"Regionu hrozí bezpečnostní a sociální kolaps. Lidé toho už mají opravdu plné zuby. A já se obávám, že vytáhnou tyče a dojde k lynčování," varuje starosta Rumburku, senátor Jaroslav Sykáček.
Nárůst kriminalityŠLUKNOV vloupání leden až duben 2010 - 12 leden až duben 2011 - 41 krádeže leden až duben 2010 - 15 leden až duben 2011 - 31 RUMBURK vloupání leden až duben 2010 - 47 leden až duben 2011 - 70 krádeže leden až duben 2010 - 65 leden až duben 2011 - 66 |
V jedenáctitisícovém Rumburku loni přibylo 1 200 lidí, letos dalších 1 160. "Devadesát procent z nich jsou Romové a nepřizpůsobiví občané," odhaduje Sykáček. "Bezpečnostní situace v našem regionu je čím dál tím horší, čísla přistěhovalců mě děsí," dodává.
Kriminalita v Rumburku letos stoupla až dvojnásobně. "Zloději kradou měděné okapy, plechy, ale i dřevo, a dokonce i prádlo ze šňůry. Zastavují děti po cestě do školy a chtějí po nich peníze na svačiny. Do čtyř do rána jsou tady mejdany, lidé nemohou spát. A ti noví se jim ještě vysmívají, že chodí do práce," popisuje šéfredaktorka radničních novin Gabriela Doušová.
Například Miroslava Motla z Rumburku probudilo v jednu hodinu ráno skřípění plechů. Dva zloději se právě snažili vypáčit z jeho domu okapovou rouru. Když je vyrušil, utekli, stihli ale s sebou vzít měděné parapety. "Měděné okapy jsem musel sundat a dát plastové," říká Motl.
Jeden z přistěhovalců napadl ředitelku základní školy, kvůli jejich útokům se musel sociální odbor připojit na pult centrální ochrany. Tlačítko pro přivolání strážníka zde mačkají téměř denně. Použili ho i v úterý, kdy jeden Rom vyhrožoval smrtí sociální pracovnici, která mu nepřiznala dávky. Zklidnit ho museli strážníci.
Ve Šluknově vzrostla kriminalita trojnásobně
Ještě horší je to ve Šluknově, kde za posledního půl roku přibylo asi tři sta nových lidí a kriminalita stoupla trojnásobně.
"Obvykle mají zaplacené dva tři nájmy, dostanou dekret na byt a úředníci města jsou ze zákona povinni je přihlásit k trvalému pobytu. Jenže už třeba třetí měsíc chodí i s dětmi na sociálku, že nemají na chleba, a žádají o dávky v hmotné nouzi, příspěvky na bydlení nebo jiný městský byt," říká starostka Šluknova Eva Džumanová.
Sykáček i Džumanová mluví o organizovaném sestěhování Romů z celého Ústeckého i Libereckého kraje. Ti podle Sykáčka majitelům nemovitostí zajišťují jisté příjmy ze státních příspěvků na bydlení.
"Nebo majitel může zvýšit hodnotu svého domu třeba v Teplicích, když z něj dostane nepohodlné nájemníky někam na periferii," uvažuje Sykáček.
Jako příklad zmínil tři vysoké panelové domy na okraji náměstí. "Kvůli tomu, že jsou v dezolátním stavu, je v minulosti opouštěli nájemníci a další mizeli, když se sem začali stěhovat Romové," říká starosta.
Nikoho nesestěhováváme, tvrdí majitelé domů
Domy vlastní rodina Pavla Matuchy z Teplic. "Žádné Romy sem nestěhuji, naopak oni volají, ale já jim byt nedám. Ve všech třech domech je jen osm romských rodin a do domů jsme investovali přes pět milionů korun," říká Matucha.
Kolem jeho domů je ale Romů plno. "Ti jsou z okolních heren," tvrdí Matucha. Sami Romové se s redaktorem MF DNES bavit odmítli.
Také majitel čtrnácti domů na sídlišti ve Šluknově, teplický podnikatel Pavel Zeithammer tvrdí, že se sídliště snaží rekonstruovat.
"Nikoho nesestěhováváme, jen jsme jeden dům vyprázdnili a jeho obyvatele rozmístili do ostatních domů. Chceme tady udělat malometrážní byty pro starší lidi a studenty, žádné Romy z Chomutova ani Chanova tam nebudeme stěhovat, ani na ně nemáme kontakty," říká Zeithammer.
Starousedlíci ze sídliště prchají
Realita na sídlišti ale vypadá jinak. Za poslední půlrok se sem přistěhovalo asi 200 Romů. Podle údajů z evidence obyvatel přišli z Litvínova, Varnsdorfu, Teplic, Semil a dalších měst ze severu Čech. "Když se berou dávky, týden slaví. A lidé, kteří chodí do práce, se nevyspí," říká starostka Džumanová.
Krádeže ve Šluknově9. května: 35letý muž se vloupal na zahradu domu, kde ukradl jídlo. 5. května: Policisté chytili 49letého muže, který ukradl z vodárenské stanice potrubí a odvezl je do sběrny. Týž den dopadli další dva zloděje, kteří ukradli trubky a pletivo. 4. května: Dva útočníci ve věku 22 a 19 let napadli tři studenty, chtěli peníze. 3. května: 49letého muže přistihli policisté při krádeži kabelu. 1. dubna: Dva muži si odsekli 50 metrů kabelu přímo z rozvaděče. 23. března: Na zahradě chatky ukradl zloděj smaltovanou vanu. 21. března: 49letý muž oloupal hliníkovou střechu jednoho z domů. 16. března: Trojice zlodějů ukradla třísetkilovou železnou vodárnu. 7. března: 33letý muž ukradl litinové víko od kanálu a odvezl ho do sběrny. |
Spousta starousedlíků se odsud už odstěhovala. Na úřadě momentálně leží 51 žádostí dalších lidí, kteří se zoufale snaží ze sídliště dostat a chtějí obecní byt. Na plotě domku vedle sídliště visí cedule s oznámením Na prodej.
"Odsud je lepší zmizet," říká majitel domu Ladislav Baborák. Uvědomuje si ale, že najít kupce nebude snadné.
"Slyšíte to? A to je dopoledne, v noci je rachot ještě větší," ukazuje další ze starousedlíků Ladislav Fiala do jednoho z oken, z něhož zní hlasitá hudba. "V zimě můžete zavřít okna, ale v létě musíte větrat. No a pak se nevyspíte," dodává rezignovaně.
O nově přistěhovaných mluví i místní Romové. "Tady je plno nových Romáků a oni i kradou," přisvědčuje Romka, která ve Šluknově žije prý už 63 let. "Nás už je tady hodně, další Cikány nechci," dodává další Romka. Ti noví mluvit nechtějí. "Já to nebudu komentovat," říká muž, aniž by slyšel dotaz.
Starostové chtějí uhájit policisty
Starostové vidí šanci ve změně zákona. "Chtěli bychom mít možnost za vandalismus nebo opakované krádeže dotyčného vyhostit a zakázat mu pobyt ve městě," říká Sykáček.
Chudému Šluknovsku totiž může příliv nepřizpůsobivých lidí zasadit poslední ránu. "Lidé upadli do beznaděje. Je zde vysoká nezaměstnanost, turisty můžeme lákat na krásnou přírodu, ale tyto problémy nejsou dobrou reklamou," dodává starostka Džumanová.
Starostové Šluknovska se obávají, že se situace ještě zhorší. Kvůli škrtům na ministerstvu vnitra se v regionu má snížit počet policistů. "Děčínsko má letos přijít o 66 policistů," říká Sykáček.
Ředitelka děčínské policie Alice Zemanová namítá, že počet policistů, o které Šluknovsko přijde, ještě není definitivně rozhodnutý. Přiznává ale, že by Děčínsko potřebovalo naopak nejméně 30 policistů přidat.
Sykáček proto po jednání s ostatními starosty Šluknovska poslal dopis premiéru Petru Nečasovi. Žádá ho, aby počet policistů na Děčínsku minimálně zachoval.