Starostou Londýna se může stát muslim. Britové hlasují v místních volbách

  6:01aktualizováno  12:05
Ve čtvrtek jdou Britové k volbám největšího rozsahu za posledních několik let, s výjimkou parlamentních voleb. Ve stejný den lidé odevzdají hlas v regionálních volbách a zvolí i nového starostu Londýna. Čtvrteční hlasování bude také obrazem nálady, jaká ve společnosti panuje před červnovým referendem o vystoupení z EU.

Volební místnosti se otevřely v 08:00 SELČ a uzavřou se ve 23:00 SELČ. Výsledky by mohly být známy v pátek odpoledne, v Severní Irsku spíše o víkendu.

Problémy byly v prvních hodinách podle zpravodajství BBC hlášeny v Barnetu na severu Londýna, kde se radnice musela omlouvat, že někteří občané nemohli hned hlasovat. Volební komise oznámila, že některé seznamy voličů nebyly v pořádku. Občané proto byli vyzváni, aby přišli k urnám se svými volebními kartami, což jsou v Británii jakési pozvánky k volbám s podrobnými informacemi o místě a způsobu hlasování.

Britská volba

Z voleb může podle průzkumů vzejít vůbec první muslimský starosta britského hlavního města, který nahradí dosavadní hlavu Londýna Borise Johnsona. Pětačtyřicetiletý právník Sadiq Khan kandidující za Labouristickou stranu je od roku 2005 poslancem britského parlamentu za londýnský obvod Tooting.

V letech 2008 až 2010 pracoval ve vládě Gordona Browna jako státní tajemník pro místní správu a později pro dopravu, byl druhým občanem pákistánského původu v britské vládě. V letech 2010 až 2015 byl stínovým ministrem spravedlnosti.

Khan se narodil 8. října 1970 v Londýně, jeho rodiče emigrovali z Pákistánu do Británie krátce před jeho narozením. Vyrostl jako jedno z osmi dětí na chudém předměstí jižního Londýna. Vystudoval práva na Univerzitě severního Londýna. Průzkumy mu přisuzují podporu až 49 procent voličů.

Jediným soupeřem Khana je kandidát konzervativců Zac Goldsmith, který se netají svým euroskepticismem a podporou snahy o vystoupení Británie z EU. V květnu 2010 jej zvolili poslancem parlamentu za obvod Richmond Park, vloni byl znovuzvolen. Narodil se 20. ledna 1975 v Londýně, je synem finančníka a miliardáře Jamese Goldsmithe, studoval na prestižním Etonu, ale vyloučili ho, když se v jeho pokoji našly drogy.

V letech 1998 až 2007 pracoval jako editor Ekologického magazínu, který mu daroval jeho strýc a vlastník časopisu, Edward Goldsmith. Podle posledního průzkumu veřejného mínění ho podporuje asi 34 procent dotázaných.

Významné místní volby

Neméně zajímavý bude také průběh místních voleb ve Spojeném království. Budou se volit zastupitelé do zákonodárných sborů ve Walesu, Skotsku, Severním Irsku, radní do 124 místních správ v Anglii a také policejní a kriminální komisaři.

V lokálních volbách v mezidobí mezi parlamentními volbami bývá zpravidla úspěšnější opozice. Konzervativní premiér David Cameron tak není pod přílišným tlakem, což neplatí o vůdci labouristů Jeremy Corbynovi, kterému hrozí, že ve volbách naopak ztratí. Podle průzkumů zaostávají labouristé v celostátních průzkumech za konzervativci asi o pět procent, což by se mohlo v Anglii promítnout ve ztrátě asi 150 místních zastupitelů.

Fotogalerie

Pokud se podobné prognózy naplní, pro Corbyna, který byl zvolen do čela labouristů loni v září, to bude citelné oslabení. Tento levicový veterán je sice populární mezi straníky, ale má malou podporu mezi převážně centristickými labouristickými poslanci Dolní sněmovny a jeho zvolení snížilo preference jeho strany.

Ve Skotsku bylo hlavním předvolebním tématem případné druhé referendum o nezávislosti Skotska na Británii. Skotská národní strana (SNP), která vládne od roku 2011, očekává zisk více než 69 křesel (z celkových 129), které získala minule. SNP je největším zastáncem odtržení od Británie.

Ve Walesu mají vládní labouristé nejnižší podporu od roku 2010, po „pěti těžkých letech ve vládě“, kdy vládli sami. Podle posledního průzkumu by je tentokrát volilo 33 procent dotázaných, zatímco velšskou stranu Plaid Cymru 21 procent, konzervativce 19 procent a euroskeptickou a protimigrantskou stranu UKIP 15 procent.

V Severním Irsku, kde se o moc dělí od roku 2011 protestantští unionisté z Demokratické unionistické strany (DUP) a nacionalističtí katolíci z levicově nacionalistické strany Sinn Féin, která bývala politickým křídlem IRA, vedou podle posledních průzkumů unionisté před Sinn Féin.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

Turek pobodal ženu před očima její dcery. V zemi si lidé přejí konec násilí

Ženy v Ankaře protestovaly proti zvyšujícímu se počtu obětí násilí ze strany...

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém se osmatřicetiletá Emine Bulutová drží za zkrvavený krk a volá, že...

Mikroplasty v pitné vodě škodí minimálně, může být ale hůř, říká WHO

Členové Greenpeace odebírají vzorky vody z Labe. Budou v nich hledat...

Mikroplasty jsou úplně všude – v Arktidě, alpských ledovcích, dešťových srážkách i pitné vodě. Světová zdravotnická...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz