KSČM varuje vládní strany před odmítnutím schůze ke zdanění náhrad církvím

  17:24aktualizováno  17:24
Komunisté varovali ANO a sociální demokraty před odmítnutím programu mimořádné schůze Sněmovny, kterou se rozhodli vyvolat kvůli snaze prosadit zdanění finančních náhrad církvím. „Asi bychom těžko některým jednotlivcům vysvětlovali, že poslanci z vládních lavic nevědí, co chtějí,“ řekl iDNES.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš.

Asi bychom těžko některým jednotlivcům vysvětlovali, že poslanci z vládních lavic nevědí, co chtějí, varoval vládu před odmítnutím programu mimořádné schůze ke zdanění náhrad církvím komunista Jiří Dolejš. | foto: Facebook KSČM

Vládu čeká příští týden zásadní hlasování o zákonu roku, státním rozpočtu. A  menšinový kabinet ANO a ČSSD nutně potřebuje hlasy komunistů. Jiné strany zatím s vládou pro rozpočet hlasovat nechtějí.

Ve čtvrtek se na popud komunistů koná mimořádná schůze Sněmovny, na níž chtějí dosáhnout toho, aby bylo dokončeno druhé čtení zákona o zdanění náhrad církvím, což se zatím odpůrcům z pravicové opozice daří blokovat.

„Musím říci, že ještě před tolerancí vzniku vlády byl vyřčen a realizován příslib jednak ANO a jednak sociální demokracie, že s tímto zákonem nemají problém. Bylo by velmi nelogické, kdyby stejná skupina poslanců zablokovala program svolané sněmovny,“ uvedl Dolejš.

Do Vánoc chtějí komunisté dokončit druhé čtení zákona

„I ti, kteří jsou kritičtější vůči návrhu, tak pochopili, že bychom do Vánoc alespoň druhé čtení mohli mít ukončeno a pokud by se někdo začal stavět zcela alogicky do jiné pozice, tak bychom to museli vyhodnotit,“ řekl iDNES.cz rozpočtový expert KSČM a bývalý místopředseda strany Dolejš.

Další požadavky KSČM na vládu Andreje Babiše

Komunisté chtějí s ministrem dopravy Danem Ťokem vést dialog o vhodnosti PPP projektů (partnerství veřejného a soukromého sektoru) při stavbě dálnic. „Ta metoda nepřináší předpokládané výsledky,“ řekla poslankyně Květa Matušovská.

„Máme pochybnosti o postojích a zájmech ministerstva dopravy v případě Českých drah jako národního dopravce. Liberalizace musí probíhat tak, aby všichni měli na startovní čáře srovnatelné podmínky,“ uvedla poslankyně.

Bytová výstavba by si podle KSČM zasloužila více politické pozornosti, ale také větší objem financí. Dolejš připomněl toleranční patent. „Při vzniku této vlády nám bylo přislíbeno a bylo to i vtěleno do programového prohlášení vlády, že vládní prioritou se stane nová koncepce bydlení, v jejímž rámci bude navýšen objem prostředků na dostupné, nájemní bydlení,“ řekl Dolejš.

Zmínil návrh přidat 300 milionů korun na nájemní bydlení. „Andrej Babiš ani ministryně Dostálová si nemohou myslet, že mají odfajfkováno, že mají splněno,“ řekl poslanec KSČM.

Připomněl, že v sobotu, tedy krátce před konečným schvalováním rozpočtu, se sejde Ústřední výbor KSČM a kromě schvalování lídrů kandidátky do Evropského parlamentu bude řešit aktuální vztah k vládě a k tomu, jak plní sliby.

Pro svolání mimořádné schůze komunisté získali 65 poslaneckých podpisů. K jejich iniciativě se přidala část poslanců ANO, ČSSD a SPD Tomia Okamury.

Zdanění církevních restitucí bylo jedním z požadavků, jímž komunisté podmínili toleranci vzniku menšinového kabinetu ANO a ČSSD. A vládu Andreje Babiše podrželi i při hlasování o nedůvěře, které vyvolala opozice.

Ústavně-právní výbor Sněmovny chce účinnost návrhu předloženého komunisty odložit na leden 2020, aby zákon mohl posoudit Ústavní soud. Komunisté i Babiš považují výši náhrad církvím za nadsazenou. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá.

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen za vlády Petra Nečase. Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci.

Církve vyzvaly k odmítnutí návrhu komunistů

Zástupci církví vyzvali ve středu k razantnímu odmítnutí návrhu na zdanění církevních restitucí. Komunistický návrh je podle nich nehorázný a odporuje právu člověka vlastnit majetek, které zakotvuje Všeobecná deklarace lidských práv. Prohlášení podepsali zástupci České biskupské konference, Ekumenické rady církví v ČR a Federace židovských obcí v ČR.

Připomínají, že svět si tento týden připomíná 70 let od přijetí deklarace Valným shromážděním OSN. „V Článku 17 se zde výslovně praví, že každý má právo vlastnit majetek a nikdo nesmí být svévolně svého majetku zbaven. Oba totalitní režimy, jak nacistický, tak komunistický, tento základní postulát flagrantně a brutálně porušovaly,“ uvedli autoři prohlášení.

„Spoléhat na to, že další bezpráví zastaví až Ústavní soud, je politicky cynické, nezodpovědné a z morálního hlediska nepřijatelné. Je to svým způsobem podvod na voličích, kterým se pak řekne, že byla snaha, ale nějak to nevyšlo,“ míní signatáři výzvy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

„Zagorová, je to milá holka.“ Od Jakešova legendárního projevu uběhlo 30 let

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš hovoří před okresními komunistickými...

Nenápadný socialistický kulturák na okraji Plzně byl místem, kde tehdejší generální tajemník Ústředního výboru...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz