Zdanění náhrad církvím? Poslanci ANO podpořili odklad, ale koalice řekla ne

  9:43aktualizováno  15:49
Bitva o církevní restituce vrcholí. Zdanění náhrad církvím se má podle rozpočtového výboru posunout o dva roky, na začátek roku 2021. Doporučil to rozpočtový výbor Sněmovny, a to navzdory komunistům, kteří s odkladem nesouhlasili. Podle šéfky rozpočtového výboru KSČM Miloslavy Vostré si to její strana bude chtít vyříkat s premiérem Andrejem Babišem.

„My jsme ten návrh nepodpořili, protože v něm nevidíme žádnou logiku a spíše jsme to brali, že to je návrh politický, to znamená co nejdále účinnost té novely,“ řekla Vostrá. Komunisté byli podle ní srozuměni s tím, že zákon začne platit od ledna příštího roku, ale rozhodnutí poslanců za ANO podpořit delší odklad je nemile překvapilo.

„Ano, budeme vyjednávat,“ odvětila na otázku, zda se kvůli tomu KSČM obrátí na Babiše. Nechtěla předjímat, zda by komunisté mohli přehodnotit postoj k vládě, kdyby ANO neustoupilo, zda by - jak řekla - komunisté dělali „tak drastické závěry vůči vládě“.

Faltýnek nevidí k odkladu důvod

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek ale po jednání koaliční rady řekl, že důvod odkládat účinnost návrhu nevidí. Sněmovna by mohla zákon schvalovat na své nejbližší schůzi, která má začít 22. ledna.

„My jsme se koaličně shodli na tom, že budeme podporovat termín 1. ledna 2020,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová.

Odložení zdanění náhrad o dva roky navrhl poslanec za ODS Marek Benda, a to kvůli tomu, aby se k záměru mohl vyjádřit Ústavní soud. Pravicoví poslanci jsou totiž přesvědčeni, že taková úprava církevních restitucí nemůže přes Ústavní soud projít. Podobu restitucí totiž církvím negarantuje jen zákon, ale také smlouvy, které podepsaly s expremiérem Petrem Nečasem. A ke změně smluv garantujících i finanční náhrady by byl nutný souhlas obou stran.

„Kdybychom měli všechny zákonné normy podmiňovat tím, že se někdo obrátí na Ústavní soud, že budou účinné, až Ústavní soud rozhodne, asi bychom se dost načekali,“ odmítla argument pravicové opozice komunistka Vostrá.

Poslanci budou zákon schvalovat na lednové schůzi Sněmovny a hlasovat se bude i o návrhu poslance TOP 09 Dominika Feriho zákon, se kterým přišli komunisté, úplně zamítnout. Naopak Vostrá avizovala, že její strana bude chtít, aby zákon začal platit dříve a vládní hnutí ANO podpořilo postoj KSČM.

Zdanění náhrad církvím bylo podmínkou pro vládu od KSČM

Zdanění církevních restitucí bylo jedním z požadavků, jímž komunisté podmínili toleranci vzniku menšinového kabinetu ANO a ČSSD. A vládu Andreje Babiše pak podrželi i při hlasování o nedůvěře, které vyvolala opozice. Pomohli také vládě schválit rozpočet na letošní rok.

Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Platný zákon počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci.

Zákon má také pomoci k postupné odluce státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se totiž postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Zdanění náhrad slibovali už před volbami v roce 2013 sociální demokraté. Když se po volbách rozhodli sestavit koalici s KDU-ČSL, tento jejich volební slib šel „k ledu“. Když loni vznikla dohoda o vládě ANO a ČSSD tolerované komunisty, zdanění náhrad církvím se vrátilo na stůl. Je mu nakloněn i Babiš, který výši náhrad považuje za přemrštěnou. A ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD dokonce těsně před Vánoci dorazil na křest knihy Ve znamení kříže bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka, která se kriticky vymezuje k církevním restitucím.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Být světlem pro jiné. Proti režimu se upalovali mniši, studenti i komunisté

Hořící vietnamský mnich Thích Quang Duc. Snímek byl oceněn World Press Photo a...

V roce 1963 se upálil buddhistický mnich Thich Quang Duc. Chtěl tak přimět jihovietnamský režim, aby zastavil perzekuci...

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Najdete na iDNES.cz