Lisabonská smlouva je mrtvá, notovali si Sobotka a Klaus v Lánech

  15:29aktualizováno  15:29
Prezident Václav Klaus přijal na zámku v Lánech předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Oba se shodli na tom, že další ratifikace Lisabonské smlouvy je zbytečná, pokud svůj postoj nezmění Irové. Ti dokument před časem odmítli v referendu. "S nadsázkou řečeno je smlouva mrtvá," uvedl po setkání Sobotka.

EU je nemocná, bruselské elity jsou odtržené od jednotlivých zemí, myslí si předseda Senátu Přemysl Sobotka. | foto: Eva KořínkováČTK

Václav Klaus získal na domácí politické scéně spojence. S předsedou horní komory Přemyslem Sobotkou se shodl na tom, že bez změny irského postoje není možné evropský dokument přijmout.

"Lisabonská smlouva má jeden obrovský problém a to je irské NE. Pokud Irové nepřijdou s jiným stanoviskem, do té doby považuji ratifikaci za předběžnou a zbytečnou. Nebude-li souhlas všech sedmadvaceti zemí, je tato smlouva neplatná," řekl Sobotka iDNES.cz.

Jakýkoli tlak na pokračování ratifikace by podle něj byl kontraproduktivní. "Ti, kteří dnes pokračují v ratifikaci, si neuvědomují, že z toho v tuto chvíli zbytečně dělají politikum. Pokud Irové nezmění svůj postoj, tak ratifikace skončila," dodal předseda Senátu.

.

Podle mého je, s nadsázkou řečeno, Lisabonská smlouva mrtvá, protože podle Vídeňské úmluvy k tomu, aby mohla vstoupit v platnost, je nutný souhlas s jejím zněním ve všech dvaceti sedmi členských zemích. Irové ale smlouvu odmítli. Takže i její eventuální ratifikace v českém parlamentu poté, až vydá svůj nález Ústavní soud, může být jen podmínečná a vázaná na to, zda Irové nějak přehodnotí svoje rozhodnutí.

Přemysl Sobotka

V Česku je smlouva právě na žádost horní komory v rukou ústavních soudců, kteří se zabývají otázkou jejího souladu s českým právním řádem. "I eventuální ratifikace smlouvy v českém parlamentu poté, až vydá svůj nález Ústavní soud, může být jen podmínečná a vázaná na to, zda Irové nějak přehodnotí své rozhodnutí," zdůraznil Sobotka.

Připomněl také, že v podobné situaci je i Německo, kde sice obě komory parlamentu smlouvu ratifikovaly, ale prezident ji nepodepsal, protože je dokument v daném okamžiku u německého ústavního soudu.

Podle předsedy Senátu by mohla vzniknout i jakási třetí smlouva, která by měla být jednodušší a přehlednější tak, aby byla přijatelná pro všechny členské státy bez výjimky.

Sobotka pobyl v Lánech při oficiální schůzce hodinu, pobyt si ale prodloužil o společný oběd s prezidentem. S hlavou státu se dotkl kromě Lisabonské smlouvy i českého předsednictví Evropské unii a také amerického radaru v Brdech.

České předsednictví podle Klause se Sobotkou není třeba přeceňovat. "Oba cítíme pocit určité střídmosti," vysvětlil Klaus postoj obou politiků. Shodli se ale, že předsednictví není jen úloha pro vládu, ale také pro parlament a prezidenta, protože všechny tři složky jsou součástí české zahraniční politiky.

Smlouvu o americké radarové základně v Brdech by měl Senát projednávat na přelomu letošního a příštího roku, prozradil také šéf horní komory.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

PŘEHLEDNĚ: Časová osa kauzy Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš čelí kvůli vyšetřování možného dotačního podvodu spojeného s konferenčním centrem Čapí...

Další z rubriky

Prahou na elektrokoloběžce. Na silnici není bezpečná, říká reportér

Reportér MF DNES projel Prahu na elektrokoloběžce (13. září 2019).

Turisté i našinci, kteří kličkují Prahou mezi chodci na zelenobílých elektrických koloběžkách firmy Lime, pijí krev...

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz