Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Zastřelit alespoň jednoho Rusa

  1:00aktualizováno  1:00
Dvě velká témata soupeří v těchto dnech o prvenství, olympijské hry a ruská okupace. Říká to haiku: Okupace s tanky vede o dvě branky, olympiáda má zase o sedm vteřin lepší čas.

Hrdinové vznikají pořád. Čtyřicáté výročí ruské invaze je k tomu dobrá příležitost. | foto: Eva Vančurová

Olympiáda je velký byznys politiků a investorů. Ti investoři mi nevadí, proč ne, když to někoho baví a někdo na té zábavě vydělá velké peníze. Povážlivější jsou ti politici. Dělají ze sportovců cvičence zapřažené do jejich státních kár.

Proč je někde lepší režim, když někdo vyskočí výš nebo dá víc branek, bylo mi vždy záhadou. Sportovců je mi líto, mají sport rádi, tak dělají šašky. Jsou na tom jako my ostatní. Kolikrát, že máme něco rádi, i my děláme šašky. Láska člověka ponižuje. Ach jo.

Na sportu je také špatné to pěstování umělých lidí – rostou ke zlaté od dvou let. Co s nimi pak, po zlaté, líheň neřeší. Připomíná to nacistické líhně nordických nadlidí.

Podivný je také veliký a nečekaný rozruch kolem okupace v roce 1968. Ani není opravdu kulaté výročí, ani Rusové nevynikli ničím mimořádným, aby si takové vzpomínky zasloužili. Je dost protivné vyprávět, jak někdo okýnkem zahlédl první tank a co volala z kuchyně matka.

Záplavy fotografií, filmů, vzpomínek starých zbrojnošů mají asi zastřít to hlavní: nikdy jsme se s komunistickou diktaturou a ruskou okupací nevyrovnali – ani právně, ani lidsky, ani filozoficky. Burácení pamětníků je možná poslední opona, která se nad touto bědnou historií zatahuje.

Burácení je to dost komické. Kdo byl hrdina, jak se odvážil, že měl namále, za rohem že stříleli, Rusákům to řekl od plic rusky.

V jedné pražské ulici je pomníček padlého. Zastřelili ho, když nesl sklenici se sádlem. Sádla bylo tehdy málo, nesl ho z Dejvic do Michle, kde se dalo dobře prodat. Nebylo to však v roce 1968, kdy už bylo sádla dost, nýbrž v roce 1945, a nezastřelili ho Rusové, nýbrž Němci. Sádlo mezitím někdo ukradl, protože sádla, jak říkám, byl nedostatek.

Hrdinové vznikají pořád. Čtyřicáté výročí ruské invaze je k tomu dobrá příležitost. V médiích koluje rozhovor s ruským generálem-darebákem, který dodnes věří, že okupanti nám přišli pomoct a zachránit nás od imperialistů.

Lže, že po něm Češi stříleli. My se mu smějeme, že je blbý, že po něm nikdo nestřílel a že nás nezachránili, nýbrž zotročili. Smích však k ničemu není, zastřelit jsme ho rozhodně měli. Mohl mít v Praze na nábřeží pěkný hrob – zde leží generál okupant.

Dnešní Čechy by hrob štěpil. Jedni by ho chtěli přesunout někam k čertu, druzí by se dovolávali piety a humanity. Takovými hloupostmi bychom se vysilovali. Nandat to Rusákovi generálovi nás těší, ale že máme takových postav, jako je ten starý okupant, plnou vlastní zem, plný kus parlamentu, v Dejvicích ukradené vily plné Jakešů, nás nijak nevzrušuje.

Komunismus někdy vypadá, jako by ho Češi vymysleli. Husity chválíme dodnes – měli komunistický program: vraždit, zapalovat, bořit a slibovat budoucí ráj, který tu zkázu ospravedlňuje. Říkáme: Ať žije husitská demokracie!

Srpen 1968 - čtyřicet let od okupace

Skutečným a asi jediným hrdinou okupace byla jistá antikomunistická profesorka ruštiny z Karlovy univerzity. Protože nemohla vydržet pravopisné chyby na protiruských nápisech v ruštině, chodila po Praze s barvou a chyby v azbuce opravovala.

Představovala jinou kulturu než tanky Rusů. Dokazovala, že když se kácí les, nemusí lítat třísky, nýbrž se může dbát na pravopis. Je to strhující obraz. Jedou tanky a ona před hlavněmi opravuje pravopisnou chybu v nápisu "Ruský debile!"

Překovejme meče v pravopis, chtělo by se zpívat. Zkuste si říct nahlas: zastřelit alespoň jednoho Rusa. Určitě se leknete. Střílet totiž mohou jen oni, vy ne. Vy jste humanisti.

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Uchránil dceru před střelcem v Ostravě. Je hrdinou, říká vězeňská služba

Dvě z šesti obětí úterní střelby v ostravské fakultní nemocnici byli příslušníci Vězeňské služby. Její generální...

Výjimka, kterou si můžeme dovolit, zastal se šéf ODS starosty Novotného

Špičky ODS se postavily za Pavla Novotného. Starosta Řeporyjí přitáhl pozornost nápadem postavit pomník vlasovcům,...

Praha musí rozhodnout, zda přístřešky MHD postaví soukromník, nebo město

Praha zvažuje dvě varianty pořízení přístřešků pro MHD, které nahradí ty stávající vlastněné firmou JCDecaux. Té v roce...

Střelce z Ostravy udala matka. Její informace byly pro policii klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Najdete na iDNES.cz