Huawei přesvědčoval Babiše o své bezpečnosti, premiér hájil postoj vlády

  11:10aktualizováno  11:10
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz v Davosu) - Vrcholoví představitelé čínské technologické společnosti Huawei se v pátek setkali v Davosu s českým premiérem Andrejem Babišem, aby mu prezentovali bezpečnost a transparentnost svých technologií. Zaštiťovali se také spoluprací s německým úřadem pro bezpečnost a zřízením střediska Huawei pro kybernetickou bezpečnost v Bruselu.

Český premiér Andrej Babiš během setkání s předsedou představenstva čínské firmy Huawei Kenem Hu. | foto: ČTK

Společnost Huawei už v listopadu 2018 otevřela Centrum kybernetické bezpečnosti v Bonnu, a to za účasti šéfa Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky (BSI), což je v podstatě obdoba českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Rizikovost Huawei zohledněte už při zadání zakázky, doporučil úřad

Právě NÚKIB v polovině prosince 2018 vydal varování před užíváním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei Technologies a ZTE Corp. Podle úřadu vyžadují čínské zákony po soukromých společnostech součinnost při zpravodajských aktivitách. Premiér Babiš proto nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od Huawei a v lednu vláda uložila správcům kritické infrastruktury jako jsou například elektrárny nebo zdravotnická zařízení, aby provedli analýzu rizik užívání softwaru a hardwaru čínských společností. 

Postoj české vlády Babiš zopakoval i zástupcům Huawei během Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. A český premiér také zdůraznil, že je nezbytné zahájit diskusi o kybernetické bezpečnosti na úrovni všech členských států EU, neboť se jedná o globální problematiku.

Za českou stranu se jednání dále zúčastnili Karel Havlíček z Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace a Vladimír Dzurilla, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci. Za Huawei jednal Rotating CEO pan Ken Hu, a Yan Lida, President of Enterprise Business Group a člen představenstva Huawei.

Zástupci Huawei informovali českou stranu o bezpečnosti a transparentnosti jejich technologií a o důrazu, který na tyto aspekty kladou. Představili klíčové reference Huawei zejména z oblasti automotive, telekomunikací a energetiky napříč EU. A informovali o zřízení nového technologického střediska Huawei pro kybernetickou bezpečnost v Bruselu, které se bude otevírat v březnu 2019. 

Soros: Číňané jsou rizikem pro zbytek světa

Téma Huawei a bezpečnost jejich produktů na ekonomickém fóru v Davosu značně rezonovalo. Ve svém projevu je zkritizoval například finančník George Soros. „Místo vedení obchodní války prakticky s celým světem by se měly Spojené státy zaměřit na Čínu. Vůči společnostem jako Huawei či ZTE by měly rázně zakročit,“ uvedl. 

Pokud totiž tyto firmy ovládnou trh se sítěmi 5G, budou podle něj představovat „neakceptovatelné bezpečnostní riziko pro zbytek světa“.

PŘEHLEDNĚ: Jak se vyvíjela kauza Huawei

  • Už roce 2012 zpráva tajných služeb pro americký Kongres ukázala, že firmy jako Huawei a ZTE jsou úzce spojeny s čínskou armádou, která koordinuje kybernetickou špionáž vůči USA
  • Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 17. prosince 2018.
  • Postup úřadu premiér Andrej Babiš nejprve kritizoval, nakonec své stanovisko přehodnotil.
  • V úterý 18. prosince Babiš nařídil, že se úřad vlády musí zbavit všech telefonů od společnosti Huawei.
  • Kvůli případu se v neděli 23. prosince premiér sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda pak napsala, že se varování před technologiemi nezakládá na skutečnostia bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb. 
  • Premiér Babiš obvinil čínského velvyslance ze lži. Diplomat se pak sešel s předsedou Senátu i ministrem zahraničí a uznal prý chybu.
  • Prezident Miloš Zeman NÚKIB otevřeně kritizoval v rozhovoru pro TV Barrandov 10. ledna 2019. Postup úřadu podle něj ohrozil ekonomické zájmy země.
  • Vše kolem kauzy Huawei najdete přehledně zde.
Čína za Huawei chystá odvetu, ohrožena je Škoda i PPF, tvrdí Zeman
Ilustrační snímek
Vláda vyzvala více než sto úřadů, aby prověřily používání technologie Huawei

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Našli jsme 8,6 miliardy na zvýšení rodičovského příspěvku, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Dospěli jsme k dohodě o zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020, oznámil...

Přísun čisté ropy z Ruska vázne. Do Česka dorazí později, než se čekalo

V podniku Mero spravují ropné rezervy České republiky(18. července 2012,

Čistá ropa z Ruska by měla do Česka přitéct mezi 26. a 28. květnem. Na twitteru to v pátek uvedl předseda Správy...

Stát chce koupit hutě ArcelorMittal za korunu, tvrdí Babiš

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš to uvedl v pondělním vydání...

Najdete na iDNES.cz