Stát chce okrádat podruhé, odsoudil Kalousek zdanění náhrad církvím

  11:58aktualizováno  13:41
Snahu vládních stran ANO a ČSSD zdanit společně s komunisty, kteří vznik vlády umožnili, zdanění náhrad církví, ostře odsuzuje opozice. Velmi kriticky se vyjádřili lidovci, STAN, TOP 09 i ODS. „Je to naprosto nepřijatelná hanebnost, kdy okradený má být okraden podruhé,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek a poslankyně Helena Langšádlová | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Pustil se do prezidenta Miloše Zemana, který je zdanění náhrad církvím nakloněn prezident republiky na to hledí nikoli podle toho, jak moc je to konformní s Ústavou České republiky, ale jak se sám cítí nahněván nebo milostivě naladěn, to pak není prezident republiky,“ řekl Kalousek, jenž byl ministrem financí ve vládě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, která restituce prosadila.

„Je to útok na právní stát a na právní jistoty,“ řekl také šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Podle šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška se stávající vládní koalice chová protizákonně.

„Není možné smlouvu porušovat jednostranně,“ řekl v úterý Bartošek. Svým postupem dává vláda podle něj jasně najevo, že negarantuje právní stabilitu. Bělobrádka zaráží, že se vláda rozhodla návrh komunistů podpořit i přes negativní názor právníků.

„I samotní autoři tuší, že ten návrh může narazit u Ústavního soudu. Já v tuto chvíli mohu říci, že my nepřipravujeme ústavní stížnost. Myslím, že v prvé řadě se na ústavní soud obrácí samy samotné církve,“ kritizoval plán zdanit náhrady církvím šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vadí mi, že se nemuví o odluce církví od státu, s níž zákon také počítá.

Nějaká revize církevních restitucí by měla proběhnout, říká ČSSD

Plán zdanit náhrady církvím a schválit návrh, který předložili komunisti, hájil šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Připomněl, že jeho strana protestovala, když bývalá pravicová vláda církevní restituce schvalovala. „Bylo nám vyčítáno, že s tím nic neděláme,“ řekl Chvojka. Bylo to podle něj proto, že v minulé koalici ČSSD s ANO byli i lidovci, kteří jakoukoli snahu revidovat církevní restituce schválené vládou ODS, TOP 09 a Věcí veřejných blokovali. „Nějaká revize církevních restitucí by měla proběhnout,“ řekl šéf Chvojka.

Šéf poslanců TOP 09 Kalousek se pustil nejen do vlády, ale také do Pirátů, a to kvůli výroku šéfa poslanců Jakuba Michálka, který plán zdanit církve přirovnal ke zdanění zisků solárních baronů. „Mělo by to být revidováno, jako byly revidovány zisky solárních baronů,“ řekl totiž Michálek, který při jednání ústavně-právního výboru návrh komunistů spolu s nimi, s ČSSD a ANO podpořil. Piráti podle Michálka budou mít volné hlasování.

„To, co mě uráží snad ještě víc než ten návrh samotný, je názor některých kolegů z Pirátské strany, že to je stejné jako zdanění solárních baronů nebo výsluhy příslušníků ozbrojených sborů,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Kalousek.

„Solární baroni, ani bývalí důstojníci se nedostali do situace, kdy byli vyhnáni ze svých domovů, kdy byli vražděni, mučeni, bylo jim sebráno úplně všechno a teprve po sedmdesáti letech jim bylo něco vráceno. Když jim po 70 letech bylo něco vráceno, tak stát, který kdysi mučil, věznil a kradl, chce okrádat podruhé,“ uvedl Kalousek. Srovnání, které používají někteří lidé z Pirátské strany, je podle něj vrcholně urážlivé.

Piráti chtějí od Babiše podklady, jinak se má zákon odložit

Michálek ale v úterý řekl, že Piráti uznávají církevní restituce. „Nicméně domníváme se, že ten postup, kterým byly schváleny, ta konkrétní výše finanční náhrady ve výši 59 miliard korun byla stanovena poněkud netransparentně,“ řekl šéf poslanců Pirátů.

Michálek uvedl, že Piráti vyzvali Babiše, aby vláda poslancům a veřejnosti předložila podrobnou odbornou analýzu vycházející z aktuálních údajů Českého statistického úřadu, která transparentně doloží vyčíslení výše paušální finanční náhrady. „V případě, že vláda nedoloží, že by ta věc měla být zrevidována, tak se obáváme, že ten zákon skutečně může vyvolat pochybnosti u Ústavního soudu,“ řekl Michálek. Poslanecká sněmovna by podle Pirátů měla přerušit projednávání zákona do doby, než poslanci obdrží důkladné a podrobné podklady.

Podle šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, jehož strana zákon předložila, může názor, že zdanění náhrad církvím je protiústavní, vyslovit pouze Ústavní soud, ne politici ve Sněmovně, kteří proti návrhu komunistů protestují. Každý dar, řekl komunista Filip, podléhá zdanění. Trvá na tom, že část toho, k čemu se stát zavázal, není restitucí, ale darem státu církvím.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Poslanci uctili Gotta minutou ticha, chtějí zaujmout stanovisko k Turecku

Sněmovní strany se chtějí v dolní komoře zabývat tureckou vojenskou operací v Sýrii. Po začátku úterní schůze uctili...

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Z miliardového tendru na obrněnce odstoupila Puma, zůstávají tři uchazeči

V soutěži na dodávky 210 pásových obrněných transportérů pro českou armádu zůstávají jen tři výrobci, kteří v úterý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz