Prezidenta Václava Klause s chotí Livií přivítala v Irsku prezidentka McAleeseová s manželem.

Prezidenta Václava Klause s chotí Livií přivítala v Irsku prezidentka McAleeseová s manželem. | foto: ČTK

Klaus se v Irsku označil za disidenta Evropské unie

  • 636
Prezident Václav Klaus se považuje za disidenta Evropské unie. Prohlásil to v Dublinu, kde zahájil třídenní státní návštěvu Irska. Klaus se v úterý soukromě setká s vůdčí postavou irského odporu proti Lisabonské smlouvě Declanem Ganleym, což podle irského tisku vyvolalo nevoli zdejší vlády.

Klaus se už sešel s prezidentkou Mary McAleeseovou a poobědval s premiérem Brianem Cowenem. "Lisabonská smlouva má 350 stran, takže každá věta z ní samozřejmě není špatná. Přenáší ale příliš státních pravomocí do Bruselu," řekl po schůzkách novinářům.

Irský ministerský předseda podle Klause nehodlá referendum opakovat příliš rychle. Choulostivou situaci prý nechce uspěchat.

Návštěvu Václava Klause, který Lisabonskou smlouvu vytrvale kritizuje, sledují s obavami především v Bruselu. Klaus totiž v zemi, která dokument odmítla ratifikovat v referendu, hodlá navštívit i vůdčí postavu irských odpůrců smlouvy Declana Ganleyho.

Klaus se setká s odpůrcem smlouvy

Právě tento úspěšný podnikatel a multimilionář stál v čele hnutí, které se velkou měrou zasloužilo o to, že Irové v červnovém referendu jako první smlouvu zamítli. Klaus by se měl s Ganleym sejít zítra při soukromé večeři.

"Já vím, že se můj předchůdce Václav Havel také rád setkával s disidenty různých zemí, takže já se teď setkávám s disidenty Evropské unie, mezi které se počítám," řekl Václav Klaus k setkání s Ganleym s tím, že jeho hnutí Libertas přeje úspěch v evropských volbách.

Svůj názor na Lisabonskou smlouvu vyjádřil Klaus už v nedělním rozhovoru pro místní deník Sunday Bussines Post. "Ratifikace této smlouvy měla skončit ihned po irském referendu," zopakoval Klaus v deníku svůj názor.

"Místní média o Klausově cestě často hovoří jako o křížové cestě proti Lisabonské smlouvě," uvedla zpravodajka MF DNES Kateřina Koubová, která Klause na jeho cestě doprovází. "Píší, že když smlouvu nepohřbí Irové, tak to udělá prezident Klaus," dodala.

V Česku se čeká na Ústavní soud

EU se nyní snaží nalézt cestu, jak uvést smlouvu, která má zajistit reformu evropských institucí, v život. Nástupce neúspěšné euroústavy totiž nemůže vstoupit v platnost, dokud ho neratifikují všichni členové evropské sedmadvacítky.

V Česku parlament čeká na vyjádření Ústavního soudu, zda smlouva není v rozporu s ústavou. Původně o ní měl soud rozhodovat dnes, kvůli prezidentově cestě do Irska ale jednání přesunul na 25. listopad, neboť Klaus se chce projednávání zúčastnit.

Kvůli tomuto zdržení premiér Mirek Topolánek minulý týden prohlásil, že Česko smlouvu letos již nestihne přijmout. Její schválení odhadl na první čtvrtletí příštího roku, tedy až na dobu českého předsednictví unii, které začíná v lednu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video