Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Přetírání reklam, vyhazov z práce a posměch. Bojíme se, líčí Afghánky

  21:31
Poté, co Tálibán obsadil metropoli Kábul a vyhlásil konec války v Afghánistánu, se množí obavy o osud žen a dívek pod vládou tohoto radikálního islamistického hnutí. V Kandaháru tálibánští bojovníci vyhodili zaměstnankyně banky a nařídili jim, ať do práce pošlou své mužské příbuzné. Další afghánské ženy uvedly, že přišly o své sny a netuší, co nastane.
Ženy se svými dětmi se snaží dostat na mezinárodní letiště v Kábulu. (16. srpna...

Ženy se svými dětmi se snaží dostat na mezinárodní letiště v Kábulu. (16. srpna 2021) | foto: Reuters

Když Afia zamířila v neděli na přednášku na kábulské univerzitě, z kolejí proti ní běžela skupina žen. „Ptala jsem se, co se děje. Jedna z nich mi řekla, že je policie evakuuje, protože do Kábulu dorazil Tálibán a zbije každou ženu, která nebude mít na sobě burku,“ uvedla studentka.

Poté, co islamistické hnutí přebralo nadvládu nad afghánskou metropolí, jeho zástupci prohlásili, že ženám nic nehrozí. „Budeme respektovat práva žen. Naší politikou je, že ženy budou mít přístup ke vzdělání, budou moci pracovat a budou nosit hidžáb,“ uvedl jeho mluvčí.

Podle Afii tomu ale věří málokdo. „Chtěly jsme se dostat domů, ale nemohly jsme použít veřejnou dopravu, protože řidiči nechtěli převzít zodpovědnost za to, že převáží ženu bez mužského doprovodu,“ říká Afia, která si ze strachu o svou bezpečnost nepřála zveřejnit své pravé jméno.

„Kolem stojící muži si z nás začali dělat legraci a smáli se naší hrůze. Říkali nám, ať si jdeme zahalit tváře, že jsou to poslední dny, kdy můžeme samy chodit po ulici,“ popsala Afia. „Jeden na nás zavolal, že si jednoho dne vezme hned čtyři z nás,“ popsala žena pro list The Guardian.

Její sestra, která pracuje v Kábulu jako úřednice, se v neděli při odchodu z práce se všemi rozloučila. „Vypnula jsem počítač a se slzami v očích jsem řekla sbohem. Věděla jsem, že to byl můj poslední den v práci,“ uvedla.

Další incident na sebe nenechal čekat. Krátce poté, co Tálibán vstoupil do Kábulu, kdosi přemaloval několik reklamních fotografií se ženami. 

Na snímku, jenž zveřejnil místní novinář je vidět muž, jak válečkem přetírá na bílo plakát před kosmetickým salonem. „Nejlepší svatební salon v Afghánistánu,“ stálo původně na reklamě.

Pokud Bůh dovolí, říká Tálibán o práci žen

Podle listu The Independent je tento incident důkazem, že pokrok, kterého afghánské ženy dosáhly za posledních 20 let, může přijít vniveč.

Radikálové v minulém týdnu vyhodili zaměstnankyně jedné z kandahárských bank. Jen dva dny poté došlo k dalšímu incidentu v bance v Herátu, kde povstalci napomenuli přítomné ženy, aby si zakryly obličej. Dotyčné zaměstnankyně banky poté v zaměstnání skončily. 

Podle mluvčího Tálibánu zatím není jasné, zda budou ženy moci pracovat v bankách. „Po ustanovení islámského systému to bude rozhodnuto podle práva, a pokud Bůh dovolí, nenastanou žádné problémy,“ řekl.

Budeme bojovat po boku mužů. Afghánky se nehodlají vzdát Tálibánu bez vzdoru

Podobné situace v posledních dnech zažívají ženy napříč mnoha sektory. Novinářky, které se obávají stíhání, v posledních dnech ničí své doklady a důkazy o své profesní identitě. Předtím je rychle odeslaly spřáteleným ambasádám v naději na udělení humanitárních víz.

„Tolik let jsem pracovala, abych se stala tím, kým jsem. Na podzim jsem měla dokončit magisterské studium. První co jsem ale v neděli šla domů udělat, bylo schovat své diplomy. Bylo to zničující,“ uvedla Afia.

„Naše životy se za posledních 24 hodin změnily. Musíme být ve svých domovech. Každou chvíli nám chodí výhrůžky smrtí,“ uvedla pro list The Guardian moderátorka zpráv, jenž rovněž chtěla zůstat v anonymitě.

Lidé v Kábulu strhávali reklamu se ženami:

Prodejci burek kvůli poptávce zdražili

Mnohé z žen si ze strachu zamířily koupit burku. „Dříve pocházela většina našich zákaznic z provincií, nyní sem chodí ženy z města,“ líčí Aref, jenž provozuje obchod s textilním zbožím na tržišti v Kábulu.

Společně se strachem narostla i cena. „Loni burka stála 200 afghání (53 korun), nyní je prodávají za dva až tři tisíce afghání (až 800 korun),“ líčí Aaila, která si pro oděv zašla krátce před příchodem povstalců. Ačkoli řada žen se je po roce 2001 rozhodla nosit dál, mnohé je radostně zahodily.

K těm patří šedesátiletá Fawzia z Herátu, která ale nyní přišla oděv koupit dcerám a vnučkám. „My starší si pamatujeme, jako to bylo za časů Tálibánu. Ženy, které vyšly z domu bez burky, okamžitě zbili,“ líčí.

Budoucnosti se obává také Nashreen Sultaniová, která v Kábulu vede dívčí střední školu. „Jsem velmi smutná, vidím všechna ta děvčata a je mi do pláče,“ popsala pro stanici NBC. „Zkoušeli jsem to, ale nedokázali jsme zajistit, aby se ženy dostaly z této strastiplné situace,“ líčí.

„Připadáme si zrazené,“ líčí aktivistka za práva žen Fawzia Koofiová. „Ženy v Afghánistánu jsou nejohroženější populací země. Jejich budoucnost vypadá velmi temně,“ obává se.

Během vlády Tálibánu v letech letech 1996 až 2001 dívky nesměly navštěvovat školy a ženy nemohly pracovat.

Na veřejnosti musely chodit zahalené a s mužským doprovodem. Ženy, které pravidla porušily, někdy čelily veřejnému ponižování a bití náboženskou policií jednající v souladu s radikálním výkladem práva šaría.

Autor:

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Seniorka v Německu sousedce v nemocnici vypnula ventilátor. Rušil ji

Dvaasedmdesátiletou pacientku v nemocnici v Německu tak otravoval zvuk plicního ventilátoru, že ho vypnula. Při životě...

Padesát za padesát. Rusko si s Ukrajinou vyměnilo další válečné zajatce

Sledujeme online Rusko a Ukrajina si opět vyměnily válečné zajatce, a to po padesátce zajatců z obou stran. Oznámilo to ve čtvrtek ruské...

Španělsko v zajetí dopisových bomb. Cílily na premiéra, ambasády i armádu

Aktualizujeme Ve Španělsku za poslední dny řeší už šestou dopisovou bombu. Všechny zřejmě souvisí s válkou na Ukrajině a nejspíš mají...

Osiřelá lvíčata z Ukrajiny dorazila do USA, nový domov najdou v Minnesotě

Čtyři lvíčata, která osiřela během války Ruska proti Ukrajině, dorazila bezpečně do útulku pro kočkovité šelmy v...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...