Na brigádě mladí často bojují se šéfy, říká studie. Zážitky je ale motivují

  19:41
Sehnat brigádu není pro studenty středních a vysokých škol problém. Ten mnohdy nastává až po samotném nástupu do práce. Mladí lidé si stěžují na nedodržování smluv či nižší než dohodnuté finance ze strany zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu, který společnost GTS Alive realizovala o prázdninách. Pro některé ze studentů je přesto taková zkušenost velkou motivací, aby se ve škole více snažili.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Šéf byl hrozně zlej. Řval na nás, dával nám nesplnitelný úkoly a hrozil nám strhnutím už tak mizerného platu, který byl 77 korun. Křičel, že jsme neschopní a chtěl po nás spoustu dalších věcí najednou. Dalo mi to motivaci, abych se dobře učil, a toho chlapa už nikdy víc nemusel vidět,“ přiznal respondent Vojta.

O svoji negativní zkušenost, která ho nakonec namotivovala k lepším studijním výsledkům, se rozpovídal pro společnost GTS Alive. Ta v Česku zajišťuje studentské průkazy ISIC a učitelské ITIC a pravidelně mezi jejich držiteli dělá anonymní průzkumy.

Toho posledního, týkajícího se studentských brigád, se zúčastnilo 2 105 respondentů. Z jeho dat vyplývá, že největší zájem je mezi brigádníky o práci v gastronomii. V restauraci nebo fast foodu pracuje 21,5 procenta oslovených, ve stánku či obchodě pak 18,1 procenta. Přes 14 procent tázaných uvedlo, že pracuje v oboru, který studují.

Více než polovina pak uvedla, že na brigády chodí pravidelně, pouze 6,4 procenta uvedlo, že při studiu zatím nikdy nepracovali.

Skoro šedesát procent brigádníků se spokojí s hodinovou sazbou v horizontu 120–159 korun, patnáct procent z nich si myslí, že v pořádku je i 100–119 korun.

Gala oběd s Milošem Zemanem

V průzkumu studenti uvedli, že neměli problém s hledáním práce. Podle 58 procent dotázaných to bylo jednoduché, 18,2 procenta pak hledání neoznačilo ani za jednoduché, ani za složité. Problém s hledáním měla jenom pětina oslovených.

Pro většinu z nich (69,9 procent) byly motivací především peníze, kvůli zkušenostem pracovalo přibližně dvacet procent tázaných. Některé brigády mnohdy skýtají ty nejlepší zkušenosti a zážitky.

Výdělky z brigád zaostávají za průměrem, studentům konkurují třicátníci

„Jedinou brigádu, kterou jsem byla schopná sehnat, byla u cateringu. Chodím tam skoro rok a hrozně záleží, jaká je to akce, jakého máme manažera a jakou náplň práce. Nejlepší zkušeností však pro mě byl červencový gala oběd na Pražském hradě, kde se sešli náš prezident a izraelský prezident Jicchak Herzog. Super zážitek, i když jsem dělala pouze servírku!“ říká studentka Klára.

Pozitivní zkušenosti s brigádami měli i někteří další respondenti. Vesměs si chválili finance, kolektiv či náplň práce jako například slečna Monika. Tu zaujala nabídka, kterou obdržela její škola. Lanové centrum hledalo nové zaměstnance, podle Moniky jde o nejlepší brigádu, kterou kdy měla.

„Pracuji celý den venku na čerstvém vzduchu, hýbu se a povídám si s lidmi. Nejsou nepříjemní, protože se lanový park nachází v hezkém prostředí. Jsem ráda, že jsem do toho šla. Pracuji tam dva měsíce a dalo mi to hodně zkušeností. Rozhodně na lanový park nedám dopustit,“ říká studentka.

Šikana a nedodržování podepsané smlouvy

Ne každý má ale takové štěstí na kolektiv nebo pracovní náplň. Respondent Jan ani nedostal smlouvu, podle svých slov bral nezákonně nízký plat za práci s 25kilovými pytli. „Po dvou týdnech mě vyhodili, protože potřebovali místo pro stálého zaměstnance,“ kroutí hlavou student.

„Mezi negativní zkušenosti bych rozhodně zahrnula paní vlastnící úklidovou firmu, která se mnou lidově řečeno vydrbala,“ říká studentka Daniela. Téměř dva měsíce jí dlužila výplatu a nakonec byla hodinová sazba u výplaty úplně jiná než jakou slibovala. „Neměla jsem tehdy odvahu se ozvat, že takhle je to špatně a hlavně porušila pravidla stanovená v pracovní smlouvě. Od té doby si pečlivě vše ze smlouvy kontroluji s praxí,“ říká pro změnu Daniela.

Studentská brigáda: kdy je nutné platit pojištění a jak ušetřit na dani

Slečna Veronika trpí silnou skoliózou, přesto nastoupila na brigádu. Poté, co nastoupila do supermarketu, se k jejím zdravotním potížím přidaly i ty psychické. „Pokaždé, co jsem do práce šla, mně bylo do breku. Nadřízení zde byli s prominutím na facku, ke svým zaměstnancům se chovali opravdu otřesně, až vulgárně. Musela jsem čtyři hodiny sedět za kasou a ani se nehnout, nebo stát. Když jsem poprosila o častější střídání, řekli mi, že je to můj problém,“ nechápe studentka.

K porušení předpisů i ke zranění došlo i v případě studentky Daniely. Ta pracovala v řetězci rychlého občerstvení a jednou na sebe vylila plech se vřelou slaninou a jejím tukem. Na rukách měla popáleniny druhého stupně, ale nadřízení tomu nevěnovali pozornost, hodinu a půl musela pracovat bez ošetření. Posléze jí na ruce sice nastříkali krém na rány a dali led, což je proti předpisům.

„Neošetřili mě, úraz ani nezapsali do knihy úrazů a pojistku chtěli řešit až za dva roky, že by se k tomu pojišťovna prý dříve nedostala,“ popisuje Daniela.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Novým slovenským prezidentem je Pellegrini. Korčok mu vyčetl kampaň

6. dubna 2024,  aktualizováno  7.4 2:25

Předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini, který je spojencem premiéra Roberta Fica,...

Klaus závidí Slovákům, že zvolili svého člověka, a ne Aspen Institute

7. dubna 2024  11:20,  aktualizováno  12:29

Do zástupu gratulantů nového slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu se postavil i bývalý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Desítky lidí kolabovaly na pražském půlmaratonu, aktivoval se traumaplán

6. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  19:41

Při sobotním pražském půlmaratonu mělo kvůli náročnosti závodu zdravotní obtíže včetně kolapsů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Oblékala se „evropsky“, tak ji spolužáci ve Francii surově zbili. Skončila v kómatu

4. dubna 2024  20:01

Třináctiletou školačku přistěhovaleckého původu ve francouzském Montpellier zbila parta spolužáků....

Farageova strana odvolala volebního kandidáta za „neaktivitu“. Byl mrtvý

12. dubna 2024  12:38

Strana předního podporovatele brexitu Nigela Farage Reform UK propustila jednoho ze svých kandidátů...

Vlak srazil v Hlubočepech člověka, provoz mezi Radotínem a Smíchovem stojí

12. dubna 2024  12:22,  aktualizováno  12:32

V Praze Hlubočepech v pátek dopoledne osobní vlak srazil a usmrtil člověka, provoz mezi Smíchovem a...

Ozbrojení muži vnikli na Domažlicku do domu, přepadli a spoutali několik lidí

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  12:13

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Orenburg vyhlásil okamžitou evakuaci, Ural je dva metry nad kritickou hranicí

12. dubna 2024  12:08,  aktualizováno  12:13

Úřady v zaplaveném ruském Orenburgu vyhlásily okamžitou evakuaci. Úroveň hladiny řeky Ural,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...