„Kéž bych se býval stal mučedníkem,“ řekl agentuře Reuters bojovník Islámského státu (IS) Mohanad, který se dostal do kurdského zajetí. Podle reportéra, který s ním mluvil, vypadal po zdravotní stránce zcela v pořádku, přesto by zajetí vyměnil za hrdinskou smrt a oněch 72 panen, které údajně na mučedníky čekají v ráji. „Jsou překrásné,“ sní Mohanad.
Islámský státPALMÝRA: Svět se bojí o „Benátky pouště“ ZBRANĚ: Povstalci je kutí na kolenou VĚZENÍ: Islamistům vyráběli bomby, teď v cele vyhlíží smrt JARMÚK: Peklo na zemi, které dobývá IS HROBKY: Islamisté je ničí, aby vymazali paměť lidí MODERÁTOR: Videa moderuje zajatec PROPAGANDA: Nejen vraždy, ale i idylka v Rakká SATELITY: Češi monitorují zkázu Mosulu |
Ale ani ti nejotrlejší džihádisté se neubrání smutku, když některý z jejich spolubojovníků zemře mučednickou smrtí.
„Jedna z nejtěžších zkoušek džihádu je ztratit blízké přátele,“ napsal čečenský člen Islámského státu Musá abú Jusuf aš-Šišání a zavzpomínal na jednoho ze svých padlých přátel: „Vzdal by se vlastního teplého oblečení, aby vám jej mohl půjčit, klidně bude mrznout, aby vám bylo teplo,“ píše.
„Ale pak se najednou dozvíte, že je váš kamarád mrtvý, a jste v šoku.“
Zemřít jako mučedník je štěstí
Jeho vyprávění není na první pohled ničím neobvyklé. Aš-Šišání je však jedním z ideologů IS a padlí přátelé, o nichž píše, jsou v očích radikálů považováni za mučedníky. Jejich smrt se mezi džihádisty neoplakává, ale oslavuje, píše Rádio Svobodná Evropa.
„Cítit smutek vybočuje z normy, podle níž by se mučedníci neměli oplakávat,“ objasnil pro RFE/RL norský expert na terorismus Thomas Hegghammer. „Bůh chce, aby se lidé stávali mučedníky. A tak se ozbrojenci snaží být šťastní,“ vysvětlil islamistickou ideologii.
Mezi islamisty jsou proto velmi oblíbené videa, která mučedníky oslavují. Často v nich vystupují i samotní atentátníci, kteří ještě před útokem divákům objasňují svoji motivaci k mučednické smrti. Podobné video natočil i jeden ze strůjců lednového teroristického útoku v Paříži Amédy Coulibaly, točí je však například i jemenští Hútíovci.
„Každý ho miloval“
Tato videa slouží především propagandě Islámského státu. Mezi islamisty mají podpořit odhodlání stát se mučedníkem a mezi nepřáteli vzbudit strach. V některých případech však radikálové podlehli sentimentu a své druhy začali idealizovat způsobem, který nemá s džihádem mnoho společného.
Příkladem může být osud Čečence Biljála aš-Šišáního, který v dubnu spáchal sebevražedný útok v syrském Tel Amru. Na džihádistických webech a profilech na sociálních sítích se zprvu jako obvykle objevily jeho snímky a fráze o hrdinství a zasloužené odměně v ráji.
Brzy je však doplnily i jiné Bijlálovy portréty, na nichž je dobře vidět jeho tvář. Na jedné fotografii dokonce drží kytici a snímek doprovází vzkaz: „Vše nejlepší všem“.
O životě dalšího čečenského mučedníka Iljase Děnijeva vzniklo dokonce hodinové video pojmenované „Slova od srdce“. Brýlatý mladík, který padl u iráckého Bajdží, v něm vystupuje jako milovník dětí.
„Byl to bratr, kterého každý miloval,“ říká se v něm. Děnijev na snímcích nepůsobí jako chladnokrevný zabiják. Na jednom záběru vede koně, na němž jede malá holčička.