Stát sebere peníze meteorologům. Předpovědi ale nepodraží

  10:26aktualizováno  10:26
Český hydrometeorologický ústav přijde do dvou let až o třetinu financí od státu. Podle ředitele Václava Dvořáka se bude muset šetřit na nákladech i na lidech. "Rozmýšlíme návrhy tak, aby měly škrty minimální vliv na základní činnost," sdělil. Předpovědi, které ČHMÚ poskytuje různým institucím, by ale zdražit neměly.

Český hydrometeorologický ústav | foto: MF DNES

Úspory se podle Dvořáka dotknou režijních nákladů, administrativy i podpůrných a režijních nákladů ve všech úsecích ústavu. Ty má ústav tři: úsek meteorologie a klimatologie, úsek hydrologie a úsek ochrany čistoty ovzduší.

Rozpočet

Podle návrhu rozpočtu ministerstva životního prostředí dostane ČHMÚ od státu letos přes 381 milionů korun, ze kterých musí financovat i zlepšení předpovědní a výstražné služby, na němž se usnesla vláda. Na tuto kapitolu dostal ústav zvláštní příspěvek ve výši necelých 68 milionů.

"Druhou oblastí, kde se bude šetřit, jsou mzdové náklady, tedy i počty pracovníků," uvedl ředitel Dvořák. Podle mluvčího ústavu Petra Dvořáka je možné, že se počet zaměstnanců sníží nenásilnou formou, například po odchodu některých lidí do důchodu. "Tato místa už nebudeme obsazovat," vysvětlil.

"Nelze očekávat, že by redukce pokryly škrty jen v těchto dvou oblastech, takže se úspory dotknou také nákladů na věcné agendy, které ČHMÚ zajišťuje," doplnil ředitel Dvořák. Sem spadá kupříkladu sestavování předpovědí nebo vydávání výstrah. "Rozmýšlíme návrhy na úspory tak, aby byla činnost zajištěna, aby měly jen minimální dopad na základní práci."

Předpovědi dražší nebudou

Peníze od státu tvoří rozpočet ČHMÚ z necelých sedmdesáti procent. Zbylou asi třetinu si ústav vydělá sám, například sestavováním speciálních předpovědí pro silničáře nebo jiné subjekty. Ty ale zdražovat pravděpodobně nebudou.

"V souvislosti s úsporami jsme o zdražení předpovědí, které sestavujeme na objednávku, nediskutovali a není to součástí plánu. Nepovažuji za reálné, ani rozumné, chtít po naších stálých zákaznících navýšení plateb za produkty, které dostávají. Cestu ke zvýšení příjmů bych spíše hledala v nabídce nových produktů a hledání dalších zákazníků," sdělila náměstkyně ředitele pro meteorologii a klimatologii Pavla Skřivánková.

"V rámci úspor je možné také zastavit investice a další výdaje. V krajním případě by ještě mohl redukovat počet meteorologických stanic," nastínil dále mluvčí.

Meteorologové nejsou jediní, kteří v příštích letech přijdou o peníze. Uskrovnit se musí celý resort životního prostředí, propouštět bude ministerstvo nebo třeba národní parky Šumava a Krkonoše (více o škrtech v životním prostředí čtěte zde).

Hydrometeorologický ústav škrtá v rozpočtu už několik let. "Loni se muselo ušetřit v mzdových nákladech, což se nám povedlo. Navíc už předloni byl tlak na redukci zaměstnanců," upozornil ředitel Václav Dvořák.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Za svoz komunálního odpadu si Pražané připlatí, svoz bioodpadu zlevní

Svoz komunálního odpadu v Praze podraží o třicet procent. Změnu znění vyhlášky o svozu odpadu dnes schválili pražští...

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Najdete na iDNES.cz