Ze sídla prezidentů kamenolom. Stíhaný šéf těží v Lánech tisíce tun horniny

  2:33
Stíhaný šéf lánské obory, kterého dosadil hradní kancléř Vratislav Mynář, prodal obviněné firmě pod cenou dva a půl tisíce náklaďáků kamene vytěžených v sídle prezidentů. MF DNES rovněž zjistila, že Hrad usiluje o to, aby v chráněné oblasti uprostřed více než sto let starého lesa vznikl řádný lom větší než pražské Václavské náměstí.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Veřejnosti nepřístupný lánský zámek je bezmála sto let soukromým sídlem prezidentů. Kdysi tam odpočíval T. G. Masaryk, nyní v Lánech audience přijímá Miloš Zeman. MF DNES ale zjistila, že prezidentská obora začala pod vedením stíhaného šéfa, kterého osobně dosadil Zemanův kancléř Vratislav Mynář, plnit ještě jednu překvapivou funkci. Stal se z ní kamenolom.

Kauza Lány

  • Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila vloni v červnu. Z manipulace zakázky za desítky milionů korun na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava, která je přímo v oboře.
  • MF DNES zjistila, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly dle posudků geologů vůbec potřeba.
  • Mynář to označil za nesmysl. Pak ale další zpevňování za 40 milionů zastavil.
  • Dle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
  • Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana či jejich dcera.
  • Policie přitom v Lánech šetří i minimálně jednu další zakázku. Detektivy zajímá podle nich násobně předražené oplocení.
  • Ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák totiž dle smluv, které redakce získala, za poslední roky prodal na 17 tisíc kubíků kamene vytěžených v Lánech. Tedy asi dva a půl tisíce plně naložených nákladních tater. A to firmě, kterou (stejně jako jeho) policisté už dříve obvinili z manipulace jiné zakázky v sídle prezidenta.

    Stíhaný šéf Lán obviněné firmě přitom kámen podle zjištění redakce přiklepl podivuhodně výhodně – za méně než čtvrtinu běžné prodejní ceny. Za třicet tisíc tun zaplatila ani ne dva miliony korun.

    Firma má k Balákovi blízko. Sponzorovala basketbalový klub ve Strakonicích, jemuž v minulosti šéfoval. Podobně jako další společnosti, které v Lánech získávají v posledních letech zakázky.

    A to není vše. Organizace podřízená Hradu dokonce usiluje o to, aby úřady v Lánech povolily téměř pětihektarový lom. Uprostřed sto padesát let starého lesa by se tak těžil kámen na ploše větší, než je pražské Václavské náměstí. Navzdory tomu, že jde o chráněnou oblast a historickou památku.

    Kde jsme vzali kámen? Za odpověď zaplaťte

    Kde nyní bez odpovídajícího povolení vzal Balák ve veřejnosti nepřístupné oboře zhruba 30 tisíc tun kamene, které prodal, není zcela jasné. Kancléř Mynář otázky odklání na Baláka. A ten na novinářské dotazy odpovídat nechtěl. 

    „Ale pošlete dotaz podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Odpovím obratem,“ sliboval šéf prezidentské obory. A reakce skutečně přišla. Žádost o úhradu 1 200 korun za čas, který vyhledáním informací ze „značného množství dokumentů“ v archivech lesní správy pracovníci obory stráví.

    MF DNES se přitom ptala především na to, odkud pochází kámen, nebo jak Balák určil jeho prodejní cenu. Vycházet je možné alespoň ze dvou smluv, které má redakce k dispozici.

    První smlouva měsíc po zásahu policie

    Vloni totiž sice na konci června Baláka po zátahu v Lánech policisté obvinili z manipulace stamilionové zakázky na zpevnění břehů lánské vodní nádrže Klíčava, jenže kancléř Mynář ho ve funkci nechal s odůvodněním, že respektuje presumpci neviny. Měsíc poté už Balák podepsal první smlouvu na prodej deseti tisíc metrů krychlových kamene, které dle textu měly vzniknout při rozšiřování cesty právě kolem vodní nádrže.

    „Evidenci odebraného množství kameniva povede pověřený zaměstnanec kupujícího,“ nechal dokonce Balák napsat do smlouvy, kterou uzavřel s firmou Energie stavební a báňská, jejíž manažer byl už v té době za Klíčavu také stíhaný. Ve smlouvě se mimo jiné naznačuje, že Energie využije kámen při budování druhé etapy zakázky, za kterou je stíhaný on i Balák.

    Velmi přátelská cena

    Zpevňování břehů vodní nádrže v uzavřené oboře, které je nyní pod drobnohledem elitních detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu, ovšem Mynář nechal letos v létě zastavit. Stalo se tak potom, co MF DNES upozornila na to, že z dřívějška existují posudky geologů, v nichž se píše, že vynaložit stamiliony na úpravu břehů ve veřejnosti nepřístupné oboře je zbytečný luxus.

    Druhá podepsaná smlouva z konce letošního září tak už tvrdí, že dalších sedm tisíc krychlových metrů kamene Energie uplatní při opravách lesní cesty Výrovka. I tuto zakázku Balák stíhané společnosti přiklepl.

    MF DNES se u Energie snažila zjistit, zda nakoupený kámen skutečně použila v Lánech. „Jako vlastník jej používáme ke stavebním účelům,“ uvedl ale jen obecně finanční ředitel Energie Milan Šubrt.

    Cenu metru krychlového kamene Balák nechal ve smlouvě v registru smluv začernit. Redakce ale zjistila, že Energii kámen prodal za 117 korun za kubík. To je podle osloveného geologa, který v minulosti situaci ve veřejnosti nepřístupné oboře měl příležitost zkoumat, mimořádně málo. Za takové peníze se podle něj neprodává ani naprostý kamenný odpad.

    „Vždyť i méně kvalitní kamenivo, které zbude po těžbě, se prodává za zhruba 400 korun za kubík,“ řekl muž, který si kvůli obavám ze msty nepřeje být jmenován.

    Jeho názoru odpovídají i ceníky kamenolomů, které redakce prošla. Cena kamene nejhorší kvality skutečně začíná na 400 korunách za krychlový metr.

    Kladno je proti

    Plány Mynářova muže s kamenem z Lán ovšem těmito dvěma prodeji nekončí. Lesní správa Lány zároveň usiluje o to, aby blízká obec Běleč, do jejíhož katastru část obory spadá, změnila územní plán tak, aby se mohl v sídle prezidentů otevřít oficiální lom.

    Když se začala záležitost zadrhávat, lesní správa si najala externího odborníka Dušana Vrágu. Tomu už předtím vyplatila sto tisíc za vypracování podkladů pro lom.

    „Záměrem objednatele je dosáhnout sezónního obnovení dobývání kamene na břehu vodní nádrže Klíčava,“ píše se v následné smlouvě, která přisuzuje Vrágovi až tisíc korun za hodinu, když lom u příslušných úřadů prolobbuje.

    Odbor životního prostředí města Kladna, který územní plán schvaluje, je ale ostře proti otevření lomu. Experti například rozporují, že projekt jde nazývat obnovením historické těžby.

    „V prostoru se dříve nacházel pouze malý, jasně ohraničený lom otevřený jen pro potřeby stavby vodní nádrže Klíčava. Historický lom byl vytěžen při zabezpečovacích pracích (sanaci svahů) prováděných v posledních dvou letech,“ píše se ve stanovisku. Tam, kde Balák chce vytvořit lom, podle nich těžba kamene nikdy neprobíhala a je tam sto padesát let starý les ve velmi dobrém stavu. Dle dostupných dokumentů úředníkům vadí třeba i to, že Balák chce odstřelovat skály trhavinou uprostřed chráněné oblasti. A navíc by tatry naložené kamením jezdily přímo v ochranném pásmu nádrže na pitnou vodu pro Kladno.

    Utracených 300 milionů a pak lom

    Právě zabránit ohrožení zásobárny pitné vody byl přitom paradoxně v posledních dvou letech argument Hradu, proč je třeba do zpevnění břehů investovat více než 300 milionů korun v zakázkách, které dnes vyšetřuje policie.

    V nejnovější aktualizaci územního plánu obce s dvěma stovkami obyvatel z loňského října tak kvůli zásadním námitkám úřadů lom není. Není ale vyloučeno, že se to v budoucnu změní. 

    „Hrad dokonce nabízel, že pokud se kvůli zapracování lomu do územního plánu jeho příprava opozdí, vzniklé náklady nám zaplatí,“ řekl MF DNES starosta Bělče Jiří Rohla s tím, že pokud se na něj lesní správa opět obrátí, záležitost obec zase otevře.

    Úředníci si přitom dle dokumentace všimli, že organizace podřízená Hradu usiluje o lom velikosti 4,95 hektaru. Podle zákona přitom lom větší než pět hektarů musí projít procesem EIA zkoumající vliv na životní prostředí.

    Nepomohla ani argumentace Lán, že kámen nechtějí prodávat, ale lomem zásobovat výhradně stavby v oboře. Například opravy lesních cest.

    Precizně udržované lesní cesty

    Stíhaný šéf Lán Balák přitom od svého nástupu po prvním zvolení Zemana prezidentem věnuje právě lesním cestám v uzavřeném areálu mimořádnou pozornost.

    Práce projektovala firma Projekt IV, která se rovněž podílela na návrhu oprav, kvůli kterým nyní Baláka stíhá policie. A správa je v mnoha případech rozdělila na etapy, ale hodnota zakázek nepřesáhla šestimilionový limit, za kterým by už bylo třeba vypsat řádnou soutěž.

    Například pracovníci strakonické firmy Znakon kromě toho, že sponzorovali místní basket vedený Balákem, v letech 2014 a 2016 dojížděli 150 kilometrů daleko spravovat polňačky do Lán. V součtu téměř za devět milionů korun.

    Autoři: ,

    Lidé budou odcházet do penze nejpozději v 67 letech, chce nově vláda

    • Nejčtenější

    Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec

    Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští politici a přátelé, ale také evropští státníci. Do Hluboké nad Vltavou dorazil slovenský premiér Robert...

    28. září 2024,  aktualizováno  18:50

    Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo

    Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod Sněžkou ujíždějící kočárek, z něhož vypadl kojenec. Podle důvěryhodného zdroje redakce iDNES.cz dítě...

    26. září 2024  14:09,  aktualizováno  27.9 15:09

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Velký průzkum mezd. Kolik berou v IT, bankách, právníci či zdravotníci

    Rozsáhlý průzkum personální agentury Grafton Recruitment zmapoval letos finanční ohodnocení pracovních pozic napříč obory a regiony. Zároveň přinesl pohled na možnosti uplatnění ve vybraných oborech...

    27. září 2024

    Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

    Premium

    Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy Visa a Mastercard. Finanční instituce v Evropské unii tak v posledních měsících...

    28. září 2024

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

    Premium

    Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

    3. října 2024

    Blízkovýchodní válce jde zabránit, řekl Biden. Údery na Írán řeší s Tel Avivem

    Sledujeme online

    Hrozbu rozšíření války do celého blízkovýchodního regionu lze odvrátit, prohlásil prezident Joe Biden, podle něhož tento cíl bude stát ještě hodně úsilí. Na dotaz, zda se snaží odradit Izrael od...

    4. října 2024  6:55

    Sestra z ruské nemocnice litovala vojáky, dostala osm let v trestanecké kolonii

    Moskevský soud ve čtvrtek odsoudil devětapadesátiletou zdravotní sestru Olgu Menšichovou k osmi letům v trestanecké kolonii. Podle obžaloby si na sociální síti dovolila kritizovat ruskou válku proti...

    4. října 2024  6:39

    Poslanci dokončí debatu o návrhu vlády, který zvýší věk odchodu do penze

    Poslanci dokončí druhé čtení vládního návrhu důchodové reformy. Skupina vládních poslanců navrhuje stanovit nový strop věku pro odchod do penze na 67 let, zatímco opoziční ANO a SPD trvají na...

    4. října 2024  5:55

    Brnem projede 270 rychlovlaků každý den. Přestavba kolejí má začít v roce 2028

    Vysokorychlostních vlaků směřujících do Vídně, Budapešti, Berlína nebo třeba do Zlína či nedalekých Luhačovic má v budoucnu projíždět Brnem kolem 270 denně. Připojí se tak k dalším více než dvěma...

    4. října 2024

    Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

    Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

    Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

    Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy...

    Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

    Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

    Horší než nejčernější scénář. Převézt zboží nešlo, říká majitel vyplavené firmy

    Jeseníkem se prohnala velká voda, smetla většinu města, nešetřila domy ani firmy. Malé říčky Bělá a Staříč způsobily...

    Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

    V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...