Ústavní soud vyhověl Klausovi, posunul jednání o Lisabonské smlouvě

  18:14aktualizováno  18:14
Ústavní soud na žádost prezidenta Václava Klause odložil jednání o souladu Lisabonské smlouvy s českou ústavou. Původně se měl otázkou zabývat 10. listopadu, soudci ale stanovili nový termín 25. listopadu. Slyšení se totiž chce účastnit prezident, kterému první termín kolidoval s návštěvou Irska.

Na rozhodnutí ústavních soudců netrpělivě čeká vláda a premiér Mirek Topolánek. | foto: ČTK

"Na žádost pana prezidenta jsme přesunuli jednání na 25. listopadu, protože pan prezident měl v původním termínu návštěvu Irska a pak Saudské Arábie," řekl iDNES.cz mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

V Irsku se prezident zřejmě setká s hlavní postavou kampaně ´NE Lisabonu´ Declanem Ganleym, který ho v Praze navštívil už v červenci. - o Ganleyho návštěvě více zde

Prezident soudu navrhl jakýkoli termín od 25. listopadu dále, ten nakonec zvolil nejbližší možný. "Jednání začne v 9 hodin," dodal Spáčil.

Prezident je ze zákona účastníkem řízení před Ústavním soudem, stejně jako vláda a dolní a horní komora parlamentu. Klaus, který je kritikem Lisabonské smlouvy, chce být u jednání osobně přítomen, proto o posunutí termínu požádal.

Jednání se mohou účastnit i další zájemci, bude ho navíc přenášet zpravodajská televize ČT24. Klaus nebude před Ústavním soudem mluvit poprvé, účastnil se už jednání soudu v kauze soudkyně Brožové, kdy se dostavil osobně, připomněl Spáčil.

Téma Lisabonské smlouvy dostal na starost soudce Vojen Güttler. Přečte svoji zprávu, poté dostanou prostor účastníci řízení. Jednání se pak přeruší kvůli poradě soudců, ti musí Güttlerovu zprávu odsouhlasit většinou patnáctičlenného soudcovského sboru. Poté vynesou verdikt.

Bývá zvykem, že soud schválí a vyhlásí nález ještě v den veřejného jednání. "Není to ale nezbytné, po onom ústním jednání se to může odročit o týden nebo třeba i o měsíc, pokud zazní nějaká zásadní nová informace nebo nějaký silný argument," řekl iDNES.cz Spáčil. Samotný verdikt tak nemusí být 25. listopadu vynesen.

Topolánek pospíchá, Klaus brzdí
Soudci se nesmí před vyhlášením verdiktu k tématu vyjadřovat, proto není jasné, jak soud rozhodne. Neoficiální informace ale mluví o tom, že by soudci mohli smlouvu podpořit poměrem zhruba 12 ku 3, uvedly před časem Lidové noviny. Aby byl verdikt platný, muselo by se na něm shodnout nejméně devět z patnácti soudců. - čtěte Lisabonskou smlouvu schválíme ještě letos, slíbil Topolánek

Na rozhodnutí netrpělivě čeká vláda a premiér Mirek Topolánek. Ten chce smlouvu schválit ještě do konce roku, tlačí na něj německá kancléřka Angela Merkelová. Prezident Václav Klaus naopak smlouvu odmítá. "Německo nemá ratifikovanou Lisabonskou smlouvu do dneška, ale každý nás velmi silně poučuje," postěžoval si v nedělní televizní debatě prezident.

Vyhnul se ale otázce, jak by se zachoval, kdyby obě komory nakonec smlouvu schválily a čekalo by se už jen na jeho podpis. "Já to považuji za tragický omyl, tu Lisabonskou smlouvu, nikdy jsem neřekl nic jiného. To je všechno, co k tomu teď chci říci," uvedl.

V rozhovoru pro polský deník Rzeczpospolita ale řekl, že smlouvu podepsat nechce. "Já nechci. Nesouvisí to pouze s irským ´ne´. Já jsem dlouhodobým kritikem evropské ústavy, jejíž je Lisabon pouze kosmeticky upravenou verzí," řekl Klaus.

Přezkoumání smlouvy navrhl soudu Senát. Soudci mají na žádost senátorů posoudit šest oblastí dohody, které mohou být v rozporu s českým ústavním pořádkem.

Ratifikaci smlouvy zatím dokončilo 22 zemí ze 27. Smlouvu ještě neschválilo Česko, Švédsko a Polsko. V Německu se jí zabývá také Ústavní soud. Irové už smlouvu v červnu odmítli v referendu. Proto už nemůže vejít v platnost, nesplnila se totiž podmínka, že by se smlouvou souhlasilo všech sedmadvacet států Unie.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Najdete na iDNES.cz