Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V pátek zmizí hranice. Podívejte se, co se změní

  7:41
V noci ze čtvrtka na pátek se odehraje na českých hranicích změna, která nemá obdoby. Zmizí odsud hraniční závory, odejdou policisté, kteří dosud kontrolovali projíždějící turisty. Přecházet "čáru" bude možné téměř kdekoliv. Změna však vyvolává řadu otázek. MF DNES proto odpovídá na deset nejdůležitějších.
Hraniční přechody přestanou existovat, takže byste neměli ani poznat, že už jste v jiném státě.

Hraniční přechody přestanou existovat, takže byste neměli ani poznat, že už jste v jiném státě. | foto: Monika TomáškováMF DNES

Co se přesně stane v noci z 20. na 21. prosince?
Česko vstoupí do schengenského prostoru. Ten už dnes tvoří celkem 15 států, vedle Německa, Rakouska nebo Švédska i Island a Norsko. Mezi těmito státy neexistují hranice (tak, jak je Češi dosud chápou) a jde mezi jednotlivými zeměmi volně přecházet.

Od 21. prosince se schengenský prostor rozšíří o devět nových států, kromě České republiky také o Polsko, Slovensko nebo Litvu. V další vlně by se k Schengenu mělo připojit Švýcarsko (asi podzim 2008) a Lichtenštejnsko (asi rok 2009).

Na další roky se plánuje rozšíření prostoru bez hranic o Rumunsko či Bulharsko. Do Schengenu se naopak nechce zapojit Velká Británie a Irsko.

Jak to bude na hranicích vypadat?
Hraniční přechody přestanou existovat, takže byste neměli ani poznat, že už jste v jiném státě. Řada lidí to ostatně už zná z cest po Evropě, kde také policisté na hraničních přechodech nejsou. Nikdo vás také nebude kontrolovat, když se přes hranice vydáte vlakem.

Možností, jak přejet do okolního státu, bude od 21. prosince mnohem víc. Přejíždět půjde prakticky kdekoliv, kudy přes hranice vede silnice. Volně přes hranice budou moci i pěší nebo cyklisté.

Opravdu nebudou platit žádná omezení?
Jediná omezení při přecházení nebo přejíždění hranic se budou týkat národních parků a chráněných krajinných oblastí. Po takových územích se dnes lze procházet pouze po vyznačených stezkách a stejné to bude po vstupu Česka do schengenského prostoru.

Vedení některých parků a chráněných oblastí však nevylučuje, že počet vyznačených stezek, které povedou i přes hranice, v budoucnu zvýší. Například na Šumavě dnes funguje 18 přechodů různých typů do Německa a Rakouska. Už na jaře by mohlo být o dva přechody více. Turisté i starostové šumavských obcí prosazují otevření mnohem většího počtu přechodů.

Mohou se kontroly na hranicích vrátit?
Každý stát, který je součástí Schengenu, má možnost krátkodobě kontroly na hranicích opět zavést. Ve většině případů by to šlo maximálně na 30 dní, poté se musí zdůvodnit, proč by se měla tato doba prodloužit.

Znovuzavedení kontrol bude možné v případě ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti.

Ministerstvo vnitra podobný krok nevylučuje třeba v případě konání nějaké mezinárodní sportovní akce. Resort vnitra by to udělal proto, aby si byl jistý, že se do Česka nedostanou agresivní fanoušci z jiného státu.

Který doklad bude stačit na cestu do zahraničí?
V případě cest do zemí mimo schengenský prostor musíte mít vždy platný cestovní doklad a vízum, pokud ho daný stát požaduje. Pro výlet v rámci Schengenu stačí občanský průkaz. Úřady opakovaně zdůrazňují, aby na to lidé nezapomínali ani v případě, že se vydají do pohraničí jen na houby nebo na borůvky.

Mění se něco i pro cesty s domácími mazlíčky"?
V tomto ohledu vstup Česka do schengenského prostoru nic nemění. Každý, kdo chce při cestě třeba do Německa nebo Francie vzít psa, musí mít své zvíře označené tetováním nebo mikročipem.

"Mazlíček" musí mít také platné očkování proti vzteklině a speciální pas, který mu na požádání vystaví někteří veterinární lékaři.

Úřady zároveň doporučují, aby se lidé, kteří chtějí se svými zvířaty jet třeba na dovolenou, ještě před cestou obrátili na příslušnou veterinární správu.

Jak to bude vypadat na mezinárodních letištích?
Na tuzemských letištích, kam pravidelně létají mezinárodní linky (kromě Prahy-Ruzyně ještě Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Karlovy Vary a Pardubice), zůstává vše při starém. Kontroly všech cestujících se dokonce ještě víc zpřísní, protože přibude policistů, kteří zde hlídají. Dnes jich tu pracuje 320, v budoucnu to má být téměř dvojnásobek.

Určité změny se ale přece jen letišť týkají. V budoucnu (třeba v Praze-Ruzyni od března příštího roku) by se mělo rozlišovat, kdo přiletěl z některého ze států, jež jsou v schengenském prostoru, a kdo z "neschengenských". Cestující z první skupiny se dočkají mírnějších kontrol.

Co se stane s policisty, kteří dosud na hranicích slouží?
Zhruba dva tisíce policistům odejde z hranic k jiným útvarům, třeba k pořádkové nebo dopravní policii. Zbylých pět tisíc policistů bude dál hlídat u hranic. Změní se však způsob kontrol – zmizí z přechodů, ale o to víc budou vidět ve vnitrozemí. Důkladněji se také zaměří na kontrolu cizinců, kteří se po českém území pohybují.

Nenaroste po zrušení hranic kriminalita?
Představitelé ministerstva vnitra a policie slibují, že nic takového nehrozí. Naopak společně tvrdí, že se především v příhraničních oblastech počet kontrol naopak zvýší. Policie navíc bude moci využívat data ze společného schengenského informačního systému (SIS), ve kterém se shromažďují data o lidech podezřelých z trestné činnosti.

Systém obsahuje zároveň jména osob, které nesmějí do schengenského prostoru, a třeba i údaje o ukradených autech nebo padělaných dokladech. Čeští policisté dosud k těmto informacím neměli přístup. Získali ho teprve před 100 dny a už se jim podařilo zatknout 30 hledaných osob.

Co bude s budovami, které jsou na hranicích?
Zatím není úplně jasné, co s budovami bude. O ty, o které nebude mít policie už dál zájem, by se měl postarat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Některé zřejmě stát prodá. Je však možné, že vybrané uvolněné objekty od něj bezplatně získají obce. Někde už o to radnice stát požádaly. Policisté zároveň slibují, že nevyužité domy budou dál hlídat.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Strážníci v ulicích naháněli bagr, opilý řidič si jel pro cigarety

26. dubna 2024  15:42

Městská policie z Krupky na Teplicku zveřejnila video z netradičního zásahu svých strážníků. Ti...

Medaile z policistova hrobu nosil zloděj jako ozdobu klíčenky. Odhalila ho DNA

26. dubna 2024  15:36

Policie dopadla zloděje, který v říjnu roku 2022 v Ostravě-Vítkovicích ukradl dvě medaile z hrobu...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024,  aktualizováno  15:10

Předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko oznámil, že dostal pokutu 900 eur (zhruba 22...

Policie navrhla obžalovat za podvod dva rusínské aktivisty s vazbami na Zemana

26. dubna 2024  15:05

Policie navrhla obžalovat dva proputinovské rusínské aktivisty Mychajla Ťaska a Vasyla Džuhana z...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...