Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tálibán obsazuje Kábul. Zavládla panika, pryč se lze dostat jen letadlem

  10:13aktualizováno  16:21
Islamisté z hnutí Tálibán obsadili okrajové části afghánské metropole Kábul, odkud se na poslední chvíli snaží uprchnout tisíce lidí. Islamisté nyní kontrolují celé hranice a ze země se tak lze dostat už jen letecky. Povstalci procházejí městem bez jakéhokoli odporu ze strany armády. Obchody a tržiště zejí prázdnotou, na silnicích se tísní tisíce automobilů.
Lidé se snaží odletět z mezinárodního letiště v afghánském Kábulu. (13. srpna...

Lidé se snaží odletět z mezinárodního letiště v afghánském Kábulu. (13. srpna 2021) | foto: AP

„Nechceme ani jednu nevinnou oběť ani zraněné z řad afghánských civilistů, když přebíráme velení. Nevyhlašujeme ale příměří,“ uvedl v neděli mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid. Dodal že povstalci se nehodlají mstít představitelům vládní moci ani příslušníkům armády a úředníkům.

Vedení Tálibánu nyní v prezidentském paláci jedná s afghánskou vládou o převzetí moci. Prezident Ašraf Ghaní dopoledne uvedl, že afghánské bezpečnostní síly mají situaci v Kábulu pod kontrolou. Odpoledne nicméně prezident zemi opustil. Afghánský ministr vnitra Abdal Sattár Mírzakvál řekl, že „předání moci přechodné vládě bude nenásilné“.

Tálibán dal v neděli kolem šestnácté hodiny SEČ svým bojovníkům rozkaz, aby postoupili směrem do Kábulu. Podle hnutí ve městě nefunguje policie a je třeba zabránit rabování. Bojovníci dostali rozkaz, aby se vyvarovali násilí a umožnili z Kábulu odejít všem, kdo tak budou chtít učinit.

Lidé stojí před bankami i ambasádami

V sídlech afghánských úřadů v metropoli panuje ticho, někde jsou opuštěné i policejní stanice a běžný život v metropoli se téměř zastavil, uvedl reportér stanice BBC. Obyvatelé podle něj neskrývají obavy.

Stanice CNN uvedla, že auta jezdila v Kábulu po špatné straně ulic ve snaze proklestit si co nejrychleji cestu, zatímco lidé se zoufale snažili připravit na možnou ofenzivu Tálibánu. 

Reportér stanice NBC napsal, že vojáci a policisté svlékali uniformy a brali si na sebe tradiční oděv, aby se vyhnuli očekávané odvetě islamistů.

Tálibán v neděli dopoledne obsadil hraniční přechod Torcham na afghánsko-pákistánské hranici. Šlo o poslední pozemní hraniční přechod, který ještě povstalci neměli pod kontrolou.

Zpravodajové se shodují, že ve městě panuje chaos. Lidé obléhali banky, aby si vybrali své úspory. Dlouhé fronty se stojí i před velvyslanectvími západních zemí, kde se lidé snaží získat víza, aby mohli vycestoval. Mnohé státy ale provoz zastupitelských úřadů omezují nebo ambasády zavírají.

Poslední cestou, jak uniknout před tálibánskou ofenzívou, je nyní mezinárodní letiště v Kábulu, kde se u přepážek prodeje letenek podle AP tvoří dlouhé zástupy lidí, kteří jsou ochotni odletět v podstatě kamkoli.

Silnice k letišti byla kvůli množství aut prakticky neprůjezdná a mnozí lidé se proto směrem k letišti vydali raději pěšky.

Lidé na letišti před sebou podle serveru Spectrum News tlačí objemná zavazadla, do nichž napěchovali cokoli, co jim pomůže začít v cizině znovu, včetně koberců či televizí. Jiní si vzali jen fotoalba a oblečení.

​​Šťastlivci, kterým se podaří letenku získat, pak na letišti čekají dalších mnoho hodin. Společně s tím, jak se Tálibán blíží, panika v Kábulu roste.

„Sbalil jsem všechno, co jsem mohl, abych začal nový život mimo tuto válku,“ popsal Naweed Azimi, jenž se svou manželkou a pěti dětmi odlétá do tureckého Istanbulu v obavě, že by ho Tálibán mohl zabít, protože v posledních letech pracoval pro NATO jako subdodavatel.

Afghánské letecké společnosti Ariana a Kam Air mají rezervovaná všechna místa v letadlech až do konce příštího týdne. Ti, kteří mají v ruce letenku, se musí před nástupem do letadla nechat otestovat na koronavirus.

„Takový spěch jsem na letišti ještě neviděl,“ popsal afghánský obchodník Farid Ahmad Younusi. Také on zemi opouští ze strachu před krutou pomstou islamistů. „Opustil jsem svou firmu. Tálibán má nyní vše, co jsem posledních dvacet let budoval,“ líčí Younusi. 

Lidé se snaží na poslední chvíli dostat z Kábulu:

Bojíme se o své ženy a dcery, říkají muži

„Lidé mají strach. Bojí se o své rodiny, své manželky a zejména o své dcery,“ řekl deníku The Guardian obyvatel Kábulu jménem Sajíd.

„Dnes ráno jsem byl ve městě, viděl jsem ženy, jak pláčou u kraje silnice. Lidé utíkali, každý se snažil najít vozidlo, kterým by se dostal domů. Nebyly žádné taxíky.“ V Kábulu podle něj panuje zlověstný klid. „Každý se zabednil doma, obchody a banky, které měly předtím napilno, jsou většinou zavřené. Školáci dnes měli mít zkoušky, ty se nekonají,“ dodal.

„Situace je zlá. Nemám žádné peníze a čtyři děti. Nemám peníze, abych utekl a hranice jsou zavřené,“ řekl Sajíd a dodal, že nevěří zárukám Tálibánu, že se nebude mstít. „Vidím to skepticky. Víme, co se stane. Začnou hledat ‚zrádce‘ - každého, kdo sloužil v armádě nebo pomáhal NATO a Američanům,“ uzavřel.

Tálibán v neděli rovněž převzal kontrolu nad největší afghánskou věznicí Pule Charkhi v Kábulu a osvobodil odsud tisíce vězňů. Lidé na sociálních sítích sdílí videa, na kterých je vidět, jak trestanci zařízení opouštějí.

Ambasády urychleně evakuují své lidi

Zahraniční ambasády momentálně pokračují s evakuací svých pracovníků a odvážejí je na kábulské letiště. Nezbytné množství konzulárních úředníků a diplomatů nyní pracuje přímo na letišti. 

Do země se kvůli evakuaci dočasně vrátilo několik tisíc amerických a několik stovek britských vojáků. Z areálu zastupitelského úřadu USA se zaměstnanci na letiště evakuují pomocí vrtulníků. „Nad Kábulem létá spousta vrtulníků tam a zpátky kvůli tomu, jak USA a další země evakuují své lidi,“ uvedla americká stanice NBC. 

Budeme bojovat po boku mužů. Afghánky se nehodlají vzdát Tálibánu bez vzdoru

„Právě teď odchází menší počet lidí. Odejít je připravena většina zaměstnanců. Ambasáda nadále funguje,“ řekl jeden z amerických úředníků. Zástupce NATO sdělil, že pracovníci mise EU byli přesunuti na neupřesněné bezpečné místo. 

Na evakuaci svých lidí a spolupracovníků nyní pracuje rovněž Británie, Německo, Švédsko či Austrálie. Severoatlantická aliance zatím své diplomatické zastoupení v Kábulu nehodlá ukončit. NATO bude pomáhat zejména s provozem letiště, uvedl Reuters.

Rusko naopak sdělilo, že Tálibán Moskvě garantoval bezpečnost ruských diplomatů. Ti podle zvláštního zmocněnce prezidenta Vladimira Putina pro Afghánistán Zamira Kabulova „v klidu pokračují v plnění svých povinností“. 

Čechům vyrazí na pomoc vojenská letadla

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek v sobotu rozhodl o okamžitém stažení dvou českých diplomatů z Kábulu. Na otázku, jestli už oba opustili Kábul, ministerstvo zahraničí iDNES.cz v neděli dopoledne odpovědělo, že to v tuto chvíli odmítá kvůli bezpečnosti komentovat. 

Čeští občané, kteří se nacházeli v Afghánistánu a o kterých ministerstvo zahraničí ví, jsou podle Kulhánka v bezpečí. Evakuaci českých diplomatů, místních pracovníků ambasády nebo tlumočníků pomáhajících české armádě z Afghánistánu zajistí česká vojenská letadla.

Leteckou evakuaci Čechů a spolupracovníků z Kábulu zajistí česká armáda

Afghánec Mohammad Omid, jenž v letech 2012 až 2013 pracoval jako tlumočník pro český Provinční rozvojový tým, iDNES.cz popsal, že česká ambasáda v Kábulu je v tuto chvíli již prázdná. 

Tálibán v posledních dnech dobyl velký počet provinčních středisek, některá se přitom stejně jako Dželálábád vzdala bez boje. Pod kontrolou jich má už téměř tři desítky z celkových 34 a ovládá většinu země. V sobotu obsadil čtvrté největší afghánské město Mazáre Šaríf. 

Agentura Reuters připomněla, že teprve minulý týden americké tajné služby odhadly, že ofenziva Tálibánu bude mnohem pomalejší a vycházely z toho, že dobýt Kábul potrvá přinejmenším tři měsíce.

15. srpna 2021

Autoři: ,
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Rakovinu prostaty odhalí test krve. V pozdních stádiích pomáhají moderní léky

19. června 2024  13:16

Nejčastější rakovinou u mužů je karcinom prostaty. Za posledních dvacet let se její výskyt...

Z vyšehradské vyhlídky skočil mladík, policisté našli dopis na rozloučenou

19. června 2024  13:13

Před polednem skočil z vyšehradských hradeb v Praze muž. První na místě byli policisté, kteří se...

Poslance ochrání bezpečnostní sloupky. Přijdou na 29 milionů, už mají povolení

19. června 2024  13:02

Úřady povolily vybudování bezpečnostních vysouvacích sloupků okolo sídla Poslanecké sněmovny na...

KOMENTÁŘ: Proč v Česku prudce klesá spotřeba piva? Mladí nechtějí, staří nemohou

19. června 2024

Premium Spotřeba piva loni prudce klesla, ukázaly statistiky pivovarníků. Navíc je to trend už roky. Lidé...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...