Nejstarší lékařka v Česku zemřela. Ordinovala ještě ve svých 99 letech

  19:30aktualizováno  19:30
Ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku zemřela nejdéle sloužící a nejstarší obvodní lékařka v České republice Irma Němečková. Její přání sloužit lidem až do sta let se jí nesplnilo jen o necelé dva měsíce. Sté narozeniny by lékařka rekordmanka oslavila 26. května.

Irma Němečková po promoci v roce 1939 začala o rok později provozovat lékařskou praxi ve Světlé nad Sázavou. Lékařkou byla nepřetržitě více než 70 let a v některých případech léčila pravnuky svých prvních pacientů. Ordinovala ještě loni na podzim, ve svých 99 letech. Z té doby je i tento snímek. | foto: ČTK

Zpráva o úmrtí město šokovala. Nikdo nečekal, že vitální dámu, která přijímala pacienty doslova do poslední chvíle, přemůže opakovaná chřipka a viróza.

"V lednu jsme jí udělili čestné občanství, ale čekali jsme s předáním, až se její zdravotní stav zlepší. Bohužel se naopak začal nečekaně rapidně zhoršovat. Moc nás mrzí, že jsme ocenění už nestihli předat," konstatoval starosta Jan Tourek.

Lékařský diplom získala rodačka z Vídně na pražské Karlově univerzitě jen pár dnů před okupací v roce 1939. Rok nato se s manželem Janem, také lékařem, usadila ve Světlé nad Sázavou, kde ordinovala neuvěřitelných 72 let. Až do své smrti. Zemřela v pátek 1. března. Symbolicky ve svém domě, v němž celý profesní život ošetřovala pět generací svých pacientů. Většinou celoživotně a s řadou z nich ji tak pojilo nejen pracovní, ale i osobní pouto.

Jedněmi z nich jsou manželé Paďourkovi, o něž Irma Němečková pečovala od narození. "Byla nejen naší rodinnou lékařkou, na niž jsme se mohli kdykoliv s čímkoliv obrátit, ale hlavně rodinnou celoživotní přítelkyní. Jejím největším přáním bylo ordinovat do stovky, což se jí skoro podařilo," řekli manželé. Pravidelně ji navštěvovali a také je zpráva o smrti překvapila.

"Byla jsem u ní den před tím. Stěžovala si, že je unavená, neměla chuť k jídlu. Když jsme se loučily a já jí řekla, že přijdu zase za týden, odpověděla, že už tu asi nebude. Já jsem ale doufala, že se z toho zase dostane. Byla totiž neuvěřitelně vitální. Budu na ni vzpomínat jako na vzácného a velmi pozitivního člověka. Byla takový životabudič pro všechny," vzpomněla s dojetím paní Paďourková.

Devětadevadesátiletá lékařka Irma Němečková se stala 25. října 2012 držitelkou

Devětadevadesátiletá lékařka Irma Němečková se stala 25. října 2012 držitelkou nejvyššího ocenění Kraje Vysočina - Kamenné medaile. Ta je určena osobnostem, které se dlouhodobou prací zasadily o významný prospěch obyvatel Vysočiny.

O vitalitě Irmy Němečkové svědčí, že se dokázala v roce 2010 vyrovnat i s částečnou amputací levé nohy kvůli otravě krve ze zranění, které jí způsobil pes. "I na vozíčku byla aktivní. Diagnostikovala a radila pacientům po telefonu, stále za ní chodili pro radu, měla ráda návštěvy. Ráda si povídala, četla časopisy v němčině i francouzštině a sledovala televizní seriály. Nikdy si nepřipouštěla problémy," vylíčila Paďourková.

Ve městě byla Irma Němečková velmi oblíbená, a tak řadu lidí zasáhl i fakt, že se s ní nemohli přijít rozloučit. Pohřeb se totiž na přání rodiny nekonal.

"Parte minulý týden na vývěsce bylo, ale po týdnu ho sundali. Stálo na něm jen, že poslední rozloučení proběhlo v nejužším rodinném kruhu. Vůbec nechápu, proč pohřeb nebyl, mrzí to asi většinu lidí ve městě," řekla MF DNES důchodkyně Marie Hrochová.

"Je smutné, že to takhle dopadlo, ale přál si to tak její syn, který žije v Německu. Co ho k tomu vedlo, nevím," dodal Tourek. Šanci rozloučit se s lékařkou ale lidé ve městě přece jen mít budou. V pátek 15. března se za ni bude v místním kostele svatého Václava sloužit zádušní mše. Pohřbena má být do rodinné hrobky na světelském hřbitově.

Irma Němečková je držitelkou řady ocenění. Kromě čestného občanství ve Světlé nad Sázavou je například od roku 2010 registrována v České knize rekordů jako nejdéle praktikující lékařka v Česku. Loni na podzim ji Kraj Vysočina ocenil nejvyšším krajským vyznamenáním - Kamennou medailí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz