Zdanění náhrad církvím? Poslanci ANO podpořili odklad, ale koalice řekla ne

  9:43aktualizováno  15:49
Bitva o církevní restituce vrcholí. Zdanění náhrad církvím se má podle rozpočtového výboru posunout o dva roky, na začátek roku 2021. Doporučil to rozpočtový výbor Sněmovny, a to navzdory komunistům, kteří s odkladem nesouhlasili. Podle šéfky rozpočtového výboru KSČM Miloslavy Vostré si to její strana bude chtít vyříkat s premiérem Andrejem Babišem.

„My jsme ten návrh nepodpořili, protože v něm nevidíme žádnou logiku a spíše jsme to brali, že to je návrh politický, to znamená co nejdále účinnost té novely,“ řekla Vostrá. Komunisté byli podle ní srozuměni s tím, že zákon začne platit od ledna příštího roku, ale rozhodnutí poslanců za ANO podpořit delší odklad je nemile překvapilo.

„Ano, budeme vyjednávat,“ odvětila na otázku, zda se kvůli tomu KSČM obrátí na Babiše. Nechtěla předjímat, zda by komunisté mohli přehodnotit postoj k vládě, kdyby ANO neustoupilo, zda by - jak řekla - komunisté dělali „tak drastické závěry vůči vládě“.

Faltýnek nevidí k odkladu důvod

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale po jednání koaliční rady řekl, že důvod odkládat účinnost návrhu nevidí. Sněmovna by mohla zákon schvalovat na své nejbližší schůzi, která má začít 22. ledna.

„My jsme se koaličně shodli na tom, že budeme podporovat termín 1. ledna 2020,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Odložení zdanění náhrad o dva roky navrhl poslanec za ODS Marek Benda, a to kvůli tomu, aby se k záměru mohl vyjádřit Ústavní soud. Pravicoví poslanci jsou totiž přesvědčeni, že taková úprava církevních restitucí nemůže přes Ústavní soud projít. Podobu restitucí totiž církvím negarantuje jen zákon, ale také smlouvy, které podepsaly s expremiérem Petrem Nečasem. A ke změně smluv garantujících i finanční náhrady by byl nutný souhlas obou stran.

„Kdybychom měli všechny zákonné normy podmiňovat tím, že se někdo obrátí na Ústavní soud, že budou účinné, až Ústavní soud rozhodne, asi bychom se dost načekali,“ odmítla argument pravicové opozice komunistka Vostrá.

Poslanci budou zákon schvalovat na lednové schůzi Sněmovny a hlasovat se bude i o návrhu poslance TOP 09 Dominika Feriho zákon, se kterým přišli komunisté, úplně zamítnout. Naopak Vostrá avizovala, že její strana bude chtít, aby zákon začal platit dříve a vládní hnutí ANO podpořilo postoj KSČM.

Zdanění náhrad církvím bylo podmínkou pro vládu od KSČM

Zdanění církevních restitucí bylo jedním z požadavků, jímž komunisté podmínili toleranci vzniku menšinového kabinetu ANO a ČSSD. A vládu Andreje Babiše pak podrželi i při hlasování o nedůvěře, které vyvolala opozice. Pomohli také vládě schválit rozpočet na letošní rok.

Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Platný zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci.

Zákon má také pomoci k postupné odluce státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se totiž postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Zdanění náhrad slibovali už před volbami v roce 2013 sociální demokraté. Když se po volbách rozhodli sestavit koalici s KDU-ČSL, tento jejich volební slib šel „k ledu“. Když loni vznikla dohoda o vládě ANO a ČSSD tolerované komunisty, zdanění náhrad církvím se vrátilo na stůl. Je mu nakloněn i Babiš, který výši náhrad považuje za přemrštěnou. A ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD dokonce těsně před Vánoci dorazil na křest knihy Ve znamení kříže bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, která se kriticky vymezuje k církevním restitucím.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Ze zimy do léta. Mírné české jaro mizí kvůli změnám klimatu

Včela medonosná (28. února 2019)

Astronomické jaro je tady. To skutečné, během něhož se příroda pomalu probouzí s tím, jak se teploty den ode dne...

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

Senát na návrh Hilšera odsoudil porušování lidských práv Čínou

Marek Hilšer složil senátorský slib. (14. 11. 2018)

Senát na návrh Marka Hilšera přijal usnesení, jímž odsoudil represe čínského režimu vůči menšinám a náboženským...

Najdete na iDNES.cz