Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Česko se postará o Afghánce, kteří pomáhali českým vojákům. Jde o životy

  21:04
Může jít o desítky lidí. S rodinami i o stovky Afghánců, kteří by mohli najít nový domov v Česku a zachránit si život. Ministerstvo obrany má připravený speciální „záchranný“ program pro pomoc afghánským spolupracovníkům, kteří pomáhali českých vojákům v zemi a po stažení zahraničních jednotek se obávají pomsty Tálibánu. Detaily programu jsou zatím tajné.
Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Afghánští překladatelé prokázali v průběhu své služby mimořádné kvality a odvahu při podpoře mírového procesu. Všichni spojenci si této spolupráce velmi cení, proto se ČR, podobně jako jiné státy, rozhodla navázat na své předchozí zkušenosti novým meziresortním programem pomoci pro tlumočníky a jejich rodinné příslušníky,“ uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového odboru ministerstva obrany.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) chce s programem brzy seznámit vládu. Už v pondělí o něm informoval prezidenta Miloše Zemana při schůzce v Lánech. Bližší podrobnosti ale zatím z bezpečnostních důvodů podléhají utajení.

„Kvůli zachování jejich maximální bezpečnosti nemůžeme sdílet konkrétní detaily programu ani klíč, podle kterého je k jednotlivým případům přistupováno. Přirozenou součástí programu je proces prověřování identit a nároků konkrétních jedinců a jejich rodin ve spolupráci s dalšími resorty,“ dodala Zechmeisterová.

Bez nadsázky půjde o záchranný plán

Desetitisíce Afghánců, kteří roky pomáhali spojencům v misi v Afghánistánu jako tlumočníci, kuchaři, zásobovači nebo průvodci či informátoři, mají oprávněně vážné obavy o svou bezpečnost i svých rodin poté, co ze země v září odejdou i poslední zahraniční vojáci. 

Bojí se, že pokud by zemi opět ovládlo hnutí Tálibán, budou se jim islamisté krutě za pomoc cizincům mstít. Tálibán je totiž považuje za zrádce a hrozí jim smrtí.

Zatímco Británie už přijala přes 3 tisíce Afghánců i s rodinami, Spojené státy 19 tisíc a navíc 45 tisíc jejich příbuzných, dalších minimálně 20 tisíc Afghánců stále v „záchranu“ před pomstou islamistů doufá. Například v sousedním Německu odhady hovoří o možném přesídlení asi 520 Afghánců a jejich rodin, kteří v posledních dvou letech pracovali pro německou armádu.

V případě České republiky může jít maximálně o desítky lidí. Většinou tlumočníky nebo Afghánce, kteří českým vojákům pomáhali třeba jako „průvodci“ a zprostředkovávali jim znalost prostředí, místních vazeb, kontaktů či informací.

Poslední čeští vojáci se z alianční mise v Afghánistánu vrátili na konci června. Šlo o nejdelší operační nasazení v historii české armády. Podobně své vojáky už stáhli i další spojenci. 

Konečný termín pro odchod zahraničních jednotek z Afghánistánu původně letos na jaře stanovil americký prezident Joe Biden na 11. září. Tedy symbolicky k 20. výročí teroristických útoků na New York a Washington, které k americké invazi do Afghánistánu bezprostředně vedly.

Američané už předali velení

Později ale Biden oznámil, že jednotky USA stihnout odejít již do konce srpna. Před pár dny Pentagon potvrdil, že je proces stažení amerických sil ze země je už z 90% dokončen. Američané už opustili i klíčovou leteckou základnu Bagrám.

Teď v pondělí americký generál Scott Miller už slavnostně předal vedení amerických sil v zemi. Millerovy pravomoci převzal generál Frank McKenzie, který působí v sídle velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) na Floridě. Miller byl nejvyšším americkým vojenským velitelem v Afghánistánu od roku 2018.

Vojska USA, NATO i dalších spojenců přitom opouštějí zemi ve chvíli, kdy povstalecké hnutí Tálibán zesiluje boj proti vládním jednotkám a ovládá stále větší území Afghánistánu. 

Tálibán před několika dny oznámil, že kontroluje 85 procent země, což je však podle expertů značně přehnané. Povstalci zřejmě ovládají asi třetinu ze 421 afghánských správních oblastí včetně strategicky významných území podél hranic s Íránem, Uzbekistánem a Tádžikistánem.

McKenzie má nyní pravomoc nařídit americké letecké útoky v Afghánistánu na podporu tamních vládních vojsk. Není však jasné, za jakých okolností takové údery může nařídit a také do kdy takovou pravomoc bud mít.

„Nejeli jsme do Afghánistánu, abychom vybudovali národ. Kolik dalších tisíců amerických vojáků a vojákyň necháte podstoupit toto riziko? Jak dlouho byste chtěli, aby zůstali? Je na samotných Afgháncích, aby rozhodovali o budoucnosti své země,“ prohlásil Biden.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

Vandal v noci vrazil do zaparkovaného auta krumpáč, vůz je nepojízdný

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do stojícího vozidla jednoho z místních obyvatel. Pachateli hrozí až dva roky vězení.

25. července 2024  18:52

Zabila pořad 168 hodin šikana a bossing? Bylo toho víc, říká ředitel ČT

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala nabídku na tvorbu nových pořadů. V podcastu Kontext to ve čtvrtek sdělil generální ředitel ČT Jan...

25. července 2024,  aktualizováno  18:46

Zemřel Karel Dyba. Ministrovi z Klausovy vlády bylo 83 let

Ve věku 83 let zemřel bývalý ministr hospodářství Karel Dyba. Resort vedl v letech 1992 až 1996 ve vládě Václava Klause. Po odchodu z politiky se stal diplomatem, působil jako velvyslanec Česka při...

25. července 2024  15:56,  aktualizováno  18:20

Místo splachování stačí zasypat. Toalety v Prachovských skalách vyrobí hnojivo

V Prachovských skalách v Českém ráji slouží turistům první dva kompostovací záchody v kraji. Budky inspirované tvarem šnečí ulity navrhli studenti hradecké stavební školy. Správci přírodní památky si...

25. července 2024  18:10

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...