Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Média mají na politiku větší vliv než politici, míní Krása za Trikolóru

  16:00aktualizováno  23. září 12:29
Hostem dalšího předvolebního Rozstřelu byl kandidát do Senátu za hnutí Trikolóra předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása. Ten slíbil v Senátu hájit všechna doporučení a usnesení tohoto hnutí. O která konkrétně se jedná přiblížil ve středečním Rozstřelu.

V úvodu politik, který kandiduje za Trikolóru, vysvětlil, že hlavním důvodem, proč ho hnutí Václava Klause ml. oslovilo, je pojetí rodiny a její ochrany. V 90. letech odešel z ODS kvůli vyhrocené atmosféře. „Cítil jsem, že už jsem někde jinde,“ řekl Krása.

Jako nestraník kandidoval také za KDU-ČSL. K přijmutí kandidatury ho podle něj přiměl konzervativní duch strany, který je mu blízký.

Pomáhal také s volebním programem SPD, což vyvolalo kontroverzní ohlasy.„Já jsem neřekl, že máte volit SPD. Já jsem řekl, že ten volební program je slušný,“ odmítá „nálepkování“ Krása.

„Je vidět, že lidé podléhají snadno mediálním zkratkám,“ řekl politik. Média podle něj mají na politiku větší vliv než samotní politici.

Krása rozebíral i rozdíly mezi konzervativními a liberálními stranami. „Pevně věřím, že Trikolóra je stále konzervativní stranou,“ řekl. Podle něj je sociální program hnutí velmi silný, neorientuje se jen na zdravotně postižené, ale na všechny lidi, kteří se ocitnou v bezvýchodné situaci. 

S SPD se Trikolóra o voliče nedělí, říká Krása

Iniciátorem seznámení s Václavem Klausem ml. byl sám Václav Krása. „Hnutí nevzniklo na můj podnět, ale už tehdy jsem cítil, že má nějaký potenciál, a že ODS už míří někam jinam,“ vysvětlil své kontakty s Klausem mladším Krása. 

Slovo vozíčkář urážlivé? Nesmysl, říká „pohybující se na vozíku“ Krása

Krása v Rozstřelu zároveň odmítl názory, že se s SPD dělí o stejné voliče. „Potenciální voliče můžeme vzít v každé straně. Ale hlavně v ANO, ODS, možná u Lidovců, “ řekl Krása. S hnutím Tomia Okamury se podle něj neshodují v zásadních bodech, mimo jiné i o vystoupení z EU.

„Když nebude perfektní veřejná hromadná doprava, lidé budou stále jezdit spíš autem,“ míní Krása, který lobbuje za vylepšení a zdokonalení MHD. K snížení využívání MHD občany nepřispívá podle politika ani současná situace s rozšířením koronavirové krize, kdy se lidé bojí nákazy na veřejných uzavřených místech.

Zastupitelstva podle Krásy vůbec neřeší problémy, které lidi skutečně trápí. „Problémy se mají řešit hned. Hned,“ zdůraznil.

Omezení pomoci dětem v inkluzi

„Lidé, kteří jsou na vozíčkách, nepotřebují osobního asistenta, ale pedagogického asistenta,“ což ministr školství prý nezohledňuje. Současné problémy inkluze jsou podle Krásy palčivé a vadí mu, že ministr školství o nich rozhoduje sám.

Šéf rady postižených Krása pomohl SPD. Jejich program je dobrý, uvedl

Politik doufá v tolerantnější, inkluzívnější společnost. Není však pro absolutní inkluzi. „Někdy je lepší, když jsou lidé vyučování ve speciálních třídách. Rodičům někdy doporučuji, aby dali na odborníky. Je nutné se rozhodovat na základě rozumu,“ řekl Krása. 

S Václavem Klausem ml., který s inkluzí nesouhlasí, prý došli ke společnému konsenzu. „Zatím jsme se nedostali k žádnému zásadnímu konfliktu,“ uzavřel rozhovor Václav Krása.

Krása je podle šéfa Trikolóry Václava Klause mladšího jedním z příkladů, že hnutí není „banda národoveckých pomatených strýců“, ale že jej reprezentují lidé důstojní seriózní a vzdělaní.

Krása již dříve uvedl, že chce podporovat rodiny. Dále pak českou suverenitu, a to proto, aby český stát nebyl „slouhou některých mocností“. 

Praze 9, kde kandiduje, chce Václav Krása pomoci například zasazováním se o zlepšení dopravy kvůli řidičům ze středních Čech, o zachování sportoviště SK Prosek nebo o zvýšení bezpečnosti v okolí domu pro postižené v Praze 14. 

Host středečního Rozstřelu Václav Krása byl v 90. letech poslancem za ODS, následně za Unii svobody. Poté pracoval pro Úřad vlády, později byl také zastupitelem městské části Prahy 17. Předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky je od roku 2002. 

V rámci voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy v roce 2018 se podílel na programu hnutí SPD. V roce 2019 začal spolupracovat s hnutím Trikolóra, za které bude ve volbách do Senátu PČR v roce 2020 kandidovat. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...

Zavřela jsem vagínu a už neotevřu. Když ženy žijí bez sexu a nechybí jim

Premium Stále častěji se můžeme dočíst, že lidstvo se nevěnuje své základní, přirozené potřebě – sexu. Nastupující generace...