Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko se postará o Afghánce, kteří pomáhali českým vojákům. Jde o životy

  21:04
Může jít o desítky lidí. S rodinami i o stovky Afghánců, kteří by mohli najít nový domov v Česku a zachránit si život. Ministerstvo obrany má připravený speciální „záchranný“ program pro pomoc afghánským spolupracovníkům, kteří pomáhali českých vojákům v zemi a po stažení zahraničních jednotek se obávají pomsty Tálibánu. Detaily programu jsou zatím tajné.
Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

„Afghánští překladatelé prokázali v průběhu své služby mimořádné kvality a odvahu při podpoře mírového procesu. Všichni spojenci si této spolupráce velmi cení, proto se ČR, podobně jako jiné státy, rozhodla navázat na své předchozí zkušenosti novým meziresortním programem pomoci pro tlumočníky a jejich rodinné příslušníky,“ uvedla Jana Zechmeisterová z tiskového odboru ministerstva obrany.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) chce s programem brzy seznámit vládu. Už v pondělí o něm informoval prezidenta Miloše Zemana při schůzce v Lánech. Bližší podrobnosti ale zatím z bezpečnostních důvodů podléhají utajení.

„Kvůli zachování jejich maximální bezpečnosti nemůžeme sdílet konkrétní detaily programu ani klíč, podle kterého je k jednotlivým případům přistupováno. Přirozenou součástí programu je proces prověřování identit a nároků konkrétních jedinců a jejich rodin ve spolupráci s dalšími resorty,“ dodala Zechmeisterová.

Bez nadsázky půjde o záchranný plán

Desetitisíce Afghánců, kteří roky pomáhali spojencům v misi v Afghánistánu jako tlumočníci, kuchaři, zásobovači nebo průvodci či informátoři, mají oprávněně vážné obavy o svou bezpečnost i svých rodin poté, co ze země v září odejdou i poslední zahraniční vojáci. 

Bojí se, že pokud by zemi opět ovládlo hnutí Tálibán, budou se jim islamisté krutě za pomoc cizincům mstít. Tálibán je totiž považuje za zrádce a hrozí jim smrtí.

Zatímco Británie už přijala přes 3 tisíce Afghánců i s rodinami, Spojené státy 19 tisíc a navíc 45 tisíc jejich příbuzných, dalších minimálně 20 tisíc Afghánců stále v „záchranu“ před pomstou islamistů doufá. Například v sousedním Německu odhady hovoří o možném přesídlení asi 520 Afghánců a jejich rodin, kteří v posledních dvou letech pracovali pro německou armádu.

V případě České republiky může jít maximálně o desítky lidí. Většinou tlumočníky nebo Afghánce, kteří českým vojákům pomáhali třeba jako „průvodci“ a zprostředkovávali jim znalost prostředí, místních vazeb, kontaktů či informací.

Poslední čeští vojáci se z alianční mise v Afghánistánu vrátili na konci června. Šlo o nejdelší operační nasazení v historii české armády. Podobně své vojáky už stáhli i další spojenci. 

Konečný termín pro odchod zahraničních jednotek z Afghánistánu původně letos na jaře stanovil americký prezident Joe Biden na 11. září. Tedy symbolicky k 20. výročí teroristických útoků na New York a Washington, které k americké invazi do Afghánistánu bezprostředně vedly.

Američané už předali velení

Později ale Biden oznámil, že jednotky USA stihnout odejít již do konce srpna. Před pár dny Pentagon potvrdil, že je proces stažení amerických sil ze země je už z 90% dokončen. Američané už opustili i klíčovou leteckou základnu Bagrám.

Teď v pondělí americký generál Scott Miller už slavnostně předal vedení amerických sil v zemi. Millerovy pravomoci převzal generál Frank McKenzie, který působí v sídle velení amerických sil na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe (CENTCOM) na Floridě. Miller byl nejvyšším americkým vojenským velitelem v Afghánistánu od roku 2018.

Vojska USA, NATO i dalších spojenců přitom opouštějí zemi ve chvíli, kdy povstalecké hnutí Tálibán zesiluje boj proti vládním jednotkám a ovládá stále větší území Afghánistánu. 

Tálibán před několika dny oznámil, že kontroluje 85 procent země, což je však podle expertů značně přehnané. Povstalci zřejmě ovládají asi třetinu ze 421 afghánských správních oblastí včetně strategicky významných území podél hranic s Íránem, Uzbekistánem a Tádžikistánem.

McKenzie má nyní pravomoc nařídit americké letecké útoky v Afghánistánu na podporu tamních vládních vojsk. Není však jasné, za jakých okolností takové údery může nařídit a také do kdy takovou pravomoc bud mít.

„Nejeli jsme do Afghánistánu, abychom vybudovali národ. Kolik dalších tisíců amerických vojáků a vojákyň necháte podstoupit toto riziko? Jak dlouho byste chtěli, aby zůstali? Je na samotných Afgháncích, aby rozhodovali o budoucnosti své země,“ prohlásil Biden.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Děti učíme jíst příborem, máme i bezpečáka. Jak to chodí v romské škole

22. června 2024

Premium Česko je za nedostatečné řešení segregovaných škol dlouhodobě kritizováno, podle některých...

Ve Švýcarsku zemřela česká řidička. V autě ji zasáhl kámen z náklaďáku

22. června 2024  19:19

Česká řidička zahynula v pátek při dopravní nehodě na západě Švýcarska. V autě ji zasáhl do hlavy...

Na Floridě udeřili proti Číňanům. Dům už si nekoupí, hrozí jim vysoké pokuty

22. června 2024  18:58

Číňané na Floridě se bouří proti zákonu, který těm bez zelené karty znemožňuje pořídit si...

Prodej bytu 3+1 Jungmannova HK
Prodej bytu 3+1 Jungmannova HK

Jungmannova, Hradec Králové - Pražské Předměstí
4 587 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...