Je libo prázdniny na Krymu? Děti na ně loni poslal i Bašár Asad

  20:25aktualizováno  20:25
Ačkoli Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho na Krym unesli, český premiér si stojí za svým. Junior prý na prázdniny vyrazil s asistentem Petrem Protopopovem dobrovolně. Babiš ale není jediný, kdo svého potomka odeslal se zrekreovat na východ. Prázdniny na Krymu v minulosti okusily rovněž děti syrského prezidenta Bašára Asada.

Syrský prezident Bašár Asad s manželkou Asmou na archivním snímku z roku 2008 | foto: Profimedia.cz

Asadovy děti, čtrnáctiletá Zejn, třináctiletý Karim a o tři roky starší Háfiz, strávily loňské léto na slavném táboře Artěk. Ten se po anexi poloostrova stal významným rekreačním střediskem, do něhož Moskva investuje miliardy rublů. 

Asadovy děti na Krym tehdy přijely ve skupině 44 syrských dětí, které se zde pobývaly díky poukazům ruských vojensko-vlasteneckých organizací. Podle BBC vedení Artěku zpočátku netušilo, čí děti na tábor dorazily. 

„Mé děti byly minulý rok na prázdninách na Artěku. Díky tomu Rusko lépe pochopily. Nedávno mi vysvětlovaly, že už brzo bude dokončena stavba Krymského mostu,“ objasnil Asad letos v dubnu delegaci ruských poslanců. 

PŘEHLEDNĚ: Otázky a odpovědi v kauze, která ohrožuje Babišovu vládu

Pobyt v Artěku si lze koupit i v cestovní kanceláři. Ta cenu pobytu sděluje jen vážným zájemcům. V tisku se však před třemi lety objevila informace, že „cestovní příkaz“ do pionýrského tábora vyjde letos na 65 000 rublů (v přepočtu asi 32 000 Kč).

V letošním roce se ale do volného prodeje podle serveru RSN dostane jen pět procent míst, zatímco 95 procent si vyhradil stát, který zájezdem plánuje odměňovat za úspěchy ve škole, vědě a umění.

Artěk ve dvacátých letech sloužil jako dětská ozdravovna pro nakažené tuberkulózou. V 60. letech se z něj stal pompézní pionýrský tábor, který proslul po celém východním bloku.

Bašár Asad poslal děti na Artěk, legendární tábor na okupovaném Krymu:

Žádný únos, ale obyčejný výlet, tvrdí Babiš

Přestože Andrej Babiš mladší na nahrávce reportérů Seznam Zpráv tvrdí, že byl proti své vůli „uklizen“ na Ukrajinu, premiér to popírá. Tvrdí, že jeho syn už několik let trpí psychickou poruchou a nelze tedy takovéto vyjádření brát vážně. Nakolik je nebo není výpověď Babiše juniora relevantní, zatím není zcela jasné. 

Fotogalerie

Andreje Babiše mladšího měl na Ukrajinu přepravit pracovník Agrofertu Petr Protopopov, manžel Dity Protopopové. Právě ona byla lékařkou, která napsala zprávu o juniorově zdravotní nezpůsobilosti a díky tomu neměl být stíhán policií v kauze Čapí hnízdo. Poté ho měl její manžel Petr vzít na „prázdniny“ na Ruskem anektovaný Krym. 

Navzdory tvrzení Babiše mladšího, byla cesta podle Protopopova jen jedním z mnoha výletů, které spolu podnikali. Na Krym jeli na dovolenou, aby unikli mediálnímu tlaku po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo. Mělo jít rovněž o výlet za rybařením. 

„Tlak novinářů byl po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo enormní. Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky,“ argumentoval Protopopov v rozhovoru pro deník Právo. 

Na otázku, proč si jako prázdninovou destinaci zvolil právě Krym, odpověděl, že není Čech a z jeho pohledu není poloostrov anektovaným územím, nýbrž součástí Ruska. „Jinak než česky a rusky se nedomluvím. A protože v Rusku v září nebylo jinde teplo než na Krymu, tak jsme jeli tam,“ dodal Protopopov.

Cesta na Krym není jednoduchá

Na Krym, který je od roku 2014 součástí Ruské federace, povoluje Ukrajina průjezd cizincům jen na základě speciálního povolení a přes speciální stanoviště. Vlak ani autobus na trase Ukrajina-Krym nejezdí. 

Babišův syn tvrdí, že se s Protopopovem na Krym přesunuli z Moskvy. „Držel mě v Moskvě. Do okupovaného Krymu mě vzal z Moskvy na ruské vízum v pasu,“ popsal. Vstup na anektované území z Ruska je však podle ukrajinských zákonů uvedených na stránkách ministerstva zahraničí zakázaný

Způsob cesty na Krym, který Andrej Babiš mladší popsal, ale přesto není nereálný. Řešením je vstup na území přes ruské vízum, které lze vyřídit i na ruském konzulátu v Praze. Žadatel o takový dokument musí uvést konkrétní město, kam cestuje a jeho cesta bude úředně zaznamenaná. 

Protože od doby, kdy Rusko Krym anektovalo, na poloostrov nelétají žádné oficiální lety, nevyhnou se cestovatelé přestupu v Rusku. Podle Deníku N tak lze učinit například v Moskvě, Petrohradu, Kazani či v Jekatěrinburgu. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Tymošenková chce být prezidentkou Ukrajiny. Kandidovat bude už potřetí

Šéfka ukrajinské opozice Julija Tymošenková během projevu na kongresu své...

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková formálně oznámila svou kandidaturu v prezidentských volbách, jejichž...

Český turista zabloudil a umrzl při slézání hory Fitz Roy v Argentině

Alpské výhledy, Tři údolí, Francie

Sedmatřicetiletý český horolezec zahynul v pátek při sestupu ze známé hory Fitz Roy v argentinské části Patagonie....

Němci ocenili dceru Hitlerova architekta Speera za podporu židovských žen

Hilde Schrammová v Berlíně převzala cenu za podporu židovských žen v umění a...

Dcera dvorního architekta Adolfa Hitlera a někdejšího říšského ministra zbrojní výroby Alberta Speera Hilde Schrammová...

Najdete na iDNES.cz