Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Afghánci časem budou moci ze země, ujistil Tálibán. Vojáci USA už odlétají

  7:12aktualizováno  12:30
Afghánistán začali opouštět první američtí vojáci. Snížení počtu příslušníků armády podle USA zatím nemá vliv na evakuační misi. Američané mají v plánu dodržet dohodnutý termín odchodu 31. srpna. Vysoký představitel Tálibánu mulla Jakúb slíbil, že Afghánci budou moci v budoucnu svou zemi opouštět. OSN uvedla, že bude v zemi nadále působit.

Jednotky USA aktuálně střeží letiště v hlavním městě Kábulu, odkud evakuace probíhá. O tom, které z nich tam už nejsou zapotřebí, může podle jednoho z amerických činitelů citovaných CNN rozhodnout velitel na místě.

Může tak učinit na základě několika faktorů, včetně počtu otevřených bran na letišti nebo množství přicházejících lidí. „Pokud můžete mít menší misi a stále ji provádět, tak můžete snížit svou stopu a riziko,“ nechal se slyšet zdroj.

Skutečnost, že malý počet amerických vojáků už odletěl, svědčí o tom, jak rychle se situace vyvíjí, poznamenala CNN. Západní země evakuace z kábulského letiště v posledních dnech urychlily.

Do Kábulu míří čtyři ruská letadla

Rusko vysílá do Afghánistánu čtyři vojenská transportní letadla, která evakuují z asijské země přes 500 občanů Ruska, Běloruska, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, ale také Ukrajiny, informovala s odvoláním na ministerstvo obrany agentura Interfax.

Skupina čtyř letounů podle resortu obrany čeká na další pokyny na letišti v Uljanovsku. Všechna letadla jsou vybavena zdravotnickým personálem a materiálem pro poskytování nezbytné lékařské pomoci během letu, napsala agentura TASS.

S blížícím se datem, do kdy mají američtí vojáci Afghánistán opustit, bude podle televizní stanice armáda brzy nucena přesunout svou pozornost z přepravy Američanů a afghánských spolupracovníků na bezpečné stažení vojáků a ukončení operace na letišti.

Očekává se, že počet evakuovaných Afghánců se bude postupně snižovat, zatímco počet vojáků opouštějících letiště se bude navyšovat, podotkla CNN.

Prezident Joe Biden v úterý uvedl, že od poloviny srpna se podařilo ze země evakuovat na 70 700 lidí. V Kábulu však zůstává stále mnoho zoufalých afghánských spolupracovníků spojenců, kteří se obávají represí ze strany radikálního hnutí Tálibán a snaží se dostat z vlasti do bezpečí.

Z Afghánistánu odejdeme 31. srpna, potvrdil Biden. Dal na radu Pentagonu

Bílý dům v úterý uvedl, že se Biden rozhodl dodržet termín odchodu vojáků na doporučení Pentagonu, který vyjádřil obavy o bezpečnost jednotek. Washington se obává rizika souvisejícího s hrozbami teroristické organizace Islámský stát, která operuje v Afghánistánu.

Prezident zároveň požádal Pentagon a ministerstvo zahraničí o vypracování plánu pro případ, že by bylo nutné harmonogram stahování upravit. Odchod USA podle státníka závisí i na spolupráci s Tálibánem. Ten prohlásil, že všechny západní evakuace musí skončit do 31. srpna.

Velká Británie a další státy skupiny G7 na úterním mimořádném jednání podle serveru BBC News na USA naléhaly, aby zůstaly v Afghánistánu i po 31. srpnu a umožnily tak více evakuačních letů. Na kábulském letišti je nyní téměř 6 000 amerických vojáků, zhruba tisícovka příslušníků britské armády a menší kontingenty dalších zemí NATO.

Tálibán: Zemi bude možné v budoucnu opustit

Vysoký představitel Tálibánu mulla Jakúb slíbil, že Afghánci budou moci v budoucnu svou zemi opustit, pokud budou chtít například pracovat v zahraničí.

„Když budou chtít Afghánci odcestovat do zahraničí za prací nebo za vidinou lepšího života, budou moci zažádat o pasy a víza a legálně zemi opustit. Nikdo se je nebude snažit zastavit,“ řekl v úterý syn zesnulého vůdce Tálibánu mully Muhammada Umara. „Opouštět zemi chaoticky, jak jsme toho teď u některých lidí svědkem, je problém pro všechny,“ dodal mulla Jakúb, který nyní působí jako zástupce šéfa Tálibánu.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v úterý oznámil, že Tálibán již nepouští na kábulské letiště žádné Afghánce. Davy lidí, kteří v blízkosti letiště setrvávají, vyzval k návratu domů.

OSN: V Afghánistánu zůstaneme

V Afghánistánu bude i nadále působit Organizace spojených národů a bude podporovat místní obyvatele. Na Twitteru to napsal generální tajemník António Guterres. Pokračování humanitární pomoci přislíbila také například organizace Lékaři bez hranic. Naopak Světová banka už oznámila, že kvůli situaci v zemi pozastavila vyplácení peněz na své operace v Afghánistánu.

Podle zjištění OSN tvoří téměř 60 procent všech lidí, kteří museli letos v Afghánistánu opustit své domovy, děti. Od začátku května, kdy se boje v Afghánistánu vystupňovaly, muselo nově opustit domov více než 400 000 lidí, uvedla BBC s odvoláním na údaje úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA). Od začátku roku je to přes 550 000 lidí. V zemi, kde žije přibližně 32 milionů lidí, podle OSN potřebuje humanitární pomoc 18 milionů z nich.

„OSN pracovala s lidmi v Afghánistánu desítky let. Zůstaneme v zemi a budeme nadále dělat vše, co je v našich silách, jak pro bezpečnost spolupracovníků, tak pro pomoc afghánskému lidu, který tolik trpěl,“ napsal Guterres.

Kongresmani sklidili kritiku

Do Afghánistánu se mezitím v úterý neohlášeně vypravili dva američtí kongresmani, čímž podle zdrojů agentury AP vyrušili vojáky na letišti, kteří museli zákonodárcům poskytovat informace a zajistit jim bezpečnost. Demokrat Seth Moulton a republikán Peter Meijer, oba váleční veteráni, přiletěli do Afghánistánu charterovým letem a na letišti strávili několik hodin.

Někteří američtí činitelé poté, co informace vyšla najevo, politikům vytkli, že mohli připravit o místa v letadle evakuované Američany nebo prchající Afghánce. Dvojice výtky odmítla se slovy, že se ujistili, že odlétají letem s volnými místy. „Jako členové Kongresu máme povinnost vykonávat dohled nad výkonnou mocí,“ zdůvodnili svou výpravu.

24. srpna 2021

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Porota uznala Trumpa vinného z falšování plateb pornoherečce

30. května 2024  23:15,  aktualizováno  31.5

Porota v New Yorku ve čtvrtek shledala exprezidenta Donalda Trumpa vinným ve všech 34 bodech...

Vondra straší a vyrobil si Turka, říká lídr Pirátů. Green Deal chce dodržet

31. května 2024

Piráti zůstali v kampani před eurovolbami prakticky jediní, kdo hájí současnou podobu Green Dealu....

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Švédsko nemá o rekruty nouzi. Zájemci o službu v armádě se jen hrnou

31. května 2024

Premium Západní země řeší nedostatečný zájem o službu ve svých armádách. Švédsko tento problém nemá – může...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Někteří mě mají za zlatokopku. Nenesu to lehce, říká manželka Ondřeje Kepky

Seznámili se na vysoké škole, kde on byl pedagog a ona studentka. Jsou spolu přes devět let a v budoucnu plánují i...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...