Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Co se stane po brexitu? Ve hře je prosperita Británie i kolaps EU

  16:12aktualizováno  16:12
Velkou Británii čeká na sklonku června hlasování o vystoupení z EU. Odborníci se předhání ve scénářích, jak by osamostatnění ostrovní velmoci vypadalo. Ve hře jsou pozitivní scénáře, které zemi věští prosperitu a zbavení se zbytečné legislativy, ale také katastrofické vize operující s velkým propadem HDP a problémy na světových trzích.

David Cameron je zastánce setrvání Británie v EU | foto: Reuters

Před hlubší analýzou toho, jak by mohla Velká Británie vypadat v případě vystoupení z EU, tedy takzvaného brexitu, je nutné podotknout, že poslední průzkumy separatistickým choutkám této země příliš nenapovídají. Podle středečního průzkumu společnosti TNS by v referendu o setrvání hlasovalo 51 procent Britů pro, zatímco 40 procent proti. Devět procent dotázaných není rozhodnuto (aktuální i starší výsledky průzkumů najdete zde).

Jak však ukázaly průzkumy před loňskými britskými parlamentními volbami, mohou se výrazně lišit od skutečného názoru veřejnosti. Sondáže předpovídaly těsný volební souboj, nakonec však drtivě zvítězili konzervativci vedeni premiérem Davidem Cameronem (více o výsledcích voleb zde).

Britská volba

Právě Cameron je lídrem kampaně pro setrvání Británie v EU. Na počátku letošního roku vypsal slíbené referendum a s EU dojednal úpravu vztahů své vlasti v případě, že se v referendu vysloví pro setrvání (více zde). Co se však stane, pokud se Britové rozhodnou jinak?

Zprvu je nutno připomenout, že Velká Británie by z EU nevystoupila ihned po referendu. Čekaly by ji mnohaletá vyjednávání o podmínkách odtržení dle článku 50 smlouvy o Evropské unii. „V této fázi se rozhodne, jakým způsobem bude nastaven vztah Británie k EU, včetně toho, v jakém rozsahu bude mít přístup na trh EU a naopak,“ uvedl pro server iDNES.cz Kryštof Kruliš, analytik Asociace pro mezinárodní otázky.

Toto období je podle Kruliše z hlediska ekonomických dopadů brexitu vůbec nejdůležitější. Již samotné referendum je totiž spojováno se snížením odhadu růstu britské ekonomiky pro letošní rok, protože investoři vyčkávají, jak referendum dopadne. „Pokud by výsledkem bylo rozhodnutí odejít z EU, znamenalo by to další období nejistoty a další až několikaleté čekání na to, jaké podmínky vystoupení Británie nakonec dojedná,“ připomíná.

Světlé zítřky pro Británii

Následujících scénářů je ve hře několik. Ty nejpozitivnější pracují s celou řadou domněnek a odhadů. V nejlepším možném scénáři by brexit pro Británii znamenal semknutí a konsolidaci tuzemské politické scény v zájmu vyjednání co nejlepších podmínek vystoupení. „Naopak v EU by vedl k pádu Evropské komise, novým volbám do Evropského parlamentu a v institucích EU i v postojích zbývajících členských států by vítězil proud usilující o minimalizaci škod způsobených referendem,“ popisuje jeden z možných scénářů Kruliš.

Zastánci odchodu Británie z EU rozdávají letáky v ulicích Londýna.

Zastánci odchodu Británie z EU rozdávají letáky v ulicích Londýna.

Velká Británie by si tak kvůli politické rozpolcenosti v evropském parlamentu dokázala vyjednat nejen plný přístup k vnitřnímu trhu EU, ale získala by i další výjimky, které jí umožní vyhnout se stávající či nově přijaté regulaci například v oblastech finančních služeb, pracovního trhu či sociálních dávek. Ve zcela ideálním případě by se pak Británii rychle podařilo dokončit jednání o zónách volného obchodu (FTA) s významnými hráči světového obchodu, dodává Kruliš.

Analytik Dalibor Roháč z American Enterprise Institute připomíná, že nejoptimističtější odhady ekonomických dopadů případného brexitu počítají s růstem britského HDP až o 11 procent. „Zastánci brexitu poukazují na tíhu evropských regulací, kterých by se Spojené království zbavilo, a na možnosti radikální liberalizace obchodu se třetími zeměmi, například v rámci Commonwealthu,“ vysvětlil pro iDNES.cz.

Fotogalerie

Nejpravděpodobnější je podle analytiků scénář, který počítá jak se ztrátami v určitých oblastech, tak s pozitivy. Vláda konzervativců by se v případě tohoto scénáře podle Kruliše udržela u moci a po několika měsících by se jí podařilo se zástupci EU dojednat pragmatickou dohodu po vzoru Norska či Švýcarska. „Zůstalo by členství Británie ve vnitřním trhu EU, zachovány by byly také čtyři svobody volného pohybu včetně volného pohybu pracovníků,“ popisuje Kruliš.

Ve výsledku by na tom byla Velká Británie podobně jako před referendem. Získala by sice větší volnost při vedení samostatné obchodní politiky, ale byla by nucena stále přijímat unijní legislativu. „Ta by navíc po odchodu Británie stále více nabývala pro ni nevýhodných podob,“ připomíná Kruliš.

Britská katastrofa

Nejzajímavěji se však jeví scénář katastrofický, který by způsobil nejen velké problémy Velké Británii, ale také celé Evropě. Tento scénář počítá s tím, že po brexitu nedohodne Velká Británie s EU podmínky svého vystoupení. Podle Kruliše by tato situace mohla vést k předčasným volbám, které vyhraje buď silně euroskeptická strana UKIP nebo ultralevicová frakce labouristů, kteří obratem naplní výsledek referenda tak, že z EU vystoupí bez nalezení dohody.

„Velká Británie tím zcela přeruší kontakt s EU a zůstane vně vnitřního trhu, jakož i vně celní unie EU. Nemá tedy s EU uzavřenu ani dohodu o volném obchodu (FTA), jako třeba Jižní Korea nebo Jihoafrická republika. Rozhodnutí je nadto po řadu let před britskými soudy předmětem žalob poškozených jednotlivců i firem,“ popisuje katastrofický scénář Kruliš.

Vůdcem kampaně za brexit je londýnský starosta Boris Johnson.

Vůdcem kampaně za brexit je londýnský starosta Boris Johnson.

Podle Roháče britští euroskeptici zapomínají na to, že pokud si chce Británie ponechat přístup na společný evropský trh, bude se muset i přes případné vystoupení i nadále řídit částí unijní legislativy. „Představa o smršti nových obchodních dohod zase zapomíná na to, že Britové by museli se všemi třetími zeměmi dojednat nanovo všechny dohody, které s nimi v současnosti má EU. Jako podstatně menší ekonomika by ale byli v mnohem horší pozici,“ vysvětluje Roháč. Podle odhadů by v nejhorším případě mohlo HDP Británie v následujících letech klesnout až o deset procent.

Politici k brexitu

Tábor pro setrvání Británie v EU:

Premiér David Cameron, ministryně vnitra Theresa Mayová, ministr zahraničí Philip Hammond, ministr zdravotnictví Jeremy Hunt, ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová, ministryně školství Nicky Morganová, ministr dopravy Patrick McLoughlin, ministryně životního prostředí Liz Trussová, ministr pro místní vlády Greg Clark, ministr pro záležitosti Walesu Stephen Crabb, ministr pro záležitosti Skotska David Mundell, státní tajemnice pro malé podnikání Anna Soubryová, ministr obrany Michael Fallon, ministr obchodu Sajid Javid, generální prokurátor Jeremy Wright

Odchod Británie z EU prosazují:

Starosta Londýna Boris Johnson, ministr spravedlnosti Michael Gove, vůdce Dolní sněmovny Chris Grayling, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith, ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová, státní tajemnice pro zaměstnanost Priti Patelová, ministr kultury John Whittingdale, úřadující ministryně energetiky Andrea Leadsomová

Podle Roháče je naivní také představa zastánců samostatné Velké Británie, že brexitem získá větší suverenitu a kontrolu nad domácí legislativou. „Brexit Brity zbaví jen jakéhokoli vlivu na obsah evropské legislativy, ale pokud budou chtít být součástí společného trhu, budou ji muset aplikovat,“ míní.

Británie by v případě katastrofického scénáře ztratila také část vlivu na poli mezinárodní politiky. Velký celosvětový vliv, který má v tomto ohledu Británie, totiž vyplývá z vlivu Britů na dění v EU. „I kvůli tomu jsou proti brexitu ve Washingtonu všichni, kteří vidí Spojené království jako jakýsi rozumný hlas anglosaského pragmatismu v Evropě. Včetně Baracka Obamy a Johna McCaina,“ myslí si Roháč.

Druhá šance pro Skotsko?

Co se týče tuzemské politické scény, mohlo by být referendum zároveň rozhodováním o politické budoucnosti Davida Camerona a vládnutí konzervativců. Roháč v tomto případě souhlasí s pohledem Kruliše a tvrdí, že v krajním případě by mohly být ve hře i předčasné volby.

Případný brexit pochopitelně vyhlíží také proevropsky smýšlející Skotsko. Podle Roháče je dost dobře možné, že úspěch brexitu by vedl k druhému referendu o skotské nezávislosti. „To samé platí také o Severním Irsku. Je dost dobře možné, že brexit by mohl znamenat konec Spojeného království,“ myslí si.

Tvrdé dopady by v krajním případě mohl mít brexit také na politickou situaci ve většině Evropy. Posilnil by nacionalisty, populisty a podkopal křehkou evropskou jednotu. Roháč v této souvislosti zmiňuje například vztahy Evropy k Rusku. „Výsledkem může být mimořádně nebezpečná politická dynamika, kdy EU začnou opouštět další státy s potenciálně katastrofickým scénářem,“ uzavírá.

Podívejte se na video vysvětlující možné důsledky brexitu:  • Nejčtenější

Srbsko řeší populační katastrofu. Na to už je pozdě, míní experti

Sedmimilionové Srbsko by do poloviny století mělo přijít o více než milion obyvatel. Na vině je vysoká míra emigrace a...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vězení bych už nepřežil, říká vrah, jemuž dali milost Havel, Klaus i Zeman

Téměř třináct let za vraždu a devět let za loupeže si odseděl Václav Grimm, který nedávno dostal prezidentskou milost....

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky

Humanitární loď zachránila z moře téměř 300 migrantů. Teď hledá přístav

Skoro 300 migrantů zachránila z vod Středozemního moře humanitární loď Ocean Viking. Nyní čeká na povolení zakotvit v...

Eutanazie v katolickém Portugalsku. Parlament v prvním čtení hlasoval pro

Portugalský parlament ve čtvrtek v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u...

Po střelbách v německém Hanau zemřelo deset lidí, mrtvý je i útočník

Pravicový radikál Tobias R. ve středu zaútočil v německém městě Hanau nedaleko Frankfurtu nad Mohanem. Ve dvou barech...

V londýnské mešitě pobodal muž muezzina, podle policie nešlo o terorismus

V londýnské mešitě byl ve čtvrtek odpoledne pobodán starší muž, podle mešity muezzin. Byl převezen se zraněními do...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...