Pirát Michálek kývl s komunisty a vládními stranami na zdanění náhrad církvím

  10:23aktualizováno  11:20
Zdanění finančních náhrad církvím, které navrhli komunističtí poslanci, bude mít širší podporu, než jen od stran, které sestavily či podporují vládu. Pro byl ve Sněmovně při jednání ústavně-právního výboru i Pirát Jakub Michálek a zástupce SPD Jan Hrnčíř. Zákon by také mohl začít o rok později, až od roku 2020, protože skončí u Ústavního soudu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Odklad účinnosti navrhl při jednání ústavně-právního výboru jeho předseda Marek Benda z ODS. „Aby byl vytvořen prostor pro přezkum Ústavního soudu,“ řekl  Autor návrhu, komunistický poslanec Vladimír Koníček, s tím souhlasil a pro přijetí této změny pak hlasovali všichni, i komunističtí poslanci.

Zdanění finančních náhrad, které vydává stát církvím za majetek, jenž nemůže být vrácen, bylo jednou z podmínek komunistů, aby podpořili menšinovou vládu Andreje Babiše, kterou sestavily ANO a ČSSD. Kromě těchto tří stran zákon podpořil zástupce SPD ve výboru Hrnčíř a také Pirát Michálek. Jeho kolega Mikuláš Ferjenčík se zdržel, stejně jako bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková z ANO.

„Určitá revize církevních restitucí by měla být,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. „Uvědomujeme si riziko s tím spojené,“ řekl komunista Stanislav Grospič. I on připustil, že zákon nakonec nejspíš skončí u Ústavního soudu.

Piráti budou mít podle šéfa jejich klubu Michálka volné hlasování. Někteří se kloní k tomu, že by se do výše náhrad zasahovat nemělo, jiní k dílčí změně prostor vidí. „Stejně jako byly revidovány částky solárním baronům,“ řekl Michálek. I od Pirátů by tedy nějaké hlasy pro zákon mohly být. A zdanění náhrad podporuje i hnutí SPD Tomia Okamury.

Občanský demokrat Benda řekl, že by zákon měl být rovnou odmítnut,  považuje ho i bez verdiktu soudu za zjevně protiústavní. „Nejvíce to postihne malé církve bez majetku,“ uvedl Benda. „Součástí zákona je odluka církví od státu,“ hájil schválené vyrovnání s církvemi lidovec Marek Výborný.

Zákon o církevních restitucích schválený za vlády Petra Nečase počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během třiceti let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.

Stát by návrhu komunistů mohl zdaněním finančních náhrad získat každoročně zpět zhruba 380 milionů z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Za celou dobu vyplácení náhrad by šlo asi o jedenáct miliard korun.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Při nárazu auta do stromu zahynul na Písecku dvacetiletý řidič

Ilustrační snímek

Smrtelná dopravní nehoda se stala brzy ráno na Písecku. Mladý řidič osobního auta tam narazil do stromu a utrpěl...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

EU má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy, tvrdí Klaus

„Evropská unie má jediný cíl: vymazat národní státy z mapy Evropy,“ prohlásil...

Bývalý prezident Václav Klaus během probíhajících voleb do Evropského parlamentu ostře kritizoval stávající vedení EU....

Najdete na iDNES.cz