Moje cesta na Tchaj-wan je stále reálnější, řekl šéf Senátu Vystrčil

  10:20aktualizováno  17:05
Chováním komunistické Číny vůči České republice je znepokojen předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS. „Moje cesta na Tchaj-wan je stále reálnější,“ prohlásil po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Konkrétněji na otázky, zda tedy na Tchaj-wan pojede a kdy, neodpověděl. Zajímal se u Zemana o výhrůžný dopis z čínské ambasády jeho předchůdci Jaroslavu Kuberovi.

„Od té doby minimálně dvakrát Čínská lidová republika prostřednictvím své ambasády v tomto agresivním chování vůči České republice, respektive vůči českému Senátu pokračuje,“ řekl Vystrčil.

Poprvé si stěžovala čínská ambasáda, když Vystrčil děkoval zástupci tchaj-wanské kanceláři za to, že Česku darovala roušky proti šíření koronaviru a předseda Senátu se vyfotil s vlajkou Tchaj-wanu.

Podruhé rada z čínské ambasády telefonoval vedoucímu Vystrčilovy kanceláře, aby ho dopředu upozornil na to, že kdyby chtěl přát tchajwanské prezidentce v rámci její inauguraci, nebylo by to dobré a poškodilo by to česko-čínské vztahy. „Jinými slovy, Čínská lidová republika se dopředu stará o to, co by měl či neměl dělat předseda Senátu,“ uvedl Vystrčil.

„Jsem potěšen, že Tchaj-wan má demokraticky zvolenou prezidentku a jsem rád, že Tchaj-wan je demokratickou zemí,“ prohlásil druhý nejvyšší ústavní činitel České republiky. Česko přitom Tchaj-wan jako stát neuznává.

„Pokud dnes Čínská lidová republika chce pokračovat v tom, že chce České republice diktovat, co by měl či neměl dělat, tak v tom okamžiku je to tak, že moje cesta na Tchaj-wan se stává stále reálnější a reálnější,“ dodal předseda Senátu. Nelze podle něj sklánět hlavu a být něčím lokajem.

Tady není co vysvětlovat, tvrdí Zeman

Na Tchaj-wan se chystal už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, ale těsně před cestou zemřel. Vystrčil se u Zemana zajímal o původ dopisu s razítkem čínského velvyslanectví a doplněný dvěma přípisy z Hradu. V dopise bylo varování před důsledky cesty na Tchaj-wan. Krátce poté Kubera zemřel. „Bavili jsme se o osudu čínského dokumentu. Kde se vzal a kde skončil,“ řekl Vystrčil.

Chápal dopis jako výhrůžný a žádal po Hradu, aby objasnil okolnosti vzniku dokumentu i předání dopisu Kuberovi. Dokument s razítkem čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti.

„Tady není co vysvětlovat,“ řekl před pár dny prezident Zeman, ale vyhověl Vystrčilově žádosti o schůzku. Tvrdí, že záležitost kolem dokumentu je nafouknutá bublina hodná bulvárních novinářů, ne politiků.

Vystrčil poukázal na nelogičnosti ve vysvětlení Hradu

Kancléř Vratislav Mynář ve videu, které zveřejnil v pondělí na svých webových stránkách Hrad, říká, že dopis dostal Kubera při schůzce nejvyšších ústavních činitelů na Pražském hradě v polovině ledna. Na Hrad do podatelny podle Mynáře dopis dorazil 13. ledna.

„Je to jednoduché politické stanovisko Čínské republiky,“ prohlásil kancléř. Na obsahu dopisu nevidí nic překvapivého, protože Čína neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát, ale považuje ho za součást svého území. Mynář odmítá, že si dopis u čínské ambasády objednal.

„Upozornil jsem na některé nesrovnalosti a nelogičnosti, které se vyskytují jak ve filmu pana kancléře, tak v tom, co mi říkal pan prezident,“ řekl po schůzce se Zemanem šéf Senátu Vystrčil.

„Pokud Čínská lidová republika chce upozornit předsedu Senátu, aby nejel na Tchaj-wan, tak logické by bylo, kdyby dopis byl doručen do Valdštejnského paláce, do kanceláře předsedy Senátu, nestalo a dopis z čínské ambasády byl doručen na podatelnu Hradu. Já to považuji za nelogické a v pohledu na tuto nelogičnost jsme se s panem prezidentm neshodli,“ uvedl Vystrčil.

„Neshodli jsme se v pohledu na to, jaká váha je dokumentu, zejména jeho obsahu dávána. Zatímco v jednu chvíli jsme slyšeli, že to není nic významného a že vlastně to vůbec Kancelář prezidenta republiky, neřkuli prezident, pořádně nečetla, neboť to bylo určeno předsedovi Senátu, následně jsme se z odpovědi na můj dopis od pana kancléře Mynáře dozvěděli, že tento čínský dokument byl nedílnou součástí podkladů, které projednávali předseda Senátu, prezident republiky a předseda Sněmovny 14. ledna na své společné schůzce. Je to nesrovnalost,“ řekl také šéf Senátu.

Vystrčil dříve řekl, že si chce ověřit, jak s dopisem souvisí dva podpůrné přípisy od ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Všechny tři dokumenty byly nalezeny v aktovce Kubery po jeho smrti a  byly předány i policii.

Proti Kuberově cestě na Tchaj-wan, kterou plánoval, se postavili další čeští vrcholní ústavní činitelé, protože česká vláda respektuje politiky jednotné Číny. A stejně tak se 11. března na Hradě postavili proti případné cestě Vystrčila na Tchaj-wan.

Ve společném prohlášení ovšem také odmítli nátlak Číny a odsoudili vyhrožování odvetnými opatřeními. Zdůraznili, že Česká republika i její představitelé mají právo na nezávislé rozhodování v zahraniční politice. Potvrdili zájem rozvíjet ekonomickou a kulturní spolupráci s Tchaj-wanem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

Ruskou půdu ničí bolševník. Byl milován, teď ho má vymýtit zákon a pokuty

14. dubna 2024  11:53

Ruští majitelé pozemků už léta sledují, jak se na jejich půdě jako lesní požár šíří invazní...

Íránský útok eskaluje konflikt v regionu, varoval Pavel. Politici podpořili Izrael

14. dubna 2024,  aktualizováno  11:44

Sledujeme online Útok Íránu na Izrael podle prezidenta Petra Pavla nebezpečně eskaluje konflikt v regionu. Uvedl, že...

Odbory nejsou náš partner, ale nepřítel, řekl exministr za ODS Drobil

14. dubna 2024  6:20,  aktualizováno  11:44

Potřebujeme uvolnit výpovědi a prodloužit zkušební lhůty, vydělá na tom jak kapitalista, tak jeho...

Jsem smýkaná diářem, Brusel mi bude chybět. Jourová se loučí s prací v EU

14. dubna 2024  11:16

Začátky v Bruselu pro ni byly pracovně i emočně velmi těžké, belgická metropole na ni působila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...