ODVYSÍLANÉ A PŘIPRAVOVANÉ DÍLY:
Příběhy železné opony vždy v pondělí na ČT1 ve 22:05 hodin.
■ Dráty, které zabíjely
Kdo zabíjel na přísně střežené hranici komunistického Československa?
■ S kulkou v zádech
Příběh bývalého letce, kterému se útěk nepovedl.
■ Jiřina Štěpničková: Generální prevence
Slavná herečka uvízla v pasti na hranicích.
■ Bloudění v zóně smrti
V zóně smrti několik dní bloudila stará paní. Nikdo o ní nevěděl.
■ Na koních ke svobodě
Zónou smrti projeli na koních ve falešných uniformách.
■ Faust a Markétka aneb Asanace
Příběh vynucené emigrace a zvěrstev komunistického Československa.
■ Muž, který přecenil českou duši
Zasloužil by si být hrdinou, ale zemřel v uranových dolech.
■ Tank svobody
Nákladní auto provezlo na svobodu sedm lidí.
■ Německý vězeň
Občan NDR chtěl do svobodné země, skončil za mřížemi.
■ Poprava
Pohraničník chycený při útěku dostal trest smrti.
■ Vlak svobody
Místo do Aše dojel vlak do německého Selbu.
■ Balon pro StB
Chtěl ulétnout na svobodu, ale skončil ve vězení.
Důmyslná, nelidská, absurdní. Tak vypadala železná opona, která krátce po komunistickém puči v únoru 1948 začala vyrůstat na hranici mezi bolševickým táborem a demokratickým světem. Systém drátů s elektřinou, zátarasů a nášlapných min má na svědomí stovky životů. Nejen těch, kteří se pokoušeli dostat "na druhou stranu", ale i těch, kteří se zbraní v ruce střežili "výdobytky gottwaldovského socialismu".
Pohlaváři bez trestu
Za zločiny, které se kolem drátů odehrály, stanulo několik málo pohraničníků před soudem. Pohlaváři a samotní strůjci železné opony jako plukovník Ludvík Hlavačka však nebyli nikdy potrestáni. Pamětníci, kteří neměli to štěstí a skončili v důmyslné síti hraničářů či dokonce pasti komunistické státní bezpečnosti, si za pokus o ilegální překročení hranic odseděli mnohaleté tresty v těžkých žalářích.
"Nevoláme po tom, aby ti lidé, často vrazi, byli potrestání. Chceme, aby se na ně alespoň ukázalo a jejich zločiny se pojmenovaly. Když není zločin pojmenován, není možné jeho viníkům odpustit," říkají neúspěšní uprchlíci, později političtí vězni.
39 dílů o zločinech
Nový devětatřicetidílný cyklus ostravského studia České televize pojmenovaný Příběhy železné opony se vrací do časů, kdy tisíce lidí toužily po životě na svobodě. Místo toho žili v zemi obehnané ostnatými dráty, často nabitými elektřinou. Jakkoli se to může zdát především mladší generaci nepochopitelné a absurdní, bylo to opravdu tak. Série dokumentů se pokusí pojmenovat některé zločiny, které má komunistická moc na svědomí a za něž nebyl nikdo potrestán.
Tvůrci dokumentů pracují s konkrétními osudy těch, kteří se pokoušeli hranici překonat, ale snaží se také přiblížit prostřednictvím archivních materiálů atmosféru v tehdejším Československu. Diváci se tak budou moci přenést do tuhých časů padesátých let nebo do období šedivé normalizace.
Důležitou částí každého dokumentu bude pohled do současnosti. Ten je přitom v tomto případě většinou stejně smutný a absurdní jako sonda do časů komunistických a průvodce celého cyklu Jaroslav Hutka bude muset téměř každý příběh zakončit tímto sdělením: "Za tento čin nebyl nikdo nikdy potrestán."
"Je třeba natočit kroniku nespravedlnosti, kroniku absurdity systému, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, co se tehdy dělo. V lidech zůstala bolest a nezodpovězená otázka, jak je možné páchat takové sviňárny," říká k tomu režisér Ján Novák.
Autoři Příběhů železné opony vycházejí z stejnojmenné knihy reportéra MF DNES Luďka Navary, který k jednotlivých dokumentům píše i scénáře. Luděk Navara se komunistickým zločinům věnuje mnoho let a platí za jednoho z největších odborníků na tuto tématiku v České republice.
Příběhy železné opony
Šéfdramaturgyně: Lenka PolákováDramaturg: Josef Albrecht
Vedoucí výroby: Ivo Hranický
Kamera: Petr Kožušník
Scénář: Luděk Navara
Režie: Ján Novák
Průvodce cyklem: Jaroslav Hutka
Stopáž: 10´