Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

  14:24
Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a komentoval jejich práci. Což smí dělat každý český občan,“ vysvětloval v nedělním pořadu „S prezidentem v Lánech“. Vyjádřil se také k dění kolem společnosti Huawei. Pokládá je za ryzí projev obchodní války.

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního projevu (28. října 2018) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Obavy z případného narušení bezpečnosti firmou Huawei pokládá Zeman za nepodložené. Popřel také, že by byl ve střetu zájmů. 

„Nic se potvrdilo. Jsou to jen podezření. Nevím tedy, proč bych měl být ve střetu zájmů. Navíc Arne Schönbohm upozornil, že nikdo nemůže obviňovat Huawei ze špionáže a nařizovat možné zákazy jejích technologií, když k tomu nejsou důkazy. A s tím já souhlasím,“ řekl Zeman v pořadu portálu Blesk.cz s odvoláním na slova německého bezpečnostního experta.  

Huawei nezahazujte. Pro normálního smrtelníka rizikem není, říká odborník

Arne Schönbohm je šéf Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky (BSI). Prezident ho podle svých slov považuje za odborníka v otázce kybernetické bezpečnosti, jehož slova mají váhu. Na rozdíl od českého  Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost je pro Zemana německá instituce profesní autoritou. 

„Huawei není riziko a neprokázalo se, že by firma špiclovala. Nejsou důkazy, tečka. Narozdíl třeba od situace, kdy USA prokazatelně odposlouchávaly kancléřku Merkelovou. Na to důkazy jsou. Jde tak především o obchodní válku, kde se používají nekalé praktiky. V prodeji mobilních telefonů je první Samsung, Huawei je těsně druhý. Oproti tomu v prodeji počítačových komponentů a zařízení Huawei na trhu výrazně vede. Taková nařčení bez důkazů tak pro mne nemají váhu,“ ohradil se prezident během rozhovoru hned několikrát. 

V případě situace v Polsku, kde jsou ve vazbě dva podezřelí zaměstnanci firmy Huawei, prezident konstatoval, že je společnost jako špiony okamžitě vyhodila. Neznamená to však podle Zemana, že by se to dělo i u nás. 

Soudce jsem neovlivňoval, jen kritizoval jejich práci jako každý

Během hodinového rozhovoru se prezident vyjádřil také k ovlivňování soudců. Z tohoto trestného činu by mohl být obviněn i kancléř Vratislav Mynář. Podle prezidenta však k žádnému ovlivňování nedošlo. Pokud se soudci kancléř jednal, tak jen na základě Zemanova příkazu. Za to bere prezident plnou zodpovědnost. Vyjádřil se také k tvrzení, že vyvíjel nátlak na bývalého předsedu Nejvyššího správního soudu ČR Josefa Baxu.

Ze sídla prezidentů kamenolom. Stíhaný šéf těží v Lánech tisíce tun horniny

Já jsem pana Baxu pouze kritizoval. Existují kauzy, v nichž podle mého názoru justice selhává. Špatně vedená je například kauza Rath či případ H-Systém. Už dva roky také leží u soudu lex Babiš (novela zákona o střetu zájmů, pozn. red.). A nic se neděje. To není ovlivňování, to je vyslovení názoru. Naše soudy jsou někdy pomalé. Nechci říct nepracovité, nechci říct líné, ale trvá to,“ konstatoval prezident v Lánech. Uvedl, že soudce kritizoval také například kvůli rozhodnutí, které zkomplikovalo výstavbu zdymadla u Přelouče. „Soud stavbu zastavil, protože ve staveništi byla kolonie motýla modráska. Podle mě by neměl dávat přednost hmyzu před dopravní stavbou.“

Soudcům vytýkal také zrušení územního plánu Jihomoravského kraje, které ohrozilo stavbu dálnice, která spojuje Brno s Vídní nebo za rozhodnutí, jež zmařilo miliardovou investici do spalovny v Plzni. Nová spalovna běží jen ve zkušebním provozu, protože soud podlehl podle Zemana tlaku ekologů. 

Prezident zdůraznil, že jeho kritika soudců není žádným pokoutním našeptáváním. „Tyto věci říkám veřejně. Když jsem jmenoval soudce nejvyššího správního soudu, řekl jsem kupříkladu, že je třeba, aby soud méně podléhal tlaku ekologických aktivistů. Já raději říkám – ekoteroristů. A stojím si za tím,“ podotkl Zeman.  

Jestli by měl prezident jako ústavní činitel kritizovat soudce a zpochybňovat jejich práci, nechtěl hlouběji komentovat. „Kdybych nemohl soudce kritizovat já, nemohl by je kritizovat nikdo,“ dodal.

K případu kamenolomu v Oboře Lánech prezident řekl, že je třeba nechat pracovat policii. „Já jsem tam byl, je tam krásně a dřív tam byl kamenolom na zpevnění nějaké cesty. Nechme to vyřešit policii. A pokud se šéf obory dopustil nějaké chyby, o čemž pochybuji, tak to pak budeme řešit. Dřív ne,“ uzavřel. 

Lidí jako byl Palach je škoda, pro boj za pravdu je potřeba žít

Zeman se vyjádřil také k odkazu Jana Palacha a oslavám, které výročí jeho činu provázely. Sám sebe označil za ďáblova advokáta, když prohlásil, že „Jan Palach mohl protestovat v roce 89. Svou obětí přispěl k tomu, že padl komunistický režim, což však nevyváží smrt člověka.“ 

Janu Palachovi by bylo sedmdesát let, Miloš Zeman je pouze o čtyři roky straší a na události roku 69 si dobře pamatuje. „Když chce někdo bojovat za svoji pravdu, tak pro ni musí žít. Když se zabije, tak jeho život ztratil smysl,“ uvedl.

Další prezidentův komentář

Šikana v ochrance: Policie vyšetřuje Zdeňka Šimana pro podezření z šikany podřízených. „Já se tím zabývám také, nemohu vyloučit nějaké personální změny. Tady asi nebude žádný soud nebo rozsudek, ale na základě řady důkazu připouštím, že by se v mojí ochrance mohla dít šikana, kterou nemám rád. Otázku budu řešit v řádech týdnů,“ řekl Zeman.

Jiří Brady: prezident přeživšího z tábora z Osvětimi, který zemřel 11. ledna, odmítl vyznamenat a nic by na tom neměnil. „Já jsem pana Bradyho nevyznamenal proto, že bych nemohl vyznamenat další stovky přeživších. Proč tedy jeho ano a ostatní ne? Místo toho jsem vyznamenal Petra Becka, který Přežil Terezín, Osvětim i pochod smrti, podařilo se mu otéct a vrátil se se zbraní v ruce bojovat,“ vysvětlovat prezident. 

Lepšolidi: jsou podle prezidenti ti, kdo považují svoje názory za lepší, považují sami sebe za nadřazené, nediskutují, označují ostatní za blbečky a pitomce. Sám Zeman se ale jako člen lepšolidí necítí: „Já jsem to prohlásil na základě konkrétních příkladů, kdy se někdo choval jako hlupák,“ odpověděl na dotaz moderátora, jestli to není i jeho případ. 

Balda a terorismus: „Já bych takového člověka poslal do blázince, ale z titulu prezidenta nemůžu,“ odpověděl po vyslechnutí odposlechů Zeman.

ČSSD a Jana Maláčová: „Paní Maláčová si u mě šplhla, když zrušila Fond dalšího vzdělávání. Měl 650 úředníků, kteří byli teď propuštěni. Je potřeba snižovat počty zbytečných lidí i institucí. Ani já jsem nevěděl, co to bylo za fond.“

K pomníku Jana Palacha prezident nešel, a to prý z prostého důvodu. „Nechtěl jsem se setkat s hlupáky. Takovou skupinu odpůrců považuji za blbce. Můj postoj je výrazem pohrdání, dokonce hlubokého pohrdání. Pokud bych přijel, byl bych tam, uklonil se a odjel. Takhle jsem poslal věnec a ukázal jsem úctu.“

Po otázce, zda příčinou jeho nepřítomnosti nebylo zdraví, se Zeman rozesmál. Narážky na svůj zdravotní stav označil za bezzubé útoky. „Mě maximálně bolí nohy. I biskup Malý se už stal pavlačovou drbnou, protože naznačoval, že jsem byl přes Vánoce v nemocnici. A je mi trochu líto, že i biskup lže,“ nebral si servítky.

Pokud by způsobem ve stylu Palachova odkazu protestoval někdo proti prezidentovi, vzkázal by mu prý jen jednu věc: „Jděte k volbám.“ Zdůraznil, že v dobách, kdy Palach spáchal sebevraždu upálením, svobodné volby nebyly. 

Současní europoslanci zvlčili

Od nadcházejících eurovoleb si prezident slibuje obměnu celého parlamentu a věří, že se kompetence dostanou tam, kam patří. „Evropská komise je byrokratický orgán, ale hraje si na evropskou vládu. Ve skutečnosti je vládou EU Evropská rada složená z prezidentů a premiérů. Proto doufám, že Evropská komise dostane trochu po papuli a někdo jejím členům vysvětlí, že jsou jenom úředníci,“ uvedl.

Stejně tak je optimistou v otázce Brexitu, který je zatím v nedohlednu. Prezident si myslí, že se nakonec obě strany dohodnou. „Často používám termín ‚lose lose’, protože zatím prohrává Británie i Evropská unie. Český plán Brexitu už je připravený. Plně podporuji návrh zákona, který dává britským občanům u nás stejná práva, jaká měli v době, kdy byli v Unii,“ řekl Zeman.

Autor:

Koronavirus

Nemůže-li prezident republiky ze závažných důvodů vykonávat svůj úřad, určuje článek 66, jakým způsobem se o jeho pravomoci podělí další ústavní činitelé.

Nešiřme paniku, říká o nárůstu covidu šéf Motola. Školní volno nedoporučuje

  • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

VIDEO: Letušky se svlékly na protest proti bankrotu aerolinek Alitalia

Desítky bývalých letušek ze zaniklých italských aerolinek Alitalia se v centru Říma svlékly na protest proti snižování...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Havlíček: Domácnostem drceným drahou energií pomůže stát finanční dávkou

Asi deset procent domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou...

Restrikce pro neočkované nebudou, shodla se vláda se zaměstnavateli

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů odmítli trestat neočkované zaměstnance na pracovištích. Ministr vnitra Jan...

Plzeň pomohla pronásledovaným běloruským novinářům, pronajala jim byty

Plzeň pronajala tři městské byty běloruským novinářům, kteří museli odejít ze své vlasti. Zemi vedenou diktátorem...

Neměli respirátor, pilot na ně zavolal policii. Ta žádné pochybení nezjistila

Na pražském letišti musela v noci z neděle na pondělí u příletu letadla společnosti Smartwings na lince ze španělské...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...