Klaus se v Irsku označil za disidenta Evropské unie

  15:44aktualizováno  19:27
Prezident Václav Klaus se považuje za disidenta Evropské unie. Prohlásil to v Dublinu, kde zahájil třídenní státní návštěvu Irska. Klaus se v úterý soukromě setká s vůdčí postavou irského odporu proti Lisabonské smlouvě Declanem Ganleym, což podle irského tisku vyvolalo nevoli zdejší vlády.

Prezidenta Václava Klause s chotí Livií přivítala v Irsku prezidentka McAleeseová s manželem. | foto: ČTK

Klaus se už sešel s prezidentkou Mary McAleeseovou a poobědval s premiérem Brianem Cowenem. "Lisabonská smlouva má 350 stran, takže každá věta z ní samozřejmě není špatná. Přenáší ale příliš státních pravomocí do Bruselu," řekl po schůzkách novinářům.

Irský ministerský předseda podle Klause nehodlá referendum opakovat příliš rychle. Choulostivou situaci prý nechce uspěchat.

Návštěvu Václava Klause, který Lisabonskou smlouvu vytrvale kritizuje, sledují s obavami především v Bruselu. Klaus totiž v zemi, která dokument odmítla ratifikovat v referendu, hodlá navštívit i vůdčí postavu irských odpůrců smlouvy Declana Ganleyho.

Klaus se setká s odpůrcem smlouvy

Právě tento úspěšný podnikatel a multimilionář stál v čele hnutí, které se velkou měrou zasloužilo o to, že Irové v červnovém referendu jako první smlouvu zamítli. Klaus by se měl s Ganleym sejít zítra při soukromé večeři.

"Já vím, že se můj předchůdce Václav Havel také rád setkával s disidenty různých zemí, takže já se teď setkávám s disidenty Evropské unie, mezi které se počítám," řekl Václav Klaus k setkání s Ganleym s tím, že jeho hnutí Libertas přeje úspěch v evropských volbách.

Svůj názor na Lisabonskou smlouvu vyjádřil Klaus už v nedělním rozhovoru pro místní deník Sunday Bussines Post. "Ratifikace této smlouvy měla skončit ihned po irském referendu," zopakoval Klaus v deníku svůj názor.

"Místní média o Klausově cestě často hovoří jako o křížové cestě proti Lisabonské smlouvě," uvedla zpravodajka MF DNES Kateřina Koubová, která Klause na jeho cestě doprovází. "Píší, že když smlouvu nepohřbí Irové, tak to udělá prezident Klaus," dodala.

V Česku se čeká na Ústavní soud

EU se nyní snaží nalézt cestu, jak uvést smlouvu, která má zajistit reformu evropských institucí, v život. Nástupce neúspěšné euroústavy totiž nemůže vstoupit v platnost, dokud ho neratifikují všichni členové evropské sedmadvacítky.

V Česku parlament čeká na vyjádření Ústavního soudu, zda smlouva není v rozporu s ústavou. Původně o ní měl soud rozhodovat dnes, kvůli prezidentově cestě do Irska ale jednání přesunul na 25. listopad, neboť Klaus se chce projednávání zúčastnit.

Kvůli tomuto zdržení premiér Mirek Topolánek minulý týden prohlásil, že Česko smlouvu letos již nestihne přijmout. Její schválení odhadl na první čtvrtletí příštího roku, tedy až na dobu českého předsednictví unii, které začíná v lednu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Církev ničila dokumenty, které usvědčovaly pachatele ze zneužívání dětí

Kardinál Reinhard Marx hovoří na summitu ve Vatikánu o sexuálním zneužívání....

Církevní představitelé ničili dokumenty, které mohly usvědčit pachatele sexuálního zneužívání mladistvých duchovními,...

Za smrt na silnici pokutu. Čechovi v Irsku také zakázali sedm let řídit

Ilustrační snímek

Irský soud potrestal pokutou a zákazem řízení na sedm let českého řidiče, který v roce 2015 způsobil na severozápadě...

Škoda Yeti 1,2 TSI...
Škoda Yeti 1,2 TSI...

r.v. 2010, naj. 114 618 km, benzín
208 888 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz