„Všechny bezpečnostní složky na hranicích jsou v pohotovosti, nedopustíme, abychom znovu zažili situaci z roku 2015,“ řekl ve čtvrtek mluvčí řecké vlády. Řecko, podobně jako další státy Evropské unie, se obává, že převzetí moci nad Afghánistánem radikálním hnutím Tálibán povede k většímu příchodu utečenců z této asijské země.
Podle deníku Kathimerini policejní složky posilují ostrahu u řeky Evros, která tvoří přírodní hranici mezi Řeckem a Tureckem. Úřady tam zvyšují počet hlídek a instalují nové automatizované systémy dozoru. Více příslušníků pobřežní stráže bude působit také v Egejském moři. Policie ale zatím zesílený proud uprchlíků nezaznamenává, počty jsou v souladu se stejným ročním obdobím v minulých letech.
Řecko dlouhodobě tvrdí, že Turecko neplní dohodu s Evropskou unií, ve které se zavázalo zadržovat utečence na svém území. Turecko má na svém území až čtyři miliony migrantů, z nichž několik stovek tisíc pochází právě z Afghánistánu.
Obavy z příchodu většího počtu uprchlíků z Afghánistánu panují i v Turecku. Podle agentury AFP turecké úřady zřejmě urychlily stavbu zdi na hranici s Íránem a posílily tam hlídky. Migrantům se však daří překážky překonávat.
Hlavní turecká opoziční formace Lidová republikánská strana (CHP) tento týden kritizovala vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že úmyslně nezabezpečila turecké hranice. Podle opozice totiž vláda uzavřela s administrativou amerického prezidenta Joea Bidena tajnou dohodu, že přijme jistý počet afghánských uprchlíků. To ale dementovalo velvyslanectví USA v Ankaře.
S Tureckem kvůli migrantům z Afghánistánu bude muset úzce spolupracovat Evropská unie, řekl španělské stanici TVE šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ten předpokládá, že mnoho Afghánců se bude snažit dostat do Evropy přes území této země.