Rozhodnutí o posílení stávající bariéry přichází v reakci na krizi na řecko-turecké hranici, kterou koncem února spustilo oznámení Ankary, že už dál nehodlá dodržovat migrační dohodu s Evropskou unií a že lidem přestane aktivně bránit v překročení hranic.
KOMENTÁŘ: Jak to vypadá, když chce Erdogan respekt, píše velvyslanec Kmoníček |
Do Řecka se pak pokoušely dostat tisíce migrantů, proti nimž poměrně ostře zakročila řecká policie.
Zeď ze železa a betonu o délce 26 kilometrů nahradí dosavadní zábranu, kterou je plot s ostnatým drátem, a naváže na už vybudovaný desetikilometrový úsek, sdělil vládní mluvčí Stelios Petsas.
Projekt přijde státní pokladnu na 63 milionů eur (1,72 miliardy korun), dokončen by měl být do dubna příštího roku. Pozemní hranice obou států měří bezmála 200 kilometrů.
Vztahy tradičních rivalů Řecka a Turecka se v poslední době nacházejí na bodu mrazu mimo jiné v důsledku sporu o těžební práva ve východním Středomoří, který obě země přiměl provést v oblasti námořní cvičení a spustil závody ve zbrojení.
Počet migrantů a uprchlíků na cestě z Turecka letos výrazně poklesl kvůli pandemii covidu-19 i důslednějšímu hlídání hranice ze strany Řecka. Ankara obviňuje Atény, že v rozporu s mezinárodním právem vytlačuje zpět do Turecka migranty, kteří dosáhnou řeckých ostrovů ve východním Egejském moři. Řecko to popírá.
Turecko v současnosti hostí nejvíce uprchlíků na světě - téměř čtyři miliony. Většina z nich podle Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) pochází ze Sýrie.
Pozemní hranice Řecka a Turecka měří bezmála 200 kilometrů.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz