Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Deportace Afghánců zastavily i Francie či Švýcarsko, Kodaň nabízí pomoc

  14:15aktualizováno  18:00
Francie a Švýcarsko kvůli bezpečnostní situaci v Afghánistánu, který zabředá do občanské války, pozastavily deportace neúspěšných afghánských žadatelů o azyl do jejich vlasti. Dánsko zase současným i bývalým místním zaměstnancům své ambasády v Kábulu a afghánským spolupracovníkům dánských ozbrojených sil umožní dočasný dvouletý pobyt v severské zemi.

Afghánský policista na místě masivní exploze cisternových vozidel s pohonnými hmotami v afghánské provincii Herát (14. února 2021) | foto: Reuters

Francie ve čtvrtek informovala, že už na počátku července pozastavila vyhošťování neúspěšných afghánských žadatelů o azyl do země jejich původu kvůli bojům mezi radikálním islamistickým hnutím Tálibán a vládními silami. 

„S ohledem na zhoršení bezpečnostní situace v Afghánistánu přerušila Francie deportace do této země od začátku července. Vývoj situace pozorně sledujeme společně s našimi evropskými partnery,“ uvedla Francie den poté, co obdobný krok oznámily Německo a Nizozemsko

V roce 2020 nejvíce žadatelů o azyl ve Francii pocházelo právě z Afghánistánu. Bylo jich 8 886. 

„Státní sekretariát pro migraci do odvolání přerušuje repatriace do Afghánistánu kvůli změněné situaci v zemi,“ uvedl ve čtvrtek na Twitteru švýcarský imigrační úřad. „Nebudou nařízena žádná další vyhoštění. 

Přípravy na repatriace budou pokračovat pouze v případě lidí, kteří se dopustili trestných činů,“ dodal úřad citovaný agenturou Reuters.

Téma repatriace Afghánců rozděluje Evropu. Ve středu také Německo a Nizozemsko oznámily, že kvůli rychlému zhoršení konfliktu v Afghánistánu dočasně přeruší deportace afghánských žadatelů o azyl. Jde o náhlý a prudký obrat jejich dosavadního přístupu. 

Ještě před několika dny šest členských zemí EU - kromě Německa a Nizozemska též Rakousko, Dánsko, Belgie a Řecko - vyzvalo unijní exekutivu, aby pokračovala v deportacích neúspěšných afghánských žadatelů o azyl navzdory bojům v Afghánistánu a územním ziskům islamistů z Tálibánu.

Dánsko nabízí pomoc svým spolupracovníkům

Dánsko mezitím oznámilo, že kvůli zhoršující se situaci v zemi nabídne povolení k dvouletému dočasnému pobytu na svém území Afgháncům, kteří slouží nebo v uplynulých dvou letech sloužili na dánské ambasádě v Kábulu nebo u dánských ozbrojených sil v Afghánistánu. Nabídka se vztahuje také na nejbližší příbuzné.

„Bezpečnostní situace v Afghánistánu je vážná. Tálibán získává půdu pod nohama a vývoj je rychlejší, než se mnozí obávali,“ uvedla dánská vláda ve svém prohlášení. 

Afghánistán není ztracená varta, naděje existuje, říká diplomat

„Máme společnou odpovědnost za pomoc Afgháncům, kteří jsou nyní ohroženi kvůli svému napojení na Dánsko a kvůli svému přispění k dánskému působení v Afghánistánu,“ uvedla vláda.

Dánské ministerstvo obrany minulý týden oznámilo, že o pomoc požádalo čtyřicet bývalých a současných zaměstnanců dánského velvyslanectví v Kábulu a čtyři tlumočníci. Dánští vojáci působili v Afghánistánu po boku amerických sil od roku 2002.

Američané již přijali první Afghánce

Česká vláda na konci července schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. Rovněž v červenci USA přijaly první skupinu Afghánců, kteří pracovali pro Američany. 

Obdobné pomoci afghánským zaměstnancům uvažuje také Švédsko. Právě Švédsko a také Finsko už také pozastavily vyhošťování neúspěšných afghánských žadatelů o azyl. Afghánistán vyzval evropské země 11. července k přerušení deportací na tři měsíce.

Česko stavělo Afgháncům školy, farmy i základny. Co z nich zbylo?

Podle Eurostatu Afghánci v roce 2020 tvořili 10,6 procenta žadatelů o azyl v EU, tedy přes 44 tisíc ze zhruba 416 600. Více bylo jen žadatelů ze Sýrie (15,2 procenta). Podle nejmenovaného unijního představitele, na něhož se odvolává AFP, bylo z EU do Afghánistánu od začátku roku posláno 1 200 lidí, z nichž 200 muselo být k odletu „přinuceno“.

Německo stahuje své občany domů

Německé velvyslanectví v Kábulu kvůli překotně se zhoršující bezpečnostní situacio ve čtvrtek známilo, že všichni němečtí státní příslušníci by měli co nejrychleji opustit zemi pravidelnými leteckými spoji. 

Ambasáda zároveň upozornila, že kvůli svým omezeným kapacitám nemůže zaručit, že bude poskytovat konzulární pomoc, pokud se bezpečnostní situace bude nadále zhoršovat a budou zastaveny komerční lety.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas ve čtvrtek televizi ZDF řekl, že Berlín neposkytne Afghánistánu žádnou finanční podporu, pokud moc převezme Tálibán a zavede v zemi islámské právo šaría. 

„Poskytujeme 430 milionů eur (téměř jedenáct miliard korun) každý rok. Nedáme ani jeden cent navíc, jestliže Tálibán ovládne zemi a zavede právo šaría,“ prohlásil Maas.

K opuštění Afghánistánu vyzvaly své občany už v uplynulých týdnech také Spojené státy, Británie a další země. Francie a Indie vypravily zvláštní lety pro repatriaci svých občanů.

Biden: V Afghánistánu jsme vykonali to, co jsme chtěli: 

9. července 2021

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Hrdina, či kolaborant? Ukrajinci hrozí doživotí za propuštění ruského pilota

Premium Krátce poté, co se Rusové koncem února zmocnili jihoukrajinského Chersonu, tam skupina civilistů zadržela ruského...

Drahé a zpožděné. Německu drhne plán na nákup špičkových stíhaček

Jedna z největších veřejných zakázek německé armády se výrazně prodraží a opozdí. Kolem dodávek amerických bojových...

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

Vjedu autem do davu, hrozil muž. Policie v Düsseldorfu uzavřela vánoční trhy

Policie v německém Düsseldorfu v pondělí odpoledne uzavřela vánoční trhy v centru města. Důvodem byl výhružný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...