Stav nouze vyhlásila vláda v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Libereckém kraji a kraji Vysočina. K tomu platí v dalších osmi okresech - Trutnově, Náchodě, Jičíně, Bruntále, Benešově, Příbrami, Kutné Hoře a Kolíně. - více zde
Skončit má do 5. února. Kabinet tím chce urychlit těžbu spadaného dřeva. Přináší to ale sebou řadu omezení, jako například zákaz vstupu do lesů. Lidem, kteří se budou pohybovat v oblastech polomu, hrozí až padesát tisíc pokuty.
Omezení se netýkají turistických cest, jako jsou lanovky a sjezdovky (jejich pozemky nepatří do lesního fondu) nebo běžecké tratě. Provoz na těchto trasách řeší jednotlivé obce. U vleků pak rozhoduje, zda vedou lesem. Stejné je to u dálnic, silnic a místních komunikací. Ty by měly být bez omezení průjezdné.
Lidi upozorní tabule
Například na Bruntálsku jsou sice polomy jen na některých místech, ale zasažená oblast je rozsáhlá. "Mnohdy se jedná pouze o místa, kde je narušených třeba pár stromů, které ale ohrožují silnici," řekla iDNES.cz mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Swiderová.
"V uzavřené oblasti vyvěšujeme cedule s upozorněním. Pokud tudy vede turistická stezka, lidé se o omezení dozví už na jejím začátku," dodala. Podle ní čeká na případné hříšníky spíš než přísné postihy domluva.
Tiskový mluvčí společnosti Lesy ČR Tomáš Vyšohlíd potvrdil, že na dodržování zákazu budou dohlížet lidé z lesní stráže. Do nejvíce postižených lokalit bude vyjíždět také policie.
"Stráž může případně uložit pokutu, ale bude spíše varovat před ohrožením života a domlouvat lidem, kteří by se po lesích pohybovali," řekl Vyšohlíd iDNES.cz.
Krize nahrává nelegální těžbě
Lidé v Plzeňském kraji mohou potkat u lesů také dopravní policii. "Budeme se zaměřovat na komunikace, odkud se bude těžit spadané dřevo," sdělila mluvčí plzeňské policie Ilona Týmlová.
"Budeme kontrolovat dodržování zákazu pobytu v zakázaných oblastech. Prohřešky budeme řešit jako přestupky," dodala.
Stav nouze pomáhá při odklízení polomů lesníkům také v Jihočeském kraji. Orkán tam pokácel přes čtyři miliony metrů krychlových dřeva a způsobil stamilionové škody.
"Zákazy vstupu by se měly týkat míst, kde je skutečná kalamita," sdělil iDNES.cz Karel Janda z jihočeského Krajského úřadu.
"Samozřejmě aktuální pro nás je i to, aby nedocházelo k nelegálnímu těžení padlého dřeva, krizová situace tomu plně nahrává," řekl ČTK ředitel jihočeské policie Bohumil Bezemek.