Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ježíšovi vojáci nabírají na síle, terorizují náboženské minority a vraždí

  19:29
V Brazílii nabírají na síle evangelikálští extremisté, kteří stále častěji útočí na náboženské minority, jejichž víra má africké kořeny. Podle protestantských radikálů, kteří si říkají „Ježíšovi vojáci“, jsou tyto duchovní tradice dílem ďábla a je zapotřebí je zničit. Skupina přitom sama prodává drogy, vytváří si opevněná území a vraždí duchovní.
Brazilská policie zasahuje proti gangům ve favelách v Rio de Janeiru. (22....

Brazilská policie zasahuje proti gangům ve favelách v Rio de Janeiru. (22. května 2019) | foto: Profimedia.cz

Když kněz afroamerického náboženství kandomble Marcos Figueiredo zaslechl klepání na dveře svého chrámu, bez zaváhání otevřel. Naproti němu  stanuli tři členové gangu zvaného „Ježíšovi vojáci“ a mířili mu do obličeje.

Tento klan extremistických evangelikálských křesťanů podle listu The Washington Post (WP) zcela převzal kontrolu nad některými čtvrtěmi brazilského města Duque de Caxias, které leží ve státě Rio de Janeiro asi hodinu jízdy od stejnojmenné metropole.

Ježíšovi vojáci si nejprve kolem kontrolovaných čtvrtí postavili zátarasy bránící v přístupu policii a uvnitř si vytvořili drogové útočiště. Nyní se zaměřují na kohokoliv, jehož víra není v souladu s jejich vlastní.

„Nikdo tady tvoje náboženství nechce. Máš týden, abys s tím přestal,“ pohrozili ozbrojenci Figueiredovi, vypálili několik výstřelů do vzduchu a zmizeli. Kněze nechali napospas rozhodování mezi jeho náboženskou vírou a životem.

Stejnou volbu musí podle WP podstupovat stále více Brazilců. Evangelikalismus totiž postupně přepisuje duchovní mapu největší latinskoamerické země, přitahuje desítky milionů přívrženců, získává politickou moc a ohrožuje mnohaletou dominanci katolicismu.

Volba mezi vírou a životem

Jeho nejextrémnější stoupenci jsou spojováni s gangy, které se s čím dál větší pravidelností zaměřují na brazilské nekřesťanské náboženské menšiny. Ježíšovi vojáci devastují a pálí jejich chrámy, vraždí jejich kněze, verbálně i fyzicky útočí na jejich věřící a s oblibou všem vyhrožují bolestivou smrtí. 

Německo bojuje s extremisty. Zavede přísnější kontrolu zbraní a internetu

Náboženství kandomble má podobně jako santería nebo voodoo kořeny v západní Africe, odkud je do Latinské Ameriky dovezli zotročení lidé. Nyní však tyto starodávné tradice z místních komunit nezastavitelně mizí.

„Někteří z nich si říkají ‚Ježíšovi prodejci drog‘ a vytvářejí si jedinečnou identitu. Nosí zbraně a prodávají narkotika, ale cítí se oprávněni zakazovat náboženství ovlivněná africkými tradicemi jako ďáblovo učení,“ popisuje Gilbert Stivanelli, velitel policejní jednotky pro zločiny z nenávisti v Riu.

Starosta Rio de Janeira je biskupem letničního hnutí

Rostoucí vlna násilí děsí mainstreamové evangelíky, kteří s řáděním extremistů nesouhlasí. „Když vidím chrámy těchto náboženství, modlím se proti nim, protože v sobě mají něco démonického. Ale takové extrémní chování jednoznačně odmítám,“ říká americký misionář David Bledsoe.

Letniční hnutí

Letniční hnutí nebo také pentekostalismus je reformovanou evangelickou církví. Má kořeny v metodismu, zdůrazňuje působení Ducha svatého, který promlouvá prostřednictvím jednotlivých věřících.

Jedním ze základů učení letničních církví je takzvaný křest Duchem svatým, extatický stav, ve kterém se věřící údajně někdy modlí v neznámém jazyce. Letniční hnutí je oblíbené zejména mezi nejchudšími v brazilských favelách v Sao Paulu a Riu de Janeiro.

Vzestup evangelikalismu a letničního hnutí má podle analytiků na za následek globální nárůst násilí proti africkým a domorodým náboženstvím.

Podle WP se brazilským centrem neo-letničního hnutí stalo v posledních letech město Rio de Janeiro, které je zároveň domovem rozmanité kolekce afrobrazilských náboženství. 

Starosta města Marcelo Crivella je dokonce biskupem letniční církve, jejíž stoupenci výrazně podporují brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

Zatímco v roce 2016 úřady ve státě Rio de Janeiro evidovaly 14 případů náboženského násilí, v letošních roce už jich zaznamenaly 123. 

Skutečná čísla budou nicméně mnohem vyšší, protože se řada obětí bojí incident nahlásit. Tento rok tu navíc kvůli hrozbám ukončilo činnost už 200 chrámů nekřesťanských náboženství, což je oproti loňsku dvojnásobek. Tisíce lidí kvůli tomu přišly o místo bohoslužeb a jsou zoufalí. 

Brazílie prošla v posledních desetiletích zásadní duchovní transformací. Ještě v roce 1980 se devět z deseti Brazilců považovalo za katolíky. Jejich podíl se však zmenšil na padesát procent a protestantismus (často právě evangelikálský), který momentálně vyznává třetina obyvatel, se v Brazílii brzy stane dominantní náboženskou vírou.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Válka mi zbystřila smysly, poznám směr letadla podle zvuku, říká Stomatová

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...