V Praze se dohodly na vládnutí ODS s ČSSD, vítězná topka končí v opozici

  8:38aktualizováno  8:38
ODS a ČSSD jsou v Praze blízko koaliční smlouvě. Vyjednavači z obou stran iDNES.cz řekli, že už domluvili podmínky koaliční spolupráce. Pražský klub zastupitelů ČSSD a krajský výkonný výbor strany už návrh koaliční dohody odsouhlasily. Čeká se na rozhodnutí orgánů ODS.
Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří KoťátkoMF DNES

Souhlas zastupitelů i výkonného výboru iDNES.cz potvrdil zastupitel ČSSD a původní kandidát na primátora Jiří Dienstbier.

"Mohu potvrdit, že v dnešních nočních hodinách byly dohodnuty základní parametry možné koaliční spolupráce mezi občanskými a sociálními demokraty v Praze," uvedl předseda pražské ODS Boris Šťastný.

Od ranních hodin podle Šťastného pokračují jednání mezi oběma stranami s cílem připravit návrh koaliční dohody. Ten bude poté předložen ke schválení klubu zastupitelů ODS a členům regionální rady Praha. Tyto orgány zasednou dnes v 10:30 v budově pražského magistrátu.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský uvedl, že ODS v pozdních hodinách vyzvala sociální demokraty, aby předložili podmínky koaliční spolupráce. "Dali jsme jim je a přitom jsme jednali. Teď ráno jsme znovu jednali," řekl Hulinský.

Sociální demokraté mají připravený návrh pro klub zastupitelů a krajský výkonný výbor strany. "Pokud se schválí, může se uzavřít koaliční smlouva," řekl Hulinský.

Podle Lidových novin budou mít ODS a ČSSD v radě hlavního města Prahy shodně po pěti členech. Jedno místo má zbýt na TOP 09. Její zástupce by prý podle zdroje LN nebyl součástí koalice, ale měl by možnost přístupu k informacím. Předseda pražské TOP 09 František Laudát ale nabídku odmítl.

Tůma podobný vývoj očekával

Vítězná TOP 09 pravděpodobně zůstane v opozici. Jejího kandidáta na primátora Zdeňka Tůmu vývoj jednání nepřekvapil. "Naplňuje to obecná očekávání a podezření, že to k této koalici směřovalo delší dobu. Půjdeme do opozice," uvedl Tůma.

TOP 09 ještě včera naposledy jednala s ODS. "Bylo zřejmě, že k nějakému rozhodnutí to směřuje, protože i my jsme se ocitli v situaci, kdy další prostor pro jednání není. Muselo přijít rozhodnutí. Očekával jsem, že to bude nakonec tato koalice," řekl Tůma.

"Je to šaškárna. Předpokládal jsem, že se ČSSD alespoň pokusí vyjednávat s TOP 09. Jejich nabídka byla vstřícná, takže by dohoda byla možná," řekl původní kandidát ČSSD na primátora Jiří Dienstbier.

Nabídka od TOP 09 byla podle něj lepší než návrh ODS. "Občanští demokraté po nás chtěli, abychom bezvýhradně přijali jejich program," podotkl Dienstbier.

Kdo bude v radě a kdo primátorem, ČSSD a ODS mlčí. ODS získala v 63členném pražském zastupitelstvu 20 mandátů a sociální demokraté 14. TOP 09 budou mít 26 zastupitelů a komunisté tři.

Dienstbier, kterého jeho strana vyloučila z vyjednávání, se už dříve vyjádřil, že v zastupitelstvu nezvedne ruku pro radu složenou ze zástupců ODS a ČSSD.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Česko patří v dostupnosti jeslí a školek k nejhorším zemím v Evropské unii

Budova školy je navržená s téměř nulovou spotřebou energií při využití...

V nabídce jeslí a školek pro děti do tří let je Česko druhé nejhorší v Evropské unii, pro děti od tří let je desáté od...

Primátor Hřib u soudu. Podle žalobce má vrátit dům, jeho advokát to popírá

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib čelí občanskoprávní žalobě ze strany muže, od kterého koupil dům v Kyjích. Podle žalobce...

Najdete na iDNES.cz