Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Přetírání reklam, vyhazov z práce a posměch. Bojíme se, líčí Afghánky

  21:31
Poté, co Tálibán obsadil metropoli Kábul a vyhlásil konec války v Afghánistánu, se množí obavy o osud žen a dívek pod vládou tohoto radikálního islamistického hnutí. V Kandaháru tálibánští bojovníci vyhodili zaměstnankyně banky a nařídili jim, ať do práce pošlou své mužské příbuzné. Další afghánské ženy uvedly, že přišly o své sny a netuší, co nastane.
Ženy se svými dětmi se snaží dostat na mezinárodní letiště v Kábulu. (16. srpna...

Ženy se svými dětmi se snaží dostat na mezinárodní letiště v Kábulu. (16. srpna 2021) | foto: Reuters

Když Afia zamířila v neděli na přednášku na kábulské univerzitě, z kolejí proti ní běžela skupina žen. „Ptala jsem se, co se děje. Jedna z nich mi řekla, že je policie evakuuje, protože do Kábulu dorazil Tálibán a zbije každou ženu, která nebude mít na sobě burku,“ uvedla studentka.

Poté, co islamistické hnutí přebralo nadvládu nad afghánskou metropolí, jeho zástupci prohlásili, že ženám nic nehrozí. „Budeme respektovat práva žen. Naší politikou je, že ženy budou mít přístup ke vzdělání, budou moci pracovat a budou nosit hidžáb,“ uvedl jeho mluvčí.

Podle Afii tomu ale věří málokdo. „Chtěly jsme se dostat domů, ale nemohly jsme použít veřejnou dopravu, protože řidiči nechtěli převzít zodpovědnost za to, že převáží ženu bez mužského doprovodu,“ říká Afia, která si ze strachu o svou bezpečnost nepřála zveřejnit své pravé jméno.

„Kolem stojící muži si z nás začali dělat legraci a smáli se naší hrůze. Říkali nám, ať si jdeme zahalit tváře, že jsou to poslední dny, kdy můžeme samy chodit po ulici,“ popsala Afia. „Jeden na nás zavolal, že si jednoho dne vezme hned čtyři z nás,“ popsala žena pro list The Guardian.

Afghánské ženy  v Kábulu čekají na pšenici darovanou afghánskou vládou. (21. dubna 2020)

Její sestra, která pracuje v Kábulu jako úřednice, se v neděli při odchodu z práce se všemi rozloučila. „Vypnula jsem počítač a se slzami v očích jsem řekla sbohem. Věděla jsem, že to byl můj poslední den v práci,“ uvedla.

Další incident na sebe nenechal čekat. Krátce poté, co Tálibán vstoupil do Kábulu, kdosi přemaloval několik reklamních fotografií se ženami. 

Na snímku, jenž zveřejnil místní novinář je vidět muž, jak válečkem přetírá na bílo plakát před kosmetickým salonem. „Nejlepší svatební salon v Afghánistánu,“ stálo původně na reklamě.

Pokud Bůh dovolí, říká Tálibán o práci žen

Podle listu The Independent je tento incident důkazem, že pokrok, kterého afghánské ženy dosáhly za posledních 20 let, může přijít vniveč.

Radikálové v minulém týdnu vyhodili zaměstnankyně jedné z kandahárských bank. Jen dva dny poté došlo k dalšímu incidentu v bance v Herátu, kde povstalci napomenuli přítomné ženy, aby si zakryly obličej. Dotyčné zaměstnankyně banky poté v zaměstnání skončily. 

Podle mluvčího Tálibánu zatím není jasné, zda budou ženy moci pracovat v bankách. „Po ustanovení islámského systému to bude rozhodnuto podle práva, a pokud Bůh dovolí, nenastanou žádné problémy,“ řekl.

Budeme bojovat po boku mužů. Afghánky se nehodlají vzdát Tálibánu bez vzdoru

Podobné situace v posledních dnech zažívají ženy napříč mnoha sektory. Novinářky, které se obávají stíhání, v posledních dnech ničí své doklady a důkazy o své profesní identitě. Předtím je rychle odeslaly spřáteleným ambasádám v naději na udělení humanitárních víz.

„Tolik let jsem pracovala, abych se stala tím, kým jsem. Na podzim jsem měla dokončit magisterské studium. První co jsem ale v neděli šla domů udělat, bylo schovat své diplomy. Bylo to zničující,“ uvedla Afia.

„Naše životy se za posledních 24 hodin změnily. Musíme být ve svých domovech. Každou chvíli nám chodí výhrůžky smrtí,“ uvedla pro list The Guardian moderátorka zpráv, jenž rovněž chtěla zůstat v anonymitě.

Lidé v Kábulu strhávali reklamu se ženami:

Prodejci burek kvůli poptávce zdražili

Mnohé z žen si ze strachu zamířily koupit burku. „Dříve pocházela většina našich zákaznic z provincií, nyní sem chodí ženy z města,“ líčí Aref, jenž provozuje obchod s textilním zbožím na tržišti v Kábulu.

Společně se strachem narostla i cena. „Loni burka stála 200 afghání (53 korun), nyní je prodávají za dva až tři tisíce afghání (až 800 korun),“ líčí Aaila, která si pro oděv zašla krátce před příchodem povstalců. Ačkoli řada žen se je po roce 2001 rozhodla nosit dál, mnohé je radostně zahodily.

K těm patří šedesátiletá Fawzia z Herátu, která ale nyní přišla oděv koupit dcerám a vnučkám. „My starší si pamatujeme, jako to bylo za časů Tálibánu. Ženy, které vyšly z domu bez burky, okamžitě zbili,“ líčí.

Budoucnosti se obává také Nashreen Sultaniová, která v Kábulu vede dívčí střední školu. „Jsem velmi smutná, vidím všechna ta děvčata a je mi do pláče,“ popsala pro stanici NBC. „Zkoušeli jsem to, ale nedokázali jsme zajistit, aby se ženy dostaly z této strastiplné situace,“ líčí.

„Připadáme si zrazené,“ líčí aktivistka za práva žen Fawzia Koofiová. „Ženy v Afghánistánu jsou nejohroženější populací země. Jejich budoucnost vypadá velmi temně,“ obává se.

Během vlády Tálibánu v letech letech 1996 až 2001 dívky nesměly navštěvovat školy a ženy nemohly pracovat.

Na veřejnosti musely chodit zahalené a s mužským doprovodem. Ženy, které pravidla porušily, někdy čelily veřejnému ponižování a bití náboženskou policií jednající v souladu s radikálním výkladem práva šaría.

Autor:

Joe Biden odstoupil z prezidentských voleb

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Leyenová žádá dva kandidáty do komise. SPOLU přehlasovalo Piráty a STAN

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské unie šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Stejnou věc prosazovali ve vládě ministři za...

25. července 2024  14:24,  aktualizováno  17:10

Břeh daleko, ke dnu to jde rychle. Se záchranáři na Slapech, kde zasahují denně

Premium

Počty neštěstí na vodních plochách jsou markantní, přesto stále řada lidí podceňuje důležitost bezpečnostních opatření. Všímají si toho nejen záchranáři od Slapské přehrady, která se v letních...

25. července 2024

Zabila pořad 168 hodin šikana a bossing? Bylo toho víc, říká ředitel ČT

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala nabídku na tvorbu nových pořadů. V podcastu Kontext to ve čtvrtek sdělil generální ředitel ČT Jan...

25. července 2024

Obrana nakoupí munici pro americké vrtulníky za 3,7 miliardy a nové tatry

Ministerstvo obrany nakoupí munici pro americké vrtulníky systému H-1 za 3,74 miliardy korun bez DPH, mezi lety 2025 až 2031 ji dodá česká firma STV Group. Navíc pořídí i nové nákladní vozy Tatra. O...

25. července 2024  16:58

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...