Zemědělci ucpali silnice kvůli mléku a mluví o blokádě velkých měst

  7:05aktualizováno  11:47
Kvůli nízkým výkupním cenám mléka zablokovali dnes zemědělci dvě desítky silnic v Česku. Auta vyjela ráno nejprve na dálnici D1 nebo na silnice v Plzeňském kraji, postupně se přidalo i dalších pět krajů. Pokud se nedočkají vstřícné reakce státu, plánují zemědělci blokádu velkých měst.

PROTESTY ZEMĚDĚLCŮ ON-LINE

Aktuální dění v krajích jsme sledovali v podrobné reportáži

"V celé republice je na silnicích 1 900 zemědělců," uvedl po 10. hodině šéf Agrární komory Jan Veleba, který přijel za kolegy k brněnské Olympii. Do dvouhodinového protestu se chystalo zapojit nejméně 200 traktorů a stovky osobních a nákladních aut.

Veleba očekával, že za protestujícími přijede ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Omluvil se však, že má jednání na ministerstvu," postěžoval si šéf Agrární komory.

Nikdo je nenutí vyrábět pod cenou

Rozhovor s českým šéfem mlékařské federace

Podle jednoho z organizátorů protestů z Vysočiny, Karla Coufala z Třebíče, nepřišla z ministerstva na protesty žádná reakce. V případě, že jim úředníci nevyjdou vstříc, chtějí zemědělci uspořádat další protest. Zablokovali by velká města, datum akce zatím neoznámili.

Protestující zemědělci na silnici I/43 ze Svitav do BrnaProtestující zemědělci blokují provoz v okolí Plzně. Nad autem jim vlaje černá vlajka. Zemědělci musejí kvůli nízkým výkupním cenám méka vybíjet krávy (29. června 2009)

Místo ministra se Veleba dočkal telefonických výhrůžek. "Byla mu slibovaná pomsta celé rodině," informovala mluvčí Agrární komory Eugenie Línková. "Pan Veleba to nebere na lehkou váhu a mrzí ho to."

V koloně u Pelhřimova uvízl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který si Velebovi postěžoval telefonicky. "Pan Kalousek byl velice rozčilen, protože popojížděl šnečí rychlostí (...) Zemědělcům přál, aby už nedostali žádné dotace, a pak dodal, že jim přeje vše nejlepší," uvedla mluvčí Línková.

Šéf agrárníků bral Kalouskův telefonát podle Línkové zpola s humorem, především kvůli tomu dovětku.

Kolona exministra blokovala jen chvíli. "Domníval jsem se, že mám s Velebou nadstandardní vztahy. Měl jsem s ním žertovný, soukromý rozhovor, když jsem stál v koloně. Nenapadlo mě, že to okamžitě sdělí médiím. Je to od něj podraz. Neměl jsem v úmyslu to zveřejňovat, nevím, proč to udělal. Mrzí mě to," řekl iDNES.cz.

"Chápu situaci zemědělců, ale jsem přesvědčen, že brát si třetí osoby na silnicích jako rukojmí není ten správný způsob," dodal iDNES.cz Kalousek. Podle něj je řešením trpělivé vyjednávání.

Protest zemědělců na dálnici D1 mezi exitem Brno-centrum a výjezdem na Bratislavu (29. června 2009)Protest zemědělců na dálnici D1 mezi exitem Brno-centrum a výjezdem na Bratislavu (29. června 2009)

Nejrozsáhlejší protesty naplánovali zemědělci u Brna, kde brzdili dopravu na křížení dálnic D1 a D2, kam od místa setkání u prodejny IKEA vyrazila stovka aut.

Na dálnici D1 u Brna se řadila auta protestujících zemědělců do všech tří pruhů, aby zpomalila provoz. "Dělají to však jen chvíli a pak ‚rychlé‘ pruhy zase uvolní," popsala redaktorka MF DNES.

Kolony se však na dálnici netvořily. Protest na D1 skončil v 11 hodin. "Bylo dohodnuto, že protest na dálnicích bude trvat hodinu, jinde dvě hodiny. Proto v Brně v tuto chvíli končíme," uvedl Veleba.

V Plzeňském kraji zemědělci nezablokovali původně plánovaný úsek u Ejpovic, ale už 300 metrů před ním. Dopravu komplikovaly jak osobní, tak nákladní auta, směr na Prahu byl desítky minut zcela zablokován.

Zemědělci se objevili i na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém, Pardubickém či Královéhradeckém kraji.

V Olomouckém kraji zemědělci protest odstartovali až kolem 11. hodiny. Trasa byla naplánovaná ze Zábřehu do Mohelnice a zpět. Za farmáři se vytvořila asi tří až pětikilometrová kolona. Kromě traktorů s návěsy vyjel symbolicky i pohřební vůz.

Protest zemědělců na dálnici D5 u Plzně (29. června 2009)Protest zemědělců na dálnici D5 u Plzně (29. června 2009)

Farmáři protestovali i na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec na Vysočině. "Stovky protestujících zemědělců na Vysočině jedou po dálnici D1 směrem z Prahy na Brno. Jsou i na silnicích 1. třídy podél dálnice. Po dálnici jedou tak dvacet kilometrů za hodinu, doprovází je policie," informoval z místa reportér iDNES.tv.

Cena mléka klesla o tři koruny

Zemědělci se bouří kvůli nízkým cenám mléka, které se v Česku pohybují kolem šesti korun za litr - před rokem to bylo přes devět korun. Letos tak zemědělci za mléko utrží o 4,5 miliardy méně než loni.

Podle agrárníků by navíc letos v zemědělství a navazujících oborech mohly ze 40 000 zaměstnanců až 2 000 lidí přijít o práci.

Zemědělci vyšli do ulic naposledy přesně před dvěma měsíci. Tehdy zemědělci protestovali proti politice EU, která znevýhodňuje farmáře z nových členských zemí. Ti berou o desítky procent menší dotace než jejich kolegové ve starších zemích.

Plánovaná místa protestů zemědělců

Mapka silničních tahů, kde chtějí zemědělci blokovat dopravu. Zvětšíte kliknutím


Jihomoravský kraj

- D1, D2 - křižovatka Bratislava, Praha, Olomouc
- D1, D2 - křižovatka Praha, Brno, Vídeň
- Brno - Řípská - Slatina
- Modřice-Želešice - u obchodního centra Olympia

Vysočina

- D1 - Jihlavský sjezd
- D1 - sjezd na Velký Beranov
- D1 - sjezd na Humpolec

Olomoucký kraj

- Zábřeh - Mohelnice a zpět

Plzeňský kraj

- D5 - Nájezd Praha - Rozvadov, výjezd u Ejpovic
- Plzeň-sever, tah Karlovy Vary (u Globusu)

Jihočeský kraj

- E55 jižní trasa:
Kamenný Újezd - Boršov - České Budějovice Borek - nájezd E55 a ve Veselí nad Lužnicí se točí zpět

- E55 severní trasa:
sjezd Milevsko - Písek
Čekanice - Tábor - Planá nad Lužnicí - Soběslav - Drahotěšice a zpět

Královéhradecký kraj

- silnice Rychnov - Dobruška
- silnice Bohuslavice - Hradec Králové - odbočka na Městec
- silnice Nové Město nad Metují - Dobruška

Pardubický kraj

- silnice I/35 na Svitavsku

Za Želešicemi u brněnské Olympie se shromáždilo třicet tahačů s traktory a kombajnů. S úderem 9. hodiny vyjely směrem k dálnici D2, aby se na křižovatce u Modřic se zase otočily a vyrazily zpět.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz