Amerikanista: Biden se posouvá doleva, postoj k Číně a Rusku stále hledá

  20:32
Už sto dní úřaduje v Bílém domě Joe Biden. Co se mu povedlo a co méně? A proč se mu nepodařilo přimět ke spolupráci v Kongresu republikány? „Vypadá to, že už se o hledání dohody s republikánskými politiky ani nepokouší,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz amerikanista Petr Kopecký z Ostravské univerzity.

Co nám napovědělo prvních sto dnů Bidenova pobytu v Bílém domě o jeho prezidentství?
Že smělé plány z kampaně byly myšleny vážně. Nešlo jen o vemlouvání se do přízně progresivistů mezi kongresmany a voliči. Biden, označovaný za centristického politika, se nejen v rétorice, ale i v politických činech posouvá viditelně doleva. 

Americký prezident Joe Biden na své první tiskové konferenci v Bílém domě (25. března 2021)

Je odhodlaný dělat významné změny v oblasti daní či sociálních a rasových nerovností. Připravuje zásadní proměnu americké ekonomiky postavenou na principu udržitelnosti a snaze přibrzdit změnu klimatu. Některé dílčí kroky už udělal, ale ty jsou povětšinou dočasné. Pro trvalejší změny potřebuje přesvědčit voliče, aby brzy neztratil velmi křehkou většinu v Kongresu, jinak zůstane jen u plánů.

Co považujete za jeho dosud největší úspěch?
Okamžitým úspěchem bylo očkování. Biden slíbil sto milionů dávek za sto dní, aby tento slib pak navýšil na dvě stě milionů. A i to se povedlo. Vedle toho bych zařadil záchranný balíček ve výši bezmála dvou bilionů dolarů. 

Ten měl u veřejnosti velkou podporu, což si někteří pozorovatelé vykládají tak, že Američané už nejsou tak hákliví na velké intervence státu. Z hlediska diplomacie a naplnění důležitého bodu volebního programu jde za úspěch označit i klimatický summit, na který Biden přilákal lídry zastupující tři čtvrtiny světové populace, včetně čínského či brazilského prezidenta.

Petr Kopecký

Amerikanista Petr Kopecký působí na Filozofické fakultě Ostravské univerzity

Odborník na americká a britská studia, působí na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Co se mu naopak nepovedlo?
V oblasti přistěhovalectví se potýká s velkým náporem na hranici s Mexikem. Je kritizovaný zprava i zleva. Konzervativci mu vyčítají, že tuto situaci vyprovokoval vstřícnou rétorikou vůči imigrantům. Progresivisté kritizují, že nezajistil důstojné podmínky pro přistěhovalce v záchytných táborech u hranic, zejména nezletilé. 

V minulém týdnu zase Bidenova administrativa vydala několik protichůdných prohlášení ohledně termínu a způsobu navýšení kvóty pro přijímaní uprchlíků do USA. A je třeba dodat, že na imigraci existují docela odlišné názory i uvnitř Demokratické strany.

Jak byste popsal jeho styl vládnutí? Nedrží se možná až příliš stranou? Přece jen na jeho první tiskovku se čekalo nezvykle dlouho...
Ano, čekalo se dlouho a zůstalo jen u té jedné. Jde však o záměr, snad také o jasné vymezení se vůči svému předchůdci. Kontrast mezi smrští Trumpových prohlášení a Bidenovou mediální uměřeností je zřetelný. 

1. dubna 2021

Někteří se nad touto zdrženlivostí pozastavují, řada komentátorů to ale vnímá spíše jako návrat normálního vládnutí, které se po éře Donalda Trumpa může zdát nudné.

Biden je v amerických médiích občas srovnáván s Franklinem D. Rooseveltem. Proč? A je to oprávněné?
Doba je v něčem podobná, například propadem hospodářství. I ambicióznost jejich plánů. Ale počet významných zákonů, které v prvních sto dnech prosadil F. D. Roosevelt - patnáct - a zejména jejich životnost a dlouhodobý dopad jsou v případě Bidena stále otevřenou otázkou. 

Generální oprava Ameriky. Bidenův grandiózní plán připomíná New Deal

Pokud ztratí příští rok většinu v Senátu, řada z jeho reforem půjde k ledu. Vlastně už teď klíčové zákony narážejí na dva konzervativněji orientované Demokratické senátory Joea Manchina a Kyrsten Sinemaovou. Bez jejich podpory se Biden neobejde, a proto musí dělat nemalé kompromisy. Některé reformy může Bidenovi zabrzdit i Nejvyšší soud, který Trump obměnil ve prospěch konzervativců.

Panovaly naděje, že se mu díky letitým zkušenostem v Kongresu podaří přimět republikány ke spolupráci. Proč se mu to zatím nepodařilo?
Tyto naděje nebyly zakotvené v realitě, ani Biden tomu sám asi moc nevěřil. Země i její politická scéna jsou velmi polarizované. I pro konsensuálního Bidena je v této atmosféře téměř nemožné vyjednat dohodu s republikánskými kongresmany, kteří jsou stále fixovaní na Donalda Trumpa a jeho stále rozsáhlou voličskou základnu. 

19. března 2021

A vypadá to, že už se o hledání dohody s republikánskými politiky ani nepokouší. Může za tím být zkušenost z období, kdy byl viceprezidentem. Obamovo snažení o konsensus se tenkrát zcela minulo účinkem. A vůli ke spolupráci neblaze poznamenaly i násilnosti v Kapitolu a jejich dohra během druhého impeachmentu.

V jaké situace je dnes Republikánská strana - tři měsíce po odchodu Donalda Trumpa?
Nejisté, ale má čas se konsolidovat a hlavně si ujasnit roli Donalda Trumpa, který i mimo úřad uplatňuje značný vliv na stranu. V té panuje pnutí a neklid. Lídr republikánské menšiny ve sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy před pár dny popsal boj mezi příznivci a kritiky Trumpa uvnitř strany pro Fox News. 

Zloděj hamburgerů. Republikáni brojí proti „Bidenovu plánu“, který neexistuje

Trump si odcizil některé podporovatele kvůli neblahé roli, kterou sehrál během útoku na Kapitol. Pokud se podaří odvrátit rozkol v Republikánské straně, její šance na posílení v Kongresu příští rok budou slušné. A to by znamenalo mimojiné zablokování ambiciózních plánu prezidenta Bidena.

Jak se k Bidenovi dnes staví pokrokové křídlo Demokratické strany jako například kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová?
Bidenovi se zatím daří držet názorově pestrou Demokratickou stranu pohromadě. Podle průzkumů má jeho politika podporu zhruba devadesát procent voličů Demokratické strany. Alexandria Ocasio-Cortezová před nedávnem médiím sdělila, že Biden předčil její očekávání, progresivisté i veřejnost očekávali spíše centristickou politiku.

5. února 2021

Ale třeba připravovaný plán investic do infrastruktury v hodnotě dvou bilionů dolarů si vysloužil kritiku progresivistického křídla strany kvůli tomu, že nevěnuje dostatečnou pozornost bydlení, chudobě či zdravotnictví. Při bližším pohledu se ale nejedná o zásadně odlišné pohledy, které by mohly vést k vážnému střetu mezi progresivisty a prezidentem.

Bidenova zahraniční politika zatím stojí tak trochu ve stínu boje s covidem a stimulačních zákonů. Soupeři USA si ho ovšem už oťukávají - Rusko na Ukrajině, Čína v okolí Tchaj-wanu. Reaguje na to Bidenova administrativa dostatečně rozhodně?
Ještě bych k tomu přidal Afghánistán. Za ohlášené stažení vojsk si Biden také musel přečíst hodně kritických slov i v názorově spřízněných periodikách. 

Tchaj-wan jako sud s prachem. Sílí obavy, že se blíží nový světový konflikt

Události kolem Ukrajiny a Tchaj-wanu jsou ostrým testem pro nového prezidenta. Na jedné straně se od něj očekává razantnější postoj k Rusku a Číně, na druhé straně může na obou frontách vzplanout ozbrojený konflikt, pokud situace bude dále eskalovat. Jasnou pozici vůči Rusku i Číně Bidenova administrativa teprve hledá. Je jistě třeba jednat s rozmyslem, ale nelze ani dlouho otálet.

Autor:

Izraelsko-palestinský konflikt

Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy 7.10. zahájili rozsáhlý útok na Izrael. Vypálili nejméně stovky raket a zároveň do Izraele vyslali komanda.

  • Nejčtenější

Kvůli ruské agresi na Ukrajině se pohádali premiéři zemí V4 i po jednání

27. února 2024  6:01,  aktualizováno  15:09

Shodneme se, že ruská agrese je hrubé porušení mezinárodního práva i že Ukrajina si zasluhuje...

Rusům utekly složky o atomovkách. Odpálí je dřív, než si Západ myslel

28. února 2024  10:13,  aktualizováno  11:20

Ruské námořnictvo by nasadilo taktické jaderné zbraně daleko dříve, než se dosud myslelo a než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední dílek puzzle zapadl. Aliance zavřela Rusům přístup do Baltu

27. února 2024

Premium Trvalo to „jenom“ rok a půl, ale už je to na spadnutí. Švédsko vysedělo odpor Maďarska i Turecka...

Navalného vyprovodila hudba z Terminátora. Přišly tisíce Rusů, zastrašování navzdory

1. března 2024  6:26,  aktualizováno  14:53

Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

27. února 2024  8:35

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Okamura chce do vlády s ANO. Pomýšlí na resorty vnitra a spravedlnosti

3. března 2024

Šéf SPD Tomio Okamura v neděli přiznal, že chce být součástí příští vlády po boku hnutí ANO. V...

KOMENTÁŘ: Proč Evropě nestačí americký jaderný deštník

3. března 2024

Premium Donald Trump si ve volební kampani rýpl do evropských členů NATO, že je USA nebudou bránit. Díky...

Velcí přehlasují malé, řekla o migračním paktu Dostálová. Bartoš jí oponoval

3. března 2024  12:55

Pokud Česká republika přijme migrační pakt, bude muset platit za jednoho nepřijatého uprchlíka 20...

Nejkrvavější volby v historii, naznačují útoky mexických kartelů na kandidáty

3. března 2024  11:55

Mexiko se chystá na největší volby ve své historii. A odborníci se obávají, že by to mohly být i...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...