Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

V pátek zmizí hranice. Podívejte se, co se změní

  7:41
V noci ze čtvrtka na pátek se odehraje na českých hranicích změna, která nemá obdoby. Zmizí odsud hraniční závory, odejdou policisté, kteří dosud kontrolovali projíždějící turisty. Přecházet "čáru" bude možné téměř kdekoliv. Změna však vyvolává řadu otázek. MF DNES proto odpovídá na deset nejdůležitějších.
Hraniční přechody přestanou existovat, takže byste neměli ani poznat, že už jste v jiném státě.

Hraniční přechody přestanou existovat, takže byste neměli ani poznat, že už jste v jiném státě. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Co se přesně stane v noci z 20. na 21. prosince?
Česko vstoupí do schengenského prostoru. Ten už dnes tvoří celkem 15 států, vedle Německa, Rakouska nebo Švédska i Island a Norsko. Mezi těmito státy neexistují hranice (tak, jak je Češi dosud chápou) a jde mezi jednotlivými zeměmi volně přecházet.

Od 21. prosince se schengenský prostor rozšíří o devět nových států, kromě České republiky také o Polsko, Slovensko nebo Litvu. V další vlně by se k Schengenu mělo připojit Švýcarsko (asi podzim 2008) a Lichtenštejnsko (asi rok 2009).

Na další roky se plánuje rozšíření prostoru bez hranic o Rumunsko či Bulharsko. Do Schengenu se naopak nechce zapojit Velká Británie a Irsko.

Jak to bude na hranicích vypadat?
Hraniční přechody přestanou existovat, takže byste neměli ani poznat, že už jste v jiném státě. Řada lidí to ostatně už zná z cest po Evropě, kde také policisté na hraničních přechodech nejsou. Nikdo vás také nebude kontrolovat, když se přes hranice vydáte vlakem.

Možností, jak přejet do okolního státu, bude od 21. prosince mnohem víc. Přejíždět půjde prakticky kdekoliv, kudy přes hranice vede silnice. Volně přes hranice budou moci i pěší nebo cyklisté.

Opravdu nebudou platit žádná omezení?
Jediná omezení při přecházení nebo přejíždění hranic se budou týkat národních parků a chráněných krajinných oblastí. Po takových územích se dnes lze procházet pouze po vyznačených stezkách a stejné to bude po vstupu Česka do schengenského prostoru.

Vedení některých parků a chráněných oblastí však nevylučuje, že počet vyznačených stezek, které povedou i přes hranice, v budoucnu zvýší. Například na Šumavě dnes funguje 18 přechodů různých typů do Německa a Rakouska. Už na jaře by mohlo být o dva přechody více. Turisté i starostové šumavských obcí prosazují otevření mnohem většího počtu přechodů.

Mohou se kontroly na hranicích vrátit?
Každý stát, který je součástí Schengenu, má možnost krátkodobě kontroly na hranicích opět zavést. Ve většině případů by to šlo maximálně na 30 dní, poté se musí zdůvodnit, proč by se měla tato doba prodloužit.

Znovuzavedení kontrol bude možné v případě ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti.

Ministerstvo vnitra podobný krok nevylučuje třeba v případě konání nějaké mezinárodní sportovní akce. Resort vnitra by to udělal proto, aby si byl jistý, že se do Česka nedostanou agresivní fanoušci z jiného státu.

Který doklad bude stačit na cestu do zahraničí?
V případě cest do zemí mimo schengenský prostor musíte mít vždy platný cestovní doklad a vízum, pokud ho daný stát požaduje. Pro výlet v rámci Schengenu stačí občanský průkaz. Úřady opakovaně zdůrazňují, aby na to lidé nezapomínali ani v případě, že se vydají do pohraničí jen na houby nebo na borůvky.

Mění se něco i pro cesty s domácími mazlíčky"?
V tomto ohledu vstup Česka do schengenského prostoru nic nemění. Každý, kdo chce při cestě třeba do Německa nebo Francie vzít psa, musí mít své zvíře označené tetováním nebo mikročipem.

"Mazlíček" musí mít také platné očkování proti vzteklině a speciální pas, který mu na požádání vystaví někteří veterinární lékaři.

Úřady zároveň doporučují, aby se lidé, kteří chtějí se svými zvířaty jet třeba na dovolenou, ještě před cestou obrátili na příslušnou veterinární správu.

Jak to bude vypadat na mezinárodních letištích?
Na tuzemských letištích, kam pravidelně létají mezinárodní linky (kromě Prahy-Ruzyně ještě Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Karlovy Vary a Pardubice), zůstává vše při starém. Kontroly všech cestujících se dokonce ještě víc zpřísní, protože přibude policistů, kteří zde hlídají. Dnes jich tu pracuje 320, v budoucnu to má být téměř dvojnásobek.

Určité změny se ale přece jen letišť týkají. V budoucnu (třeba v Praze-Ruzyni od března příštího roku) by se mělo rozlišovat, kdo přiletěl z některého ze států, jež jsou v schengenském prostoru, a kdo z "neschengenských". Cestující z první skupiny se dočkají mírnějších kontrol.

Co se stane s policisty, kteří dosud na hranicích slouží?
Zhruba dva tisíce policistům odejde z hranic k jiným útvarům, třeba k pořádkové nebo dopravní policii. Zbylých pět tisíc policistů bude dál hlídat u hranic. Změní se však způsob kontrol – zmizí z přechodů, ale o to víc budou vidět ve vnitrozemí. Důkladněji se také zaměří na kontrolu cizinců, kteří se po českém území pohybují.

Nenaroste po zrušení hranic kriminalita?
Představitelé ministerstva vnitra a policie slibují, že nic takového nehrozí. Naopak společně tvrdí, že se především v příhraničních oblastech počet kontrol naopak zvýší. Policie navíc bude moci využívat data ze společného schengenského informačního systému (SIS), ve kterém se shromažďují data o lidech podezřelých z trestné činnosti.

Systém obsahuje zároveň jména osob, které nesmějí do schengenského prostoru, a třeba i údaje o ukradených autech nebo padělaných dokladech. Čeští policisté dosud k těmto informacím neměli přístup. Získali ho teprve před 100 dny a už se jim podařilo zatknout 30 hledaných osob.

Co bude s budovami, které jsou na hranicích?
Zatím není úplně jasné, co s budovami bude. O ty, o které nebude mít policie už dál zájem, by se měl postarat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Některé zřejmě stát prodá. Je však možné, že vybrané uvolněné objekty od něj bezplatně získají obce. Někde už o to radnice stát požádaly. Policisté zároveň slibují, že nevyužité domy budou dál hlídat.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Íránský prezident je po smrti, uvádí média. Záchranáři našli trosky vrtulníku

20. května 2024  6:24,  aktualizováno  7:07

Íránský prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján zemřeli při nedělní...

Bouřky, déšť i slunce. Teploty ke konci týdne vyšplhají až k 25 stupňům

20. května 2024  6:31

Počasí v Česku bude proměnlivé. Podle meteorologů během týdne se vyskytnou bouřky a déšť, vysvitne...

ANALÝZA: Válečný kabinet se sype kvůli zájmům Netanjahua

20. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Po protestu ministra obrany se přidal i člen válečného kabinetu Benjamin Ganc. Chtějí od Netanjahua...

Rušte dětská lůžka, vybízí pojišťovna špitály. Ve hře jsou denní stacionáře

20. května 2024

Premium Pediatrů je málo, dětských oddělení moc a ne všechna využita. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...