláři nahradil aktivista za práva Latinoameričanů César Chávez, přibyly také busty symbolů americké černošské historie Martina Luthera Kinga a Rosy Parksové, své místo má i bývalá první dáma Eleanor Rooseveltová či exprezident Harry Truman, píše ABC.

Logicky se s novým šéfem změnily i portréty na stolku u okna. Místo Trumpovy rodiny tam teď na dění v pracovně dohlíží ta Bidenova. Osobně spjaté s Trumpem bylo i červené tlačítko na pracovním stole (ten se mimochodem nezměnil). Knoflík nespouští jaderné zbraně, jak se některé Trumpovy návštěvy mohly domnívat. 

Trump si jím objednával svou oblíbenou lehkou colu. Exprezident měl podle listu The Independent ve zvyku ho během jednání zničehonic zmáčknout a pak pobaveně sledovat reakce protistrany, když se zanedlouho zjevil personál se sklenicí perlivé limonády. Tlačítko už na Bidenově stole není.

Červené tlačítko na dietní colu:

Změna proběhla také u výzdoby na zdi. Trumpova favorita, prezidenta Andrewa Jacksona, nahradil Bidenův oblíbenec Benjamin Franklin. 

Co naopak zůstalo stejné, jsou zlaté závěsy u oken. Ty používal už Clinton, Trump si je ponechal a dál visí v pracovně i po Bidenově nástupu, píše The Guardian. Nezměnil se ani masivní pracovní stůl Resolute, nový prezident ovšem sedí na jiné židli než jeho předchůdce. 

A za ní jsou jiné vlajky než dřív. Místo několika vlajek symbolizujících americkou armádu teď za Bidenem dlí jen jedna národní a jeden prezidentský prapor.

Biden si s sebou coby symbol ambicí a skutků minulých generací přinesl i kámen z Měsíce, půjčila mu ho NASA:

Fauci a svoboda říkat fakta

Biden se zavázal, že hned od prvního dne ve funkci bude bojovat proti epidemii koronaviru. S tím mu stejně jako Trumpovi pomáhá přední americký imunolog Anthony Fauci. Ten při prvním brífinku od Bidenova nástupu srovnal své působení u obou prezidentů.

„Víte, nechci se příliš vracet k historii. Je však naprosto jasné, že byly řečeny věci, ať už se to týkalo hydroxychlorochinu nebo dalších podobných záležitostí, které byly velmi nepříjemné, protože se to nezakládalo na vědeckých faktech,“ vzpomněl například na Trumpovy nápady, kdy pro léčbu covidu-19 vehementně propagoval lék na malárii.

Trump by do nakažených vstřikoval dezinfekci. Idiot, zaznělo v reakci

Jindy zase exprezident navrhl pití dezinfekce, což museli odborníci ve strachu z toho, že se lidé nápadu chopí, okamžitě vyvracet. „Mohu vám říct, že mě vůbec netěší být v situaci, kdy odporuji prezidentovi,“ řekl Fauci s tím, že bylo těžké cokoliv říct a neobávat se přitom, že „to bude mít následky“.

Osmdesátiletý Fauci patří k nejrespektovanějším vědcům v USA a sloužil za vlád republikánských a demokratických prezidentů. Od roku 1984 je ředitelem Národního institutu pro alergie a infekční onemocnění (NIAID). 

Trumpovo zlehčování pandemie opakovaně veřejně zpochybňoval. V říjnu pak Trump Fauciho označil za pohromu a řekl, že Američany „už nebaví poslouchat Fauciho a další idioty“. Stalo se tak krátce po odvysílání rozhovoru, v němž Fauci řekl, že jej nepřekvapilo, když se prezident nakazil koronavirem. 

VIDEO: „Borat" napálil radikály. Zpívali s ním, jak přejí virus liberálům

Na mítincích pak Trumpovi fanoušci volali „vyhoďte Fauciho!“. A při vtípku komika Sachy Barona Cohena, který naplánoval pro nový film o Boratovi, se mnozí nechali nachytat a zpívali, že chtějí Faucimu píchnout wuchanskou chřipku.

Fauci naznačil, že pod Bidenovým vedením může mluvit k tématům na základě svých odborných znalostí. „Myšlenka, že sem můžete přijít a mluvit o tom, co víte, o důkazech, o vědě, a vědět, že necháte mluvit vědu, je to poněkud osvobozující pocit,“ přiznal.

Pohnu nebem a zemí, slíbil Biden k očkování

Pandemie si ve Spojených státech vyžádala už na 410 tisíc životů. „Jedna z věcí, kterou budeme dělat, je, že budeme vždy zcela transparentní, otevření a upřímní,“ poznamenal Fauci.

„Pokud budou nějaké problémy, nebudeme ukazovat prstem, ale budeme je řešit a vše, co budeme dělat, se bude zakládat na vědě a důkazech,“ zdůraznil. Pravidlem za Bidenovy administrativy podle Fauciho bude: „Pokud neznáte odpověď, nehádejte“. 

Sám Biden k očkovací strategii své vlády podle listu The Independent řekl, že „pohne nebem a zemí“, aby se během prvních sta dní podařilo podat vakcínu stu milionů Američanů. Dodal však, že zatím vyhlídky nevypadají příznivě a že než bude dobře, bude ještě nějakou dobu zle. Počet obětí koronaviru podle něj zřejmě ještě překročí hranici půl milionu.

Nudná tiskovka jako symbol změny

Jiný tón nové administrativy byl znát i na první tiskové konferenci Bidenovy mluvčí Jen Psakiové. Na všechny otázky sice neodpověděla, reportéry však nepoučovala a nehádala se s nimi. Naopak jim vyjádřila „hluboký“ respekt. Podle některých komentářů bylo cílem ukázat snahu vrátit věci do „normálu“ známého z éry před Trumpovým prezidentstvím.

Změna stylu oproti uplynulým čtyřem letem byla patrná od samého počátku. Psakiová mimo jiné slíbila, že bude před novináři vystupovat každý všední den. Její první vystoupení trvalo 31 minut. Deník The New York Times (NYT) ho hodnotil jako klidné a nudné. 

OBRAZEM: Trump skončil a svět si vydechl. Škody jsou značné, míní tisk

Podle agentury AP dala mluvčí jasně najevo, že je odhodlaná držet na minimu jakékoli dramatické scény. Půlhodinka s novou Bidenovou mluvčí byla v ostrém kontrastu s premiérovým brífinkem Seana Spicera v lednu 2017. 

První z mluvčích bývalého prezidenta Donalda Trumpa tehdy hájil zjevně nepravdivé tvrzení, že na Trumpovu inauguraci přišlo víc lidí než na inauguraci kterékoli dřívějšího prezidenta. Mediální pokrytí události označil za „ostudné a chybné“ a nakonec od pultíku odešel, aniž by přijal jedinou otázku. 

Spicer vs Psakiová:

Psakiová naproti tomu zahájila brífink slovy, že hluboce respektuje roli svobodných a nezávislých médií. „Budou momenty, kdy spolu nebudeme souhlasit. Ale sdílíme stejný cíl, kterým je poskytování přesných informací americkému lidu,“ pokračovala.

Jako první dostal možnost položit jí otázku reportér agentury AP, až poté dostali slovo zástupci velkých televizních stanic. „Jak reportéři pokládali dotazy ke krizovému ekonomickému balíčku Senátu, projednávání ústavní žaloby na Trumpa či politickou budoucnost Bidena, Psakiová se vyhýbala otázkám, na které nechtěla odpovědět, a rozmluvila se při těch, na něž odpovědět chtěla,“ popisuje NYT.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Co budou dělat končící europoslanci? Zvažují zkusit politiku i návrat k profesi

30. května 2024

Premium Sedm současných europoslanců z jedenadvaceti se po nadcházejících volbách do parlamentních lavic v...

Otočka v Berlíně: deportace už nevadí. Němci zvažují posílat běžence do Afriky

30. května 2024

Premium V Německu dlouho bylo pravidlem, že britské plány na deportace žadatelů o azyl do africké Rwandy...

Ortel měl hrát v dětském zábavním parku, po tlaku rodičů koncert zrušili

29. května 2024  10:29,  aktualizováno  23:13

Pražský zábavní park Krtkův svět v Horních Měcholupech ohlásil na 7. července koncert. U lunaparku,...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, legenda nové vlny i Činoherního klubu

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. Patřil k hvězdám nové vlny českého filmu a byl i...