Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. prosince 2022 Blanka

Žena vysoudila 600 tisíc za mylnou diagnózu rakoviny

  3:17
Máte rakovinu, budeme vás muset ozařovat, řekli lékaři pacientce. Bohužel se spletli. Žena rakovinu neměla. A zatímco ji lékaři ozařovali, skutečná choroba jí zničila ledviny. Žena, které ještě nebylo šedesát, by teď podle rozhodnutí soudu měla dostat odškodnění 600 tisíc korun.
Chybná diagnóza je podle experta na chyby ve zdravotnictví spíše výjimkou. Ilustrační foto

Chybná diagnóza je podle experta na chyby ve zdravotnictví spíše výjimkou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Chyba lékařů jí zřejmě zkrátí život. Potřebovala by totiž transplantaci ledvin, jenže ozařování jí organismus poničilo natolik, že by tak složitou operaci nezvládla. Žena trpí vzácnou Wegenerovou granulomatózou.

Případ se stal v jedné velké pražské fakultní nemocnici. Právník pacientky Ondřej Dostál, který informace o verdiktu nyní poskytl MF DNES, však trval na zachování anonymity nemocnice, aby nebyl podezírán, že chce ovlivňovat soud. Spor pokračuje dál, protože žena se odvolala a žádá vyšší odškodné.

Pacientů, kteří se soudí, přibývá. A stoupají také požadované sumy. Téměř tři miliony chtějí například manželé Sklenářovi u soudu v Plzni po lékařích, kteří nesprávně posoudili stav jejich čtrnáctiletého syna. Toho po pádu ze stromu bolelo stehno. "Banální naraženina", jak to uzavřeli lékaři, vyústila v otravu, které chlapec za tři dny podlehl. - čtěte Rodiče chtějí miliony, lékaři nepoznali otravu

Chybná diagnóza je však podle experta na chyby ve zdravotnictví spíše výjimkou. Mnohem častější je podání špatných léků nebo případy, kdy lékaři operují jiný orgán, než který by měli.

Nicméně výzkumy z Ameriky ukazují, že špatné diagnózy tvoří sedmnáct procent všech omylů ve zdravotnictví. Přesná čísla mapující problém v Česku nejsou, ze zahraničních výzkumů lze nicméně dovodit, že u nás ročně zemřou asi tři tisíce lidí kvůli tomu, že se lékaři či sestry spletli při podávání léků, při operacích či v diagnóze.

Za selhání většinou může systém

Ministerstvo zdravotnictví teď plánuje změnu: pojišťovny mají stížnosti pacientů přesně evidovat. Otázka je, jestli k tomu dojde. Tuto novinku ve vyřizování a  evidování stížností pacientů obsahuje až druhý balík reforem ministra Tomáše Julínka, který nemá podporu koaličních partnerů.

Stížnosti pacientů na špatnou práci lékařů prozatím řeší jen Česká lékařská komora. Ta se však zabývá spíše etickými prohřešky svých členů: zasáhne například tehdy, když lékař ordinuje opilý. Případy, které se dostanou k soudu, se lékařská stavovská organizace nezabývá, a nevede tedy ani jejich evidenci.

Za rok 2006 si stěžovalo 1 270 pacientů. "Stížnosti ale často nejsou oprávněné," říká šéf lékařské komory Milan Kubek. Podle toho také vypadají výsledky. Ve zmiňovaném roce 2006 nakonec dostalo pokutu jen 42 lékařů, důtku dalších osmnáct. A ze svých řad nevyloučila komora nikoho.

Jen asi pět procent zdravotnických selhání má na svědomí jedna konkrétní osoba. "Málokdy se dá vina za pochybení svalit na jediného lékaře. Mnohem častěji jde spíš o špatné nastavení systému v nemocnicích," vysvětluje David Marx, který se zabývá chybami ve zdravotnictví.

Také popisovaný omyl, kdy lékaři pacientce diagnostikovali zhoubný nádor, přestože trpěla jinou nemocí, neměl podle právníka Dostála na svědomí pouze patolog, který špatně vyhodnotil vzorky tkáně.

"Neměl k dispozici informace, které potřeboval. Kdyby se k němu dostaly výsledky klinických vyšetření pacientky, posoudil by věc jinak," říká Dostál. A dodává: "Problém častěji bývá v nemocnicích. Aby ušetřily, nedovolují lékařům dělat všechno tak, jak by oni  chtěli."

Na Homolce evidují pády

Znamením, že určitá nemocnice chce nejčastější chyby poškozující pacienty vymýtit, je akreditace udělovaná přísnou mezinárodní komisí. Ta kontroluje, nakolik se personál nemocnice snaží zabránit mimořádným událostem.

Někdy stačí málo – například aby lékaři před započetím operace odříkali, co se chystají operovat. Mohou zabránit časté záměně, kdy se například místo pravé ledviny odoperuje levá. Důležité je, aby si nemocnice vedly záznamy o všech chybách, nikoli aby průšvihy zametaly pod koberec.

Pražská Nemocnice Na Homolce, která se jako jedna ze tří českých nemocnic může pyšnit prestižním certifikátem kvality a bezpečnosti, si vedle čísel o pochybení personálu vede také statistiku, kolik pacientů v jejím areálu upadlo a zranilo se.

"Při ročním počtu dvacet tisíc hospitalizací jsme měli loni dva pády pacienta s následkem zranění. To je významné snížení proti roku 2006, kdy jsme takových pádů zaznamenali šest," říká Barbora Vaculíková, která má kvalitu péče na Homolce na starosti.

Vláda dělá, co může, ale není to dost, míní prezidentský kandidát Fischer

  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

Matky padlých vojáků sehrály režimní prominentky. Nesedí ani obraz Putina

Ruský prezident Vladimir Putin se při příležitosti ruského Dne matek na konci listopadu setkal s ženami, které v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bidenův nebinární náměstek kradl na letišti kufr. Hrozí mu až pět let vězení

Premium První nebinární osoba Sam Brinton na vysokém postu v americké vládě končí, protože ukradla na letišti kufr jedné...

Prigožin poslal do Bruselu kladivo. Kreml zaslouží hajzl, míní český europoslanec

Sledujeme online Ruský oligarcha a zakladatel takzvané Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin poslal Evropskému parlamentu podivný dárek. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budeme omezovat rozsah služeb, které poskytuje stát, řekl ministr Stanjura

Ministr financí za ODS Zbyněk Stanjura poslal občanům zprávu, která je zřejmě nepotěší. „Budeme omezovat nějakým...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Mrtvý divočák nalezený na Liberecku měl africký mor, plánují se opatření

Ve Frýdlantském výběžku se ve čtvrtek potvrdil africký mor prasat u jednoho uhynulého divočáka. Informoval o tom...

Obchodníkovi Xixoio policie zabavila majetek za 50 milionů, zadržené pustila

Národní centrála proti organizovanému zločinu, která v úterý zasahovala v sídle obchodníka s digitálními aktivy Xixoio...

Žalobkyně se odvolala proti verdiktu nad Balákem, ten vinu odmítá

Státní zástupkyně se odvolala proti rozsudku, který šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi uložil pokutu a zákaz...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Žena je pro mnohé příliš sexy, bývalí učitelé její odhalování nechápou

Říká si Ona Artist a na internetu pravidelně zveřejňuje sexy snímky. Pro mnohé už je to přehnané a především její...