VIDEO: Při podpisu smlouvy o raketách Reagan a Gorbačov vtipkovali

  19:14aktualizováno  19:14
Po takřka dvaatřiceti letech zanikla v pátek 2. srpna americko-ruská smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF. Po dekády eliminovala celou kategorii jaderných zbraní. Přestože její zrod nebyl v osmdesátých letech vůbec jednoduchý, slavnostní podpis tehdy provázelo neskrývané nadšení i uvolněná atmosféra.

Dobové záběry historického kanálu NATO z podpisu smlouvy INF z 8. prosince 1987 ve Washingtonu naprosto věrně dokreslují, jaký zvrat ve studené válce dohoda zakazující USA a někdejšímu Sovětskému svazu vývoj, výrobu, testování a rozmisťování střel s doletem 500–5 500 kilometrů, v tu chvíli znamená.

Fotogalerie

„Důvěřuj, ale prověřuj,“ poznamenal prezident Reagan v ruštině před slavnostním podpisem v Bílém domě. Gorbačov mu vesele odvětil, aby tato slova opakoval při každé schůzce. „Líbí se mi to,“ kontroval za všeobecné veselí Reagan.

Ačkoliv oba lídři hovořili ve svých projevech vážně, celý ceremoniál provázelo žertování, smích a uvolněná atmosféra. 

„Poprvé v historii byl pojem kontrola zbrojení nahrazen slovem odzbrojení – v tomto případě jde o úplné odstranění celé třídy amerických a sovětských jaderných střel. To samozřejmě vyžadovalo dramatický posun v myšlení... Pro některé byla nulová varianta neuvěřitelně vizionářská a nereálná,“ konstatoval tehdy Reagan. A připojil k tomu odkaz na ruskou bajku o labuti, štice a rakovi, jak se marně snažili společně vytáhnout vozík z křoví na dně stráně. 

Vozík sice nebyl těžký, ale i když všichni dělali maximum, ani s ním nepohnuli. „Labuť letěla vzhůru, rak táhl dozadu a štika k vodě. Výsledkem bylo, že se nikam nedostali a vůz je tam dodnes. Mezi našimi národy stále existují silné a fundamentální morální rozdíly. Ale dnes, alespoň v této zásadní záležitosti vidíme, čeho lze dosáhnout, když se spojíme,“ prohlásil Reagan.

Se smlouvou o likvidaci raket je oficiálně konec. Vypověděli ji Rusové i USA

„Až následující generace zhodnotí důležitost události, které zde jsme svědky. Ale dovolím si říci, že podpis vůbec první dohody o odstranění jaderných zbraní má pro lidstvo univerzální význam, a to jak z hlediska světové politiky, tak i z hlediska humanismu,“ řekl Gorbačov. Smlouvu pak doslova označil za vysazení stromku, který se jednou může rozrůstat v mohutný strom míru.

„8. květen 1987 se stane datem, které bude zapsáno v historických knihách, datem, které bude představovat hranici oddělující období rostoucího hrozby jaderné války od doby demilitarizace lidského života,“ dodal.

Odtajněné dokumenty NATO. Dosah sovětských raket SS-20 ze základen východně od...
Odtajněné dokumenty NATO. Dosah raket Pershing II. a GLCM. Většina sovětských...
Odtajněné dokumenty NATO. Srovnání americké a sovětské strategické zbraňové...

Z odtajněných dokumentů NATO

Nejen pro obě světové mocnosti, ale také pro Evropu, která se v první polovině osmdesátých let stala hranicí případného jaderného střetu obou stran. Sověti rozmisťovali mobilní balistické střely RSD-10 Pioněr s dosahem takřka 5 000 km a operačně-taktické komplety OTR-23 Oka (SS-23 Spider v kódu NATO) s doletem necelých 500 km. Do výzbroje je navíc dostávaly také státy Varšavské smlouvy včetně Československa, kde Sověti rozmístili také rakety Temp-S (SS-12 Scaleboard) s doletem 900 km.

Co ukrývají lesy na Libavé? Sověti odtud mohli začít totální zkázu

Americkou odpovědí bylo v Evropě rozmístění raket Pershing II a střel s plochou dráhou letu Gryphon. Ani jedna strana na tyto zbraně neměla účinnou obranu. A jako jediné možné řešení se proto do té doby jevilo jen další zbrojení až do konečného „uzbrojení“ protivníka.

První jednání o možné redukci či stažení této kategorie zbraní ztroskotala. Od roku 1984 začali v reakci Američané i přes protesty veřejnosti rozmisťovat střely Pershing II a Gryphon u spojenců v Británii, Německu a Itálii.

Změnu přinesl až nástup nového generálního tajemníka Sovětů Michaila Gorbačova v roce 1985, ve kterém americký prezident Ronald Reagan našel konečně partnera pro jednání. Už o dva roky později měli na stole dohodu, která jejich podpisy na další tři desetiletí eliminovala celou jednu kategorii jaderných zbraní.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz