„Zkušenosti z minulých týdnů ale potvrzují, jak náročné je pro děti trávení celé výuky v rouškách a respirátorech, a to jak psychicky, tak fyzicky,“ uvedl předseda svazu František Lukl v dopise.
Zmínil také, že nošení roušek při hodinách je intenzivní zásah do osobní integrity dětí a mládeže. Údajně také dětem působí zakrytí nosu a úst zdravotní komplikace. Za opostatněné považuje Lukl roušky ve sdílených prostorách škol. Podle něj nízká čísla pozitivních případů při antigenním testování dokazuje, že od povinnosti lze ustoupit.
Iniciátorem zrušení roušek ve školách je Martin Vencl, který má dvě malé děti, v současnosti pracuje jako mluvčí společnosti Explosia v Pardubicích. Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký zastává stejné stanovisko.
Oba na toto téma veřejně vystoupili v podcastu televize V1, hostem byl také Pavel Stara, předseda představenstva BK JIP Pardubice a manažer Sportovního parku Pardubice.
Mám problém s rouškou, zrušte je, pane ministře, prosí školačka na nahrávce![]() |
Dvoudílný podcast se jmenoval Tátové za své děti. Rychtecký v něm slíbil, že požádá svaz, který sdružuje téměř 3000 obcí a měst, o pomoc. Výsledkem je dopis premiéru Babišovi. Informace o aktivitě uvedli Rychtecký i Vencl na svých účtech na Facebooku. Podle Rychteckého souhlasí se zrušením roušek na školách i ředitelé a ředitelky škol, které Pardubice zřizují.
Pro školy stále platí opatření Ministerstva školství:
1. dubna 2021 |