Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koalice se dál pře o miliardy pro nemocnice, vláda je zatím neschválila

  14:15aktualizováno  15:02
Jednání o miliardách pro zdravotnictví se v koalici komplikuje. Zatímco minulý týden vláda posvětila plán ministra Svatopluka Němečka, aby stát navýšil platbu za státního pojištěnce, ve středu mu k tomu nutnou novelu už neodkývala a projednávání bodu přerušila. Proti se opět postavilo hnutí ANO.

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš. (14. března 2014) | foto: MAFRA

Němeček vládě v pondělí 24. března předložil materiál, který není novelou, ale hovoří o pravidelné valorizaci plateb za státní pojištěnce, více než dvou miliardách za letošek pro nemocnice nebo pětimiliardovém odkupu pohledávek. Materiál tehdy vláda přijala (více čtěte zde).

O týden později, ve středu 2. dubna, přinesl ministr konkrétní novelu, která z jeho materiálu vychází a říká, že letos a příští rok se platba za státního pojištěnce navýší ze 787 na 845 korun. Jen letos by toto navýšení přineslo 2,1 miliardy korun. Ty by pojišťovny musely poslat do nemocnic. Novelu však kabinet Němečkovi neposvětil, byť nemocnice na peníze čekají a Němeček jim slibuje, že první přidání je čeká letos v červenci.

Jednání o novele proto bylo ve středu přerušeno s tím, že k celé věci se musí sejít znovu koaliční vyjednavači. Kdy, to zatím není jasné. Není tedy ani jasné, zda novelu Němeček předloží už příští týden. Teoreticky je možná varianta, že s z celé věci zcela sejde. Toho se obávají menší nemocnice.

"Asociace českých a moravských nemocnic se obává, že k některým i místopředsedou vlády (Andrejem Babišem, pozn. red.) oprávněně kritizovaným nespravedlnostem na českém zdravotnictví a konkrétně nemocnicích, kterých se dopustila předchozí koaliční vláda, by mohla přibýt nespravedlnost další," uvedly nemocnice s tím, že je středeční jednání vlády překvapilo.

Babiš: Nejprve rozkryjte, kam tečou miliardy

Proti novele se ve středu opět postavilo hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. "Naše hnutí zásadně nesouhlasí, aby pacienti byli bráni jako rukojmí. Já tady stále postrádám snahu rozkrýt 260 miliard, které do zdravotnictví tečou," řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. Následně vyjmenoval řadu kauz, kterými si zdravotnictví prošlo či prochází.

Zopakoval také, že mu vadí, že ministr o peníze žádá, byť na účtech zdravotních pojišťoven leží podle něj rezervy ve výši 25 miliard. A v době, kdy není jasné, jak jednotlivé pojišťovny platí za jednotlivé úkony. Například kolik dostává které zařízení třeba za operaci slepého střeva.

"Na minulé vládě jsme schválili rok 2014 a domluvili se, že příští rok budeme řešit v rámci státního rozpočtu," uvedl Babiš na otázku iDNES.cz, proč tedy vláda minulý týden Němečkovi schválila materiál, z něhož novela vychází.

Výhrady k materiálu ministra zdravotnictví měl i lidovecký předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ten ovšem tvrdí, že i přes výtky materiál ministra zdravotnictví z ČSSD lidovci podporují. "Je potřeba výpadek za regulační poplatek nahradit a teprve poté hledat v systému rezervy. Ze systému ty peníze nepochybně utíkají, a to buď neefektivitou, nebo tím, že se na něm někdo obohacuje," podotkl.

Pojišťovny: Rezerva je jen papírová, ve skutečnosti neexistuje

Němeček na tiskovou konferenci po jednání vlády nedorazil. iDNES.cz ale v podvečer odpověděl e-mailem na několika dotazů (viz box).

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček uvedl, že fakticky pojišťovny žádnou rezervu nemají. "Měsíčně platíme těsně pod 20 miliardami korun, čtyři miliardy musí pojišťovny vrátit v prosinci, protože jde o předsunutou platbu, jedna miliarda korun je na rezervních fondech ze zákona a s tím se nedá nic dělat," popsal Gajdáček.

Ten ministrovi na jednání s pojišťovnami a nemocnicemi navrhl, aby byla zřízena pracovní skupina, jež by řešila efektivitu nákupů přístrojů a další techniky. "S tím byl vyslovený všeobecný souhlas, takže počítám s tím, že pan ministr brzo tuto skupinu svolá," dodal Gajdáček.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve středu uvedla, že začala zveřejňovat na webu smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi. Z nich ale není možné vyčíst, kolik hradí jednotlivým zařízením za zákroky.

Němeček: Změna názoru ministra financí mě překvapila

Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka přerušení bodu překvapilo. Napsal to ve vyjádření pro iDNES.cz.

Předložíte novelu zákona o zdravotním pojištění na vládu znovu? Kdy a v jaké podobě?

Bude znova předložena na příští vládě, nezaznamenal jsem výhrady k její podobě.

 

Proč bylo ve středu jednání o novele přerušeno? V čem byl problém?

Mne to velmi překvapilo, od premiéra jsem dostal informaci, že ministr financí na radě vlády znovu vyjádřil nesouhlas i přes jasnou dohodu z minulého týdne.

 

Jak vnímáte to, že vláda minulé pondělí neparagrafovaný materiál schválila, novelu však nyní neposvětila a projednávání bodu přerušila?

Jsem zvyklý držet slovo, vláda věcný záměr už jednou odsouhlasila, součástí dohody byly opatření na podporu transparentnosti a úspor, to vše se už děje. Proto mne překvapuje, když ministr financí po týdnu změnil názor, je tím překvapena a znepokojena i zdravotnická veřejnost, obrací se na mne nemocnice, asociace a odbory, mají obavy o udržení dostupnosti zdravotní péče pro pacienty. Koalice se zavázala, že zrušené poplatky bude kompenzovat, chci jen to, abychom slib naplnili a politici si nehráli se zdravím lidí.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

KOMENTÁŘ: Proč v Česku prudce klesá spotřeba piva? Mladí nechtějí, staří nemohou

19. června 2024

Premium Spotřeba piva loni prudce klesla, ukázaly statistiky pivovarníků. Navíc je to trend už roky. Lidé...

Miláček a aktivista, hlasujte proti. Kovářová grilovala adepta na ústavního soudce

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  12:54

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Teenageři ve Francii brutálně znásilnili dvanáctiletou dívku. Za to, že je Židovka

19. června 2024  11:56,  aktualizováno  12:41

Ve Francii byli v pondělí zatčeni tři teenageři kvůli brutálnímu znásilnění dvanáctileté dívky. Dva...

Pomůžeme si v případě napadení, dohodl Kim s Putinem. Návštěva začala objetím

19. června 2024  7:06,  aktualizováno  12:41

Ruský prezident Vladimir Putin a severokorejský vůdce Kim Čong-un se dohodli na prohloubení vztahů...

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...