Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. ČR přijala na počet obyvatel nejvíc uprchlíků. Ministerstvo vnitra vydalo běžencům přes 415 tisíc víz k ochraně. Část z uprchlíků se už vrátila do vlasti. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280 tisíc až 300 tisíc běženců.
Podle ministerstva práce Česko poskytlo válečným uprchlíkům z Ukrajiny na humanitárních dávkách za půl roku od začátku ruské invaze 5,9 miliardy korun. Domácnostem v ČR stát na ubytování příchozích přispěl částkou 846 milionů korun.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na konci června náklady na péči o běžence odhadovala na 3,9 miliardy korun. Menší pojišťovny evidují dosud náklady v jednotkách či nižších desítkách milionů Kč. VZP měla v polovině srpna mezi uprchlíky 349 tisíc pojištěnců.
Ministr Balaš je na Ukrajině, jedná tu o pomoci pro ukrajinské školáky![]() |
Výdaje tvoří i jazykové a adaptační kurzy
Na adaptační a jazykové kurzy, které provozuje přes 400 organizátorů, si organizace rozdělily podle ministerstva školství zhruba 300 milionů korun. Peníze měli organizátoři vyčerpat na aktivity do konce srpna, od září do prosince ministerstvo počítá s 200 miliony korun.
V dubnu přitom ministerstvo na skupiny pro uprchlíky ve věku od tří do patnácti let vyčlenilo 1,25 miliardy korun a na kurzy češtiny pro běžence ve věku čtrnácti až osmnácti let 150 milionů korun. Úřad pak ještě vypsal další dotační program se 100 miliony korun na podporu prázdninových jazykových kurzů pro děti ve věku šest až osmnáct let.
Většina uprchlíků z Ukrajiny zůstává státními pojištěnci, část platí UNICEF![]() |
Na počátku dubna odhadl ministr financí Zbyněk Stanjura, že celoroční náklady na zvládnutí migrace z Ukrajiny budou zhruba dvě miliardy eur, tedy přibližně 50 miliard korun. Ke konci května činily výdaje spojené s uprchlickou krizí 7,2 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí.
Češi přispívají v humanitárních sbírkách
Vedle peněz na zvládání uprchlické vlny z Ukrajiny stát pomáhá Ukrajině s vyzbrojováním. Kromě zbraní však poskytuje i materiální a humanitární pomoc.
V humanitárních sbírkách a sbírkách na zbraně pro Ukrajinu Češi od začátku ruské invaze poslali víc než čtyři miliardy korun a přispívají dál. Vyplývá to z informací největších organizátorů sbírek. Nejvíc peněz darovali jednotlivci, organizace a firmy hned po útoku, jen během prvních 14 dní se sešly dvě miliardy korun.
Do celkových výdajů ještě nejsou zahrnuty výdaje obcí a krajů za červenec. Řádově jde o desítky milionů korun. Bilance za první půlrok od napadení Ukrajiny ruskými vojsky zatím není uzavřena.
Vojenská pomoc západních velmocí Ukrajině v klíčové fázi války slábne![]() |
ČR darovala vojenský materiál za 3,8 mld
Podle ministryně obrany Jany Černochové Česko poskytlo Ukrajině za půl roku války vojenský materiál za 3,8 miliardy korun a pomáhá také raněným vojákům. Podrobnosti o podobě darů, které na Ukrajinu putují, ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů tají. Vedle vládní pomoci se do zásobování ukrajinské armády zapojily i české firmy.
„Nadále platí, že dokud válka na Ukrajině neskončí, nebudeme žádné detaily naší pomoci v podobě vojenského materiálu z bezpečnostních důvodů komentovat. Ale nadále dodáváme vojenský materiál, přičemž garantuji, že nejde o nic, co by česká armáda postrádala,“ uvedla Černochová.
I když ministerstvo podobu dodávaných zbraní nekomentuje, informace o některých dodávkách se do médií dostaly. Americký ministr obrany Lloyd Austin například v květnu na tiskové konferenci řekl, že Česká republika věnovala ukrajinské armádě bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. V dalších týdnech se pak na sociálních sítích nebo v médiích objevily fotografie a videa, které jejich nasazení dokumentovaly, a to včetně bojových helikoptér Mi-24/35. U některých záběrů ale není možné určit, zda používané zbraňové systémy pocházejí ze skladů armády nebo soukromých firem.
Rusko obvinilo Černochovou z podpory terorismu. Důkaz naší pomoci Ukrajině, reagovala![]() |
Náměstek ministryně Tomáš Kopečný v květnu uvedl, že Česko patří mezi pět největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Zdůraznil, že vojenská pomoc z České republiky odcházela již v době, kdy ostatní země nad dodávkami váhaly.
Česká armáda získá od USA vrtulníky zdarma, šest bojových a dva transportní |
Kromě vládních zásilek se na zásobování ukrajinské armády podílejí i soukromé české firmy v rámci své výroby. Již na počátku války se k dodávkám na Ukrajinu přihlásily třeba skupina Czechoslovak Group nebo společnosti STV Group a Meopta. Část z materiálu, který do Ruskem napadené země putovala, zaplatila sbírka pořádaná ukrajinským velvyslanectvím. Na jeho účtu se od lidí i firem sešlo přes 1,2 miliardy korun. Nemalé peníze na nákup zbraní a munice od českých společností přišly podle dostupných informací i z ciziny.
Před dvěma týdny se v Kodani konala dárcovská konference, na které Česko představilo asi 50 průmyslových projektů, které je český obranný průmysl často ve spolupráci s Ukrajinci schopen v příštích měsících nebo letech realizovat. Dárcovské země by mohly nyní poskytnout peníze, aby bylo možné zvýšení českých výrobních zbrojních kapacit zaplatit.