Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čím víc peněz, tím jsou lidé lakomější, ukázala nová česká studie

  12:52
Není jisté, jestli se ze zjištění profesora Jaroslava Flegra máme radovat, nebo smutnit. Nový výzkum proslulého českého evolučního biologa ukázal, že drtivá většina lidí se s druhým rozdělí o peníze, i když nemusí. Ovšem se vzrůstající částkou lakotnost lidí stoupá.

Čím víc peněz, tím jsou lidé lakomější, tvrdí studie evolučního biologa. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Špatnou zprávou je, že lidský smysl pro férové jednání se dá uplatit. A čím vyšší částka, tím člověk prodá svou hrdost a čest snadněji.

K tomuto závěru dospěl výzkum profesora pražské Přírodovědecké fakulty UK Jaroslava Flegra a tamní studentky čtvrtého ročníku Julie Novákové. Flegr chtěl zjistit, zda sklon lidí k dobročinnosti a nezištnému jednání závisí na tom, kolik peněz je v sázce. Tedy jestli vaše férovost neklesá, když "balík", který sobeckým chováním můžete získat, je dostatečně velký. Dřívější zahraniční studie totiž ukazovaly, že vztah mezi výší částky a sobectvím či naopak altruismem neexistuje.

Diktátor a ultimátum

Takzvané hry na diktátora a ultimátum jsou populární v oblasti experimentální ekonomie. Hru vymysleli v roce 1982 Werner Güth, Rolf Schmittberger a Bernd Schwarze. Hrají ji dva hráči, kteří na sebe ve většině případů nevidí, neznají se a jejich vzájemný kontakt zprostředkovává vedoucí celého experimentu. První hráč, který se běžně označuje jako nabízející (z anglického proposer, pozn. red.) má k dispozici určitou peněžní částku a tu má rozdělit mezi sebe a odpovídajícího (z anglického responder, pozn. red.). Pokud ten nabídku přijme, může si nabízející zbytek peněz ponechat. Pokud však odmítne, nedostane nikdo nic.

Vědci při prvních pokusech předpokládali, že nabízející bude logicky nabízet co nejnižší částku a odpovídající ji vždy přijme. Pokusy to však vyvrátily. Podle jejich výsledků jsou odpovídající za cenu vlastní ztráty ochotni potrestat neférově malou nabídku jejím odmítnutím.

Profesor Flegr nechal "vzorek" 524 studentů Karlovy univerzity hrát pro účely výzkumu ve dvojicích na počítači takzvané hry na diktátora a ultimátum. V těchto hrách je daná vždy určitá částka a navrhovatel se může - ale nemusí - s příjemcem o peníze rozdělit.

Otázku, zda je člověk spíše Homo economicus, který sleduje především svůj zisk, nebo Homo socialis, jenž myslí i na prospěch druhých, řešilo v minulosti už více zahraničních studií. Ty však tvrdily, že určité procento populace, které sklony k nezištnému jednání už má, je víceméně nezkorumpovatelné a spoluhráčům věnuje stejný podíl z libovolně vysoké částky.

Pražští výzkumníci však radikálně zvětšili rozdíly mezi částkami, které byly ve hře. "A ukázalo se, že když je suma dostatečně velká, jsme ochotni skousnout i nespravedlivé dělení," říká Jaroslav Flegr o výzkumu, který zveřejnil prestižní americký internetový časopis o vědě Plos One.

Nejdříve se hráči dělili o pouhých dvacet korun, postupně se ale částky navyšovaly vždy o řád až na konečných 200 tisíc. Vzhledem k rozpočtu fakulty se však pochopitelně hrálo o fiktivní sumy.

Jsme Homo narcisus, tvrdí biolog

A výsledek? Z dvacetikoruny "navrhovatelé" nabízeli druhému nezištně téměř třetinu. Stačilo ale, když se suma, která byla ve hře, vyšplhala nad dva tisíce korun, a "diktátoři" už se byli ochotni dělit méně spravedlivě. A spoluhráči nabídli menší podíl. Výzkum přitom ukázal, že ženy jsou mírně štědřejší než muži.

"Překvapivé je, že naši pokusní králíci vůbec druhým něco dali, i když nemuseli," glosuje výsledky evoluční biolog Flegr. I tento druh altruismu však podle něj vychází z jisté – a přirozené – zahleděnosti člověka do sebe sama. "Spíše než Homo economicus jsme Homo narcisus. I v situaci, kdy si většina z nás nepřipouští nad sebou nějakého boha, se nechceme připravit o iluze o sobě samých," podotýká vědec. "Když se ale podíváme na jisté politiky, vidíme, že někteří z nás dokázali v sobě úspěšně potlačit i tohle."

Výzkum versus realita

V skutečném životě se však lidé zřejmě chovají drsněji než v laboratorních podmínkách. Naznačuje to ojedinělý experiment, který tento měsíc zveřejnili vědci z americké univerzity Texas A&M.

Statistiky výzkumu

Kolik z částky nabídl "diktátor" druhému?

20 Kč - 28,3 %
200 Kč - 27,9 %
2 000 Kč - 24,7 %
20 000 Kč - 23,6 %
200 000 Kč - 23,3 %

Pozn.: Jedná se o průměrnou nabídku ze vzorku 524 respondentů

Výzkumníci oslovovali lidi, kteří stáli na autobusových zastávkách v blízkosti kasin v nevadském Las Vegas. Záměrně se vyhnuli opilcům či bezdomovcům a osloveným nabídli hráčské žetony směnitelné za hotovost v některém z kasin s tím, že je nestihli využít a musí pospíchat na letiště.

Výzkumník zároveň vybídl obdarovaného, ať se o žetony podělí s dalším člověkem, který rovněž stál na zastávce. Tím byl ovšem také "herec" čili spolupracovník výzkumného týmu. Na rozdíl od výzkumů založených na diktátorských hrách se nikdo z šedesáti lidí, kteří žetony přijali, se sousedem na zastávce nepodělil ani o jeden.

"Tento výzkum tak možná popřel stovky předchozích studií, které – na základě simulací pomocí diktátorských her – tvrdily, že se lidé v zásadě chovají altruisticky," připouští Flegr .

Přitom třeba i čísla z jeho výzkumu z určitého úhlu pohledu vyznívala vlastně optimisticky. Pouze necelá tři procenta účastníků pražské studie se ukázala jako absolutní sobci a druhému nenabídli vůbec nic. To znamená, že 97 procent hráčů se bylo ochotno dělit alespoň o něco.

Nezbývá než doufat, že alespoň část z nich by se tak zachovala, i kdyby jim někdo na opravdové autobusové zastávce nabídl peníze nebo žetony do kasina.

Autoři:

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale nebyl tento problém nikdy větší. V průměru tyto země na splácení závazků vůči věřitelům alokují skoro...

27. července 2024

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí zmrzlinu ve statisících litrech ročně a dodávají ji nejen po Česku, ale i sousedních zemí. Rodinná firma...

27. července 2024

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější hvězdou byl stejně jako v předchozích letech sám hostitel, který v květnu oslavil dvaaosmdesátiny....

27. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....