Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 19. května 2022 Ivo

Amerikanista: Biden se posouvá doleva, postoj k Číně a Rusku stále hledá

  20:32
Už sto dní úřaduje v Bílém domě Joe Biden. Co se mu povedlo a co méně? A proč se mu nepodařilo přimět ke spolupráci v Kongresu republikány? „Vypadá to, že už se o hledání dohody s republikánskými politiky ani nepokouší,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz amerikanista Petr Kopecký z Ostravské univerzity.

Co nám napovědělo prvních sto dnů Bidenova pobytu v Bílém domě o jeho prezidentství?
Že smělé plány z kampaně byly myšleny vážně. Nešlo jen o vemlouvání se do přízně progresivistů mezi kongresmany a voliči. Biden, označovaný za centristického politika, se nejen v rétorice, ale i v politických činech posouvá viditelně doleva. 

Americký prezident Joe Biden na své první tiskové konferenci v Bílém domě (25. března 2021)

Je odhodlaný dělat významné změny v oblasti daní či sociálních a rasových nerovností. Připravuje zásadní proměnu americké ekonomiky postavenou na principu udržitelnosti a snaze přibrzdit změnu klimatu. Některé dílčí kroky už udělal, ale ty jsou povětšinou dočasné. Pro trvalejší změny potřebuje přesvědčit voliče, aby brzy neztratil velmi křehkou většinu v Kongresu, jinak zůstane jen u plánů.

Co považujete za jeho dosud největší úspěch?
Okamžitým úspěchem bylo očkování. Biden slíbil sto milionů dávek za sto dní, aby tento slib pak navýšil na dvě stě milionů. A i to se povedlo. Vedle toho bych zařadil záchranný balíček ve výši bezmála dvou bilionů dolarů. 

Ten měl u veřejnosti velkou podporu, což si někteří pozorovatelé vykládají tak, že Američané už nejsou tak hákliví na velké intervence státu. Z hlediska diplomacie a naplnění důležitého bodu volebního programu jde za úspěch označit i klimatický summit, na který Biden přilákal lídry zastupující tři čtvrtiny světové populace, včetně čínského či brazilského prezidenta.

Petr Kopecký

Amerikanista Petr Kopecký působí na Filozofické fakultě Ostravské univerzity

Odborník na americká a britská studia, působí na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Co se mu naopak nepovedlo?
V oblasti přistěhovalectví se potýká s velkým náporem na hranici s Mexikem. Je kritizovaný zprava i zleva. Konzervativci mu vyčítají, že tuto situaci vyprovokoval vstřícnou rétorikou vůči imigrantům. Progresivisté kritizují, že nezajistil důstojné podmínky pro přistěhovalce v záchytných táborech u hranic, zejména nezletilé. 

V minulém týdnu zase Bidenova administrativa vydala několik protichůdných prohlášení ohledně termínu a způsobu navýšení kvóty pro přijímaní uprchlíků do USA. A je třeba dodat, že na imigraci existují docela odlišné názory i uvnitř Demokratické strany.

Jak byste popsal jeho styl vládnutí? Nedrží se možná až příliš stranou? Přece jen na jeho první tiskovku se čekalo nezvykle dlouho...
Ano, čekalo se dlouho a zůstalo jen u té jedné. Jde však o záměr, snad také o jasné vymezení se vůči svému předchůdci. Kontrast mezi smrští Trumpových prohlášení a Bidenovou mediální uměřeností je zřetelný. 

1. dubna 2021

Někteří se nad touto zdrženlivostí pozastavují, řada komentátorů to ale vnímá spíše jako návrat normálního vládnutí, které se po éře Donalda Trumpa může zdát nudné.

Biden je v amerických médiích občas srovnáván s Franklinem D. Rooseveltem. Proč? A je to oprávněné?
Doba je v něčem podobná, například propadem hospodářství. I ambicióznost jejich plánů. Ale počet významných zákonů, které v prvních sto dnech prosadil F. D. Roosevelt - patnáct - a zejména jejich životnost a dlouhodobý dopad jsou v případě Bidena stále otevřenou otázkou. 

Generální oprava Ameriky. Bidenův grandiózní plán připomíná New Deal

Pokud ztratí příští rok většinu v Senátu, řada z jeho reforem půjde k ledu. Vlastně už teď klíčové zákony narážejí na dva konzervativněji orientované Demokratické senátory Joea Manchina a Kyrsten Sinemaovou. Bez jejich podpory se Biden neobejde, a proto musí dělat nemalé kompromisy. Některé reformy může Bidenovi zabrzdit i Nejvyšší soud, který Trump obměnil ve prospěch konzervativců.

Panovaly naděje, že se mu díky letitým zkušenostem v Kongresu podaří přimět republikány ke spolupráci. Proč se mu to zatím nepodařilo?
Tyto naděje nebyly zakotvené v realitě, ani Biden tomu sám asi moc nevěřil. Země i její politická scéna jsou velmi polarizované. I pro konsensuálního Bidena je v této atmosféře téměř nemožné vyjednat dohodu s republikánskými kongresmany, kteří jsou stále fixovaní na Donalda Trumpa a jeho stále rozsáhlou voličskou základnu. 

19. března 2021

A vypadá to, že už se o hledání dohody s republikánskými politiky ani nepokouší. Může za tím být zkušenost z období, kdy byl viceprezidentem. Obamovo snažení o konsensus se tenkrát zcela minulo účinkem. A vůli ke spolupráci neblaze poznamenaly i násilnosti v Kapitolu a jejich dohra během druhého impeachmentu.

V jaké situace je dnes Republikánská strana - tři měsíce po odchodu Donalda Trumpa?
Nejisté, ale má čas se konsolidovat a hlavně si ujasnit roli Donalda Trumpa, který i mimo úřad uplatňuje značný vliv na stranu. V té panuje pnutí a neklid. Lídr republikánské menšiny ve sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy před pár dny popsal boj mezi příznivci a kritiky Trumpa uvnitř strany pro Fox News. 

Zloděj hamburgerů. Republikáni brojí proti „Bidenovu plánu“, který neexistuje

Trump si odcizil některé podporovatele kvůli neblahé roli, kterou sehrál během útoku na Kapitol. Pokud se podaří odvrátit rozkol v Republikánské straně, její šance na posílení v Kongresu příští rok budou slušné. A to by znamenalo mimojiné zablokování ambiciózních plánu prezidenta Bidena.

Jak se k Bidenovi dnes staví pokrokové křídlo Demokratické strany jako například kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová?
Bidenovi se zatím daří držet názorově pestrou Demokratickou stranu pohromadě. Podle průzkumů má jeho politika podporu zhruba devadesát procent voličů Demokratické strany. Alexandria Ocasio-Cortezová před nedávnem médiím sdělila, že Biden předčil její očekávání, progresivisté i veřejnost očekávali spíše centristickou politiku.

5. února 2021

Ale třeba připravovaný plán investic do infrastruktury v hodnotě dvou bilionů dolarů si vysloužil kritiku progresivistického křídla strany kvůli tomu, že nevěnuje dostatečnou pozornost bydlení, chudobě či zdravotnictví. Při bližším pohledu se ale nejedná o zásadně odlišné pohledy, které by mohly vést k vážnému střetu mezi progresivisty a prezidentem.

Bidenova zahraniční politika zatím stojí tak trochu ve stínu boje s covidem a stimulačních zákonů. Soupeři USA si ho ovšem už oťukávají - Rusko na Ukrajině, Čína v okolí Tchaj-wanu. Reaguje na to Bidenova administrativa dostatečně rozhodně?
Ještě bych k tomu přidal Afghánistán. Za ohlášené stažení vojsk si Biden také musel přečíst hodně kritických slov i v názorově spřízněných periodikách. 

Tchaj-wan jako sud s prachem. Sílí obavy, že se blíží nový světový konflikt

Události kolem Ukrajiny a Tchaj-wanu jsou ostrým testem pro nového prezidenta. Na jedné straně se od něj očekává razantnější postoj k Rusku a Číně, na druhé straně může na obou frontách vzplanout ozbrojený konflikt, pokud situace bude dále eskalovat. Jasnou pozici vůči Rusku i Číně Bidenova administrativa teprve hledá. Je jistě třeba jednat s rozmyslem, ale nelze ani dlouho otálet.

Autor:
  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

Tajemství dopisu na rozloučenou. Co bylo za sebevraždou šéfa dopravního impéria

Premium Když v neděli večer ukončil výstřelem z pistole svůj život Jakub Vyskočil, majitel jedné z největších dopravních firem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Finský vstup do NATO je na spadnutí. Proč je to pro Putina špatná zpráva

Očekává se, že Finsko oznámí svůj zájem o členství v NATO již tento týden poté, co parlamentní zahraniční výbor...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

Jaderné zbraně a základny NATO u sebe po vstupu nechceme, říká Finsko

Finsko po NATO nechce, aby na jeho území rozmisťovalo jaderné zbraně nebo zřizovalo vojenské základny, a to ani poté,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třináctiletý našel 15 tisíc eur. S kamarády si užíval, luxus zatrhli až rodiče

Třináctiletý chlapec našel na nádraží v bavorském Fürthu zapomenutý kufřík a v něm obálku se 14 900 eury (přibližně 395...

Řečem o záchraně tváře se Rusko může jen smát, plísní historik slabý Západ

Uznávaný americký historik Timothy Snyder tvrdě kritizuje snahu přimět Ukrajinu k uzavření míru s Ruskem za cenu...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Bez nebezpečných injekcí do penisu si dnes nic nevyděláte, říká pornoherec

V posledních letech se ve videích pro dospělé objevuje další nerealistický prvek – hodiny trvající erekce. Pornoherec a...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali

Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...