Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Babiš prohlubuje koaliční spor, dopisem se pustil do Němečka a VZP

  15:54
Ministr financí Andrej Babiš pokračuje v kritice ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka. Zveřejnil dopis, ve kterém oběma vytýká, že stát není dostatečně aktivní v kauze protonového centra. VZP se brání tím, že v kauze podniká právní kroky. Němeček pak celou věc považuje za tlak, který může vést k odhalení obranné strategie státu.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází na schůzi vlády | foto: ČTK

Babiš v dopise, zveřejněném ve čtvrtek ráno na webu ANO, vyčítá pojišťovně, že nepodala žalobu o neplatnost smlouvy s protonovým centrem či na ministerstvo zdravotnictví, jejíž zástupce kontroverzní dokument v roce 2006 podepsal. Vadí mu také to, že VZP zastupuje v arbitráži vyvolané protonovým centrem advokátní kancelář exministra Pavla Němce.

"Přesto, že ve sporu bylo Protonovým centrem Praha vyvoláno arbitrážní řízení, měly by se aktivně ve sporu angažovat i ministerstvo zdravotnictví a samotná VZP," uvádí Babiš.

Nevhodný tlak, napsal kolegovi z vlády Němeček

Na jeho dopis přišly dvě otevřené odpovědi, které poslalo ministerstvo zdravotnictví i pojišťovna. VZP uvádí, že Babiš nevychází z pravdivých informací. "29. 4. 2013 podala VZP ČR žalobu o určení neplatnosti Smlouvy o smlouvě budoucí k Obvodnímu soudu pro Prahu 6, dne 26. 2. 2013 podala trestní oznámení Krajskému státnímu zastupitelství v Praze pro podezření ze spáchání trestné činnosti," napsal ministrovi financí šéf VZP Zdeněk Kabátek.

VZP i ministerstvo pak Babišovi vyčítají, že je nutí veřejně rozebírat něco, co je nyní předmětem vyšetřování. "Na závěr si dovolím poukázat na to, že obdobnému politicko-mediálnímu tlaku čelilo v minulosti i ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se sporem s firmou Diag Human (...). Takový tlak ministerstvo zdravotnictví považovalo a i nadále považuje za nevhodný, neboť de facto nutí VZP zveřejňovat citlivou strategii procesní obrany," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Dopisová "přestřelka" poukazuje na to, že Babiš zvyšuje tlak na odchod vedení VZP. Že mu jde o konec Kabátka, ostatně potvrdil už v minulosti v SMS pro iDNES.cz (více čtěte zde).

Smlouva, která soukromému centru zaručovala nejméně 14 miliard

Z hlediska kauzy kolem protonového centra na VZP léta doléhá smlouva z dubna 2006, kterou ji její tehdejší nucený správce Antonín Pečenka zavázal k tomu, že se soukromým zdravotnickým zařízením podepíše patnáctiletou spolupráci. Jde o smlouvu o smlouvě budoucí, která by pražskému protonovému centru zajistila ročně z veřejného zdravotního pojištění nejméně 944 milionů. Smlouva by byla uzavřena na 15 let. V celé věci jde tedy nejméně o 14 miliard.

Tyto peníze zatím VZP protonovému centru nevyplatila, byť je možnost placení stamilionů stále otevřená, neboť pojišťovna s pražským protonovým centrem i nadále jedná a snaží se najít mimosoudní cestu smíru.

Ve věci nyní běží arbitráž, kterou vyvolalo protonové centrum. "Zatím nebyla skončena," podotkl mluvčí centra Vladimír Šulc s tím, že podrobněji se k ní protonové centrum vyjádří po skočení, nebo jejím stažení.

Ministerský náměstek a správce VZP ve střetu zájmů

Policisté na konci loňského roku obvinili Pečenku ze zneužití pravomoci veřejného činitele ve stadiu pokusu. Pečenka totiž v celé kauze vystupuje v trojjaké roli. V době, kdy byl nuceným správcem, byl zároveň také náměstkem ministra Davida Ratha. Z ministerstva později odešel a stal se hlavním manažerem firmy Erste Group, respektive její divize Immorent. Tato společnost výstavbu Protonového centra Praha financovala ve výši čtyř miliard korun (více čtěte zde).

Pečenka už v minulosti řekl, že za svým podpisem si stojí. iDNES.cz se jej ve čtvrtek opět pokusila kontaktovat s otázkami k případnému střetu zájmů, e-mail zatím zůstal bez odpovědi.

Celá věc má přitom politický podtext.  Protonové centrum využívá ANO jako příklad jedné z kauz, které mají dokazovat, že systém se nechová efektivně. A kvůli sporným kauzám nechce Babiš přidat pojišťovnám další peníze. O miliardy navíc nyní žádá ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Koaliční spor se tak dopisem Babiše dále hrotí (více čtěte zde).

Protonové centrum vzniklo v době, kdy resort rovněž vedl politik ČSSD. Pečenka pak v době uzavírání smlouvy byl v ODS. Tato strana přitom do vedení VZP prosadila současného ředitele Kabátka, jehož konec nyní Babiš požaduje.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Senát schvaluje ústavní soudce. Prezident nominoval Přibáně a Langáška

19. června 2024  8:53,  aktualizováno  11:34

Přímý přenos Senátoři rozhodují o tom, zda se právník a sociolog Jiří Přibáň a Tomáš Langášek z Nejvyššího...

Feri podal dovolání k Nejvyššímu soudu, nesouhlasí s tříletým vězením

19. června 2024  10:46,  aktualizováno  10:55

Bývalý poslanec Dominik Feri, kterému soudy uložily tříleté vězení za znásilnění dvou dívek a za...

VIDEO: Banzai! Ruská pěchota krvácí při sebevražedných útocích

19. června 2024  10:41

Ukrajinci od začátku jara pozorují na frontě novou taktiku útoků ruské pěchoty. Na několika...

Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

19. června 2024  10:15,  aktualizováno  10:41

Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...