Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Letní čas končí, v noci na neděli si pospíme o hodinu déle

  16:05
Poslední říjnovou neděli ve tři hodiny ráno se opět posune malá ručička o cifru zpátky a den se tak prodlouží na pětadvacet hodin. Již tradičně se při té příležitosti oživují debaty o možném zrušení časového posunu, jež kdysi sloužil k úspoře elektrické energie, ale nyní je části společnosti jen na obtíž.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Letní čas skončí v neděli 29. října ve 3:00, kdy se hodiny vrátí zpátky ke standardnímu středoevropskému času a budou ukazovat o šedesát minut méně, tedy 2:00. Pokud budete tou dobou zrovna v posteli, můžete si o hodinu déle pospat a vstát přitom ve stejnou dobu.

Letní čas 2017–21

rok / začátek / konec
2017 / 26. března / 29. října
2018 / 25. března / 28. října
2019 / 31. března / 27. října
2020 / 29. března / 25. října
2021 / 28. března / 31. října

Původním záměrem změny času bylo lépe využít denního světla a ušetřit na svícení. Podle kritiků však již změna výraznou úsporu nepřináší.

Poláci už si hodiny přetáčet nechtějí

Střídání letního a standardního času vyvolává ve společnosti dlouhodobě diskuse, zda jsou změny zdravotně bezpečné a zda jsou vůbec ještě k něčemu dobré. Lékaři a psychologové se shodují, že na změnu času si lidé, zejména senioři a děti, zvykají asi týden. Horší je to v březnu při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dříve.



Možností zastavit střídání času se nyní vážně zabývá polský Sejm. Návrh, s nímž přišel v září bývalý ministr zemědělství Marek Sawicki z Polské lidové strany, má mezi poslanci všeobecnou podporu.

V říjnu byl jednohlasně schválen sněmovní komisí a míří do druhého čtení. Pokud by byl zákon přijat, řídili by se Poláci od 1. října 2018 už pouze letním časem.

Letní čas u nás a ve světě

Přechod na letní čas byl v některých zemích zaveden již během první světové války, na českém území se poprvé posouvaly hodiny v období Protektorátu. Po několika změnách se střídání času v Československu ustálilo v roce 1979 – letní čas začínal vždy poslední neděli v březnu a trval šest měsíců. Od roku 1996 se letní čas o jeden měsíc prodloužil a končí tak až v poslední říjnovou neděli.

Letní čas platí v současnosti ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu. V některých zemích byl letní čas nejprve přijat a posléze zrušen, například v Rusku, kde bylo střídání času zavedeno již v roce 1917, v roce 2011 však bylo zrušeno a začal platit stálý letní čas. Všeobecná nespokojenost s pozdním východem slunce zejména v zimních měsících však vedla k další změně, a tak od roku 2014 mají Rusové pouze standardní čas.

„(Změna času) nepřináší žádné pozitivní účinky. Jedná se o anachronismus, který již není odůvodněn sociálními ani ekonomickými důvody,“ komentoval návrh na zrušení změny času podle deníku Gazeta Wyborcza Sawicki.

Každoroční časové posuny mají prý špatný vliv na zdraví a pohodu občanů, neboť narušují biologické hodiny, což se projevuje poruchami spánku a soustředění. „Studie ukazují, že po změně času hrozí větší riziko srdečních záchvatů a zvyšuje se počet dopravních nehod,“ dodal.

V Bruselu vede kampaň český europoslanec

Podobnou argumentací je vyzbrojen také Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který v europarlamentu vede pracovní skupinu za zrušení střídání času. „Změna času představuje zvýšené riziko srdečních problémů, především u žen a starších lidí. V týdnu následujícím po změně pozorujeme nárůst dopravních nehod až o třicet procent. Některé děti mají potíže ve škole, někdy i po několik týdnů,“ tvrdí Svoboda ve výzvě a dodává, že nespokojenost s opatřením roste.

„Je dobré, že se našlo mnoho europoslanců (více než sedmdesát) napříč politickými frakcemi (osmi) a zeměmi, kteří tuto snahu o zrušení střídání času v rámci neformální pracovní skupiny podporují. Dalším krokem je připravení návrhu rezoluce, která by byla schválena na plenárním zasedání,“ uvedl pro iDNES.cz Svoboda.

Úprava letního času v zákoně

Časový posun je zakotven v evropské směrnici o úpravě letního času z roku 2000.

Česká vláda letní čas znovu potvrzuje každých pět let – naposledy tak učinila před rokem v nařízení vlády o zavedení letního času v letech 2017 až 2021 (PDF). 

Kampaně na národní úrovni, které probíhají například ve Finsku, Nizozemsku, Francii, Německu, Španělsku nebo Itálii, jsou podle něj přínosné. Varuje však před cestou, jíž se nyní vydalo Polsko. „Chápu snahu Poláků, že chtějí jednou a provždy skončit se zbytečným střídáním času (...). Jenže v tomto případě by došlo ke zbytečnému střetu s evropským právem. Střídání času musí být zrušeno na úrovni Evropské unie, na což se snažím dlouhodobě upozorňovat a aktivně ho prosazuji i v Evropském parlamentu,“ uvedl Svoboda.

Během listopadu se proto hodlá znovu obrátit na eurokomisařku pro dopravu Violetu Bulcovou (do jejíhož resortu změna času spadá) a apelovat za zrušení letního času. „S komisařskou jsme se již v minulosti opakovaně sešli. Je otevřená jednání o příslušné směrnici,“ dodal Svoboda.

Jak byste naložil(a) se změnou času?

celkem hlasů: 2111

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 31. října 2017. Anketa je uzavřena.

Zrušil(a) bych přechod na letní čas.
Zrušil(a) bych přechod na letní čas. 1305
Nechal(a) bych pouze letní čas.
Nechal(a) bych pouze letní čas. 531
Střídání času bych nechal(a), jak je.
Střídání času bych nechal(a), jak je. 275
Autor:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....